O czasopiśmie
Rocznik Rozprawy Muzeum Narodowego w Krakowie. Seria nowa to recenzowane czasopismo naukowe ukazujące się od 1999 roku, stanowiące kontynuację Rozpraw i Sprawozdań Muzeum Narodowego w Krakowie wydawanych w latach 1952–1980. Czasopismo w swojej pierwotnej wersji publikowało rozprawy głównie w języku polskim ze streszczeniami w językach kongresowych (niemieckim, francuskim, angielskim, rzadziej rosyjskim) z zakresu historii sztuki, historii i konserwacji zabytków, skupiające się przede wszystkim na obiektach znajdujących się w zbiorach własnych Muzeum, a także sprawozdania z muzealnej działalności. W tamtym czasie Autorami tekstów byli znakomici polscy badacze, m.in. Zdzisław Żygulski jun., Barbara Miodońska, Adam Małkiewicz, Anna Różycka–Bryzek czy Jan Białostocki.
Części sprawozdawczej periodyku już w 1952 roku przyznano znaczenie drugorzędne względem rozpraw (zob. wstęp do tomu II Dyrektora Tadeusza Dobrowolskiego), a wraz z powstaniem nowej serii wyłączono ją z ram czasopisma. Nowa seria Rozpraw MNK wzbogaciła się w kolejnych latach o działy z komunikatami, recenzjami publikacji naukowych i wystaw, a także o sekcję In memoriam z wspomnieniami długoletnich i zasłużonych Pracowników Muzeum. Czasopismo wyraźniej otworzyło się przy tym na Autorów spoza MNK oraz na tematykę wykraczającą poza związaną z własnymi zbiorami.
Dziś w Rozprawach MNK publikowane są oceniane przez zewnętrznych Recenzentów artykuły, głównie w językach polskim i angielskim, z zakresu historii sztuki, konserwacji dzieł sztuki, muzealnictwa oraz historii i nauk pomocniczych, a także nierecenzowane komunikaty oraz omówienia ważnych książek i wystaw wpisujące się w profil tematyczny czasopisma. Teksty w języku polskim włączane są w obieg międzynarodowy dzięki abstraktom w języku angielskim, wszystkie zaś – opatrzone są słowami kluczami w językach polskim i angielskim.
Począwszy od tomu XIII pełne wersje elektroniczne czasopisma udostępniane są online na jego stronie internetowej, a dzięki umowie MNK z firmą Crossref – oznakowywane numerami DOI (Digital Object Identifier).