Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Towarzystwo Przyjaciół MNK

Towarzystwo Przyjaciół MNK

fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNK

Towarzystwo Przyjaciół MNK

Szanowni Państwo,
w zaistniałej sytuacji wszystkie spotkania zaplanowane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie są odwołane.

Decyzja ta jest podyktowana troską o Państwa zdrowie. W miarę możliwości spotkania odbędą się w najbliższym możliwym terminie, o czym będziemy informować.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół MNK

Małgorzata Buyko, prezes

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie zostało założone w 1903 r. i jest najstarszym tego typu stowarzyszeniem w Polsce.

Aktualności:
TPMNK - Podsumowanie działalności Towarzystwa w pierwszym kwartale 2021 r.
TPMNK - podsumowanie roku 2020
TPMNK - podsumowanie roku 2019
TPMNK - podsumowanie roku 2018
TPMNK - podsumowanie roku 2017
TPMNK - podsumowanie roku 2016
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2013
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2013
TPMNK – podsumowanie działalności z II półrocza 2012
TPMNK – podsumowanie działalności z I półrocza 2012

Projekt Interpretacja dziedzictwa dla seniorów
Zakończenie projektu - podsumowanie spotkania na Zamku w Niepołomicach

Jego pomysłodawcami byli:
  • Teodor Axentowicz – malarz, grafik i rysownik,
  • Feliks „Manggha” Jasieński - wybitny kolekcjoner, znawca sztuki i publicysta,
  • Leon Wyczółkowski - wybitny malarz i grafik,
  • Feliks Kopera - prof. dr historyk sztuki i muzeolog.

Na początku swojego istnienia Towarzystwo stawiało sobie za cel zakup dzieł artystów polskich, z biegiem lat rozszerzyło swoją działalność o popularyzację zbiorów muzeum. Obecne cele i zadania Towarzystwa zawarte są w jego Statucie.

Aktualnie Towarzystwo liczy około 400 członków. W przeważającej większości są to osoby, które zakończyły działalność zawodową i mogą rozwijać swoje zainteresowania. Uczestniczymy w wielu ciekawych wydarzeniach poprzez zwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym i innych, bierzemy udział w wykładach i innych imprezach organizowanych przez Muzeum.

W skład zarządu Towarzystwa wchodzą następujące osoby:
Prezes: Małgorzata Buyko
Wiceprezesi: Anna Gasek, Janina Skorupska
Skarbnik: Barbara Nowakowska
Sekretarz: Danuta Szust
Członkowie: Teresa Buczyńska, Halina Russek, Anna Szerer, Wanda Żuraniewska

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – vakat po zmarłym Michale Łuszczkiewiczu,
Członkowie – Anna Referda, Anna Romanowska.

Zarząd pełni dyżur w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Gmachu Głównym MNK w godz. 12.00-16.00. Adres e-mail: tpmnk@interia.pl 

Do sukcesów naszego Towarzystwa w ostatnich latach należy zaliczyć:
1. Dofinansowanie na kwotę 14 900 złotych grafik Stanisława Fijałkowskiego dla Działu Grafiki MNK.
2. Zakup dwóch osiemnastowiecznych ewangeliarzy cerkiewnych, za sumę 4 500 złotych, dla Działu Starodruków MNK. Cykl wykładów "Wokół Muzeum" z udziałem wybitnych specjalistów - przy współpracy z Sekcją Edukacji MNK w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
3. Zorganizowanie uroczystości z okazji 110 lat istnienia Towarzystwa i wydanie okolicznościowego informatora.
4. Wystawa "Rozmowy niedokończone - wokół Rejtana Jana Matejki" według pomysłu Małgorzaty Buyko, współfinansowana przez Towarzystwo, zrealizowana przez Muzeum Narodowe.
5. Pozyskanie funduszy (ok. 200 000 zł) z MKiDN oraz UM Zakopane na działalność ATMY popularyzującą twórczość Karola Szymanowskiego.

W ostatnich latach obejrzeliśmy wiele interesujących wystaw, wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów. Zorganizowaliśmy kilkanaście jednodniowych wycieczek, których celem było zwiedzanie muzeów, obiektów sakralnych i innych zabytków architektonicznych.

Oprócz jednodniowych, organizujemy też i kilkudniowe wycieczki. Najważniejsze z nich w ostatnim czasie to, czterodniowa do Poznania, gdzie nawiązaliśmy przyjacielskie kontakty z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Kontakt ten zaowocował rewizytą poznańskiego Towarzystwa w Krakowie i miłym spotkaniem członków obydwu Towarzystw w Gmachu Głównym MNK. Zorganizowaliśmy też bardzo ciekawą czterodniową wycieczkę do Wrocławia, zwiedziliśmy piękny stary Wrocław, jego muzea i okolice.

W pamięci wielu pozostanie 4 dniowa wycieczka do Gdańska, gdzie nawiązaliśmy bardzo cenną znajomość z Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, a jego członków gościliśmy w roku ubiegłym. W roku 2016 odbyła się planowana od dawna wyprawa autokarowa na
Dolny Śląsk. Nasze ostatnie wyprawy w roku 2017 to Cieszyn i malownicza zachodnia część Moraw.
Mocnym akcentem było 5 dniowe spotkanie ze stolicą, które miało na celu prezentację miasta „dawniej i dziś”, co było możliwe dzięki pomocy Muzeum Warszawy oraz zespołowi przewodników. Korzystaliśmy też z wynajętego autokaru.

Po kilku latach doświadczeń wycieczkowych wytworzyliśmy swój wypróbowany sposób organizacji, który polega na: określeniu celu (miejsc do odwiedzenia – wg założenia że są one na ogół trudno dostępne lub szczególnie interesujące, nawiązanie kontaktu z jego gospodarzem, który najczęściej zwalnia nas z opłat (muzea) lub traktuje ulgowo, miejsce zakwaterowania to (Dom Studencki lub hotel 3 gwiazdkowy), środki dojazdu – miasta duże (we własnym zakresie najczęściej pociąg lub autobus), w razie potrzeby wynajęcie autokaru do zwiedzenia miejscowych atrakcji, wyżywienie we własnym zakresie. Dzięki takiemu założeniu uczestnicy maja nieco czasu na indywidualne zwiedzanie, a ponadto koszt wycieczki jest znacznie niższy niż wyniósłby w wypadku zlecenia takiej usługi wyspecjalizowanej firmie turystycznej. Średnio udział w takich wycieczkach bierze 20-40 osób. Zważywszy na średni wiek uczestników, 60 plus, mamy dużą satysfakcję z dobrej kondycji naszych członków.

Co dwa miesiące, lub co kwartał, wydajemy komunikat, w którym proponujemy naszym członkom udział w różnych imprezach i wycieczkach.

Informacje dodatkowe:
Nr KRS - 0000022853
Nr konta – 23 1500 1979 1219 7003 4661 0000
Adres e-mail: tpmnk@interia.pl

Na powyższy rachunek depozytowy można dokonywać wpłat rocznych składek członkowskich, jak i innych na rzecz Towarzystwa. Rachunek prowadzony jest przez Bank Zachodni WBK.

Partnerzy

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję