Etyka publikacji
Zasady obowiązujące redakcję Rozpraw MNK
- Redakcja ma za zadanie ocenić wartość naukową tekstów z dbałością o równe traktowanie Autorów.
- Redakcja zapewnia anonimowość procesu recenzyjnego. Informacje na temat złożonych tekstów przekazywane są wyłącznie Autorowi, Recenzentom lub powołanym Ekspertom.
- Redakcja dokłada starań, by ocena zgłoszonych artykułów przez Recenzentów była bezstronna, a na decyzję o kwalifikacji tekstu do druku nie wpływały konflikty interesów.
- Redakcja nie może w żaden sposób wykorzystać tekstów nieprzyjętych do druku bez pisemnej zgody Autora.
- Redakcja zobowiązana jest do reakcji na wszelkie przejawy nierzetelności naukowej (takie jak plagiat, autoplagiat, ghostwriting, guest authorship) zgodnie z wytycznymi Committee on Publication Ethics i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zasady obowiązujące Autorów Rozpraw MNK
- Autor przygotowuje zgłaszany tekst z zachowaniem uniwersalnych zasad pracy naukowej, w szczególności takich jak sumienność, obiektywizm, rzetelność i uczciwość w zakresie powoływania sią na prace innych Autorów.
- Autor ma obowiązek ujawnić udział wszystkich osób zaangażowanych w pracę nad tekstem oraz źródła jego finansowania. Niedopuszczalne są przy tym nierzetelności naukowe, w szczególności takie jak ghostwriting czy guest authorship.
- Autor gwarantuje, że złożony do redakcji tekst jest pracą oryginalną, nienaruszającą praw osób trzecich, w tym praw autorskich, niepublikowaną i niezgłoszoną do druku w innym wydawnictwie.
- Autor tekstu ponosi wyłączną odpowiedzialność za przestrzeganie praw autorskich dotyczących materiału ilustracyjnego zgłoszonego do publikacji.
- Autor ma obowiązek współpracować z redakcją w procesie przygotowania tekstu do druku.
Zasady obowiązujące Recenzentów Rozpraw MNK
- Recenzent ma obowiązek bezwzględnego przestrzegania zasady poufności podczas oceny tekstu.
- Recenzent ocenia teksty obiektywnie, powstrzymując się od uwag ad personam pod adresem Autora.
- Recenzent powinien dostarczyć recenzję w ustalonym terminie lub poinformować redakcję o okolicznościach uniemożliwiających jego dotrzymanie.
- Recenzenci nie mogą wykorzystywać ocenianych tekstów do własnych celów.
Opracowano w oparciu o:
- Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (Warszawa 2011) opracowane przez Zespół do Spraw Etyki w Nauce działający przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2009–2010, www.rdn.gov.pl
- Kodeks etyki pracownika naukowego opracowany przez Komisję do spraw etyki w nauce, uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk w dniu 25 czerwca 2020 r., www.rdn.gov.pl