{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Towarzystwo Przyjaciół MNK

Towarzystwo Przyjaciół MNK

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie zostało założone w 1903 r. i jest najstarszym tego typu stowarzyszeniem w Polsce.
Jego pomysłodawcami byli:
  • Teodor Axentowicz – malarz, grafik i rysownik,
  • Feliks „Manggha” Jasieński - wybitny kolekcjoner, znawca sztuki i publicysta,
  • Leon Wyczółkowski - wybitny malarz i grafik,
  • Feliks Kopera - prof. dr historyk sztuki i muzeolog.

Na początku swojego istnienia Towarzystwo stawiało sobie za cel zakup dzieł artystów polskich, z biegiem lat rozszerzyło swoją działalność o popularyzację zbiorów muzeum. Obecne cele i zadania Towarzystwa zawarte są w jego Statucie.

Aktualnie Towarzystwo liczy około 260 członków. W przeważającej większości są to osoby, które zakończyły działalność zawodową i mogą rozwijać swoje zainteresowania. Uczestniczymy w wielu ciekawych wydarzeniach poprzez zwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym i innych, bierzemy udział w wykładach i innych imprezach organizowanych przez Muzeum.

Rozpoczynamy 121. rok działalności Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie. Witamy naszych wiernych członków, przyjaciół i sympatyków.

W imieniu Zarządu TP MNK składamy najserdeczniejsze życzenia wyjątkowego Nowego 2024 Roku z marzeniami, o które warto walczyć, z radościami, którymi warto się dzielić, z przyjaciółmi, którymi warto być i z nadzieją na niezapomniane chwile wspólnych spotkań.


KOMUNIKAT nr 2 - marzec 2024 r.

Szanowni Członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pogodnych, spokojnych Świąt Wielkanocnych w zdrowiu i radości, aby wiosenna aura napełniła nas energią i zachęciła do wspólnych spotkań.

Zapraszamy:

  • 3 kwietnia 2024 godz.13.00 MNK Mehoffer Kraków ul Krupnicza 26 pokaz obrazu Józefa Mehoffera wypożyczonego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu „Drobiazgi na kominku" kustosz pani Beata Studziżba – Kubalska.

Kawiarnia muzealna oraz spacer po ogrodzie  są dodatkową atrakcją „Pałacu pod Szyszkami".

  • 11 kwietnia 2024 godz.12.00 spotykamy się z Dyrektorem  Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki panem Januszem Kozioł

w Krakowie Plac Matejki 13 I piętro na wystawie prezentującej dotychczas niedostępne i uważane za zaginione rysunki Jana Matejki

pochodzące z prywatnych zbiorów ,portrety mistrza Jana .

Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie świętuje jubileusz utworzenia w 2003 roku i jako instytucja przyuczelniana stawia sobie zadanie aby „....Sztuka oraz wartości z nią związane i ją otaczające mają być dostępne a nie udostępniane".

 

  • 16 kwietnia 2024 godz.10.00 w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP Kraków ul .Basztowa 20 wysłuchamy wykładu „Brakteaty księcia

Jaksy" który przedstawi regionalista, publicysta emerytowany Dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej pan Włodzimierz Barczyński.

 

  • 10 maja 2024 godz.10.00 „Aspekty bezpieczeństwa” wykład zostanie wygłoszony przez pana generała Mieczysława Bieniek, który specjalizuje się w bezpieczeństwie międzynarodowym oraz strategii wojskowej, w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP Kraków ul. Basztowa nr 20.

 

  • 17 maja 2024 godz.12.30 wykład „Bezpieczeństwo korzystania z usług finansowych „o zabezpieczeniu banknotów oraz bezpieczeństwie płatności w Internecie, który będzie realizowany przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Krakowie wraz z udziałem Komendy Miejskiej  Policji w Krakowie w pomieszczeniach Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP Kraków ul. Basztowa 20.

Po wykładzie trwającym ok.60 minut zwiedzimy sale wystawiennicze i obejrzymy historię pieniądza od początku polskiej państwowości do współczesnych czasów.

 

  • 22 maja 2024 godz.14.30 spotykamy się w Staniątkach [ok.20 km od Krakowa w stronę Niepołomic] aby zapoznać się z zabytkami sztuki sakralnej w Muzeum Opactwa św. Wojciecha Sióstr Benedyktynek . Będziemy oprowadzani przez S. Zacharię  w godzinach od 15.00 do 17.00 i prośba o punktualne przybycie.

Dojazd na miejsce autobusem MPK linii aglomeracyjnej nr 301  początkowy przystanek Nowy Kleparz, który kursuje do Niepołomic przez Aleje a dla nas przystanek STANIĄTKI Wiadukt, a następnie około 30-minutowy spacer do Opactwa, Muzeum, Kościoła pw.  św. Wojciecha

i Najświętszej Marii Panny, ogrodów oraz cmentarza.

  •  5 czerwca 2024 godz.10.00 NBP Krakowski Salon Ekonomiczny Kraków ul. Basztowa 20 wykład „Handel i rzemiosło w Krakowie" zostanie zaprezentowany przez panią dr Iwonę Kawalla-Lulewicz z Muzeum Krakowa.

 

  • 12 czerwca 2024 godz.13.00  kuratorskie oprowadzanie przez kustosza prof. dr hab. Mirosława Piotra KRUKA na wystawie

„ Złote runo – Sztuka Gruzji". Jest to pierwsza w Polsce wszechstronna, panoramiczna i obszerna wystawa sztuki Gruzji, która będzie  zaprezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie Al.3 Maja 1.

 

  • 21 czerwca 2024 godz.13.00 Muzeum im. Emeryka Hutten- Czapskiego Oddział MNK Kraków ul. Piłsudskiego 12 wystawa

„MEMENTO VITAE". Malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie o czym nam opowie pani Agnieszka Kosińska.

Opłaty przez konto bankowe: Santander Bank Polska SA nr konta 23 1500 1979 1219 7003 4661 0000.

Sekretarz TP MNK Teresa Buczyńska                     Prezes TP MNK Małgorzata Buyko

 

Rys historyczny:
TPMNK - komunikaty archiwalne z roku 2024
TPMNK - podsumowanie roku 2023
TPMNK - podsumowanie roku 2022

TPMNK - podsumowanie roku 2021
TPMNK - podsumowanie roku 2020
TPMNK - podsumowanie roku 2019
TPMNK - podsumowanie lat 2015 - 2018
TPMNK - podsumowanie roku 2018
TPMNK - podsumowanie roku 2017
TPMNK - podsumowanie roku 2016
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2013
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2013
TPMNK – podsumowanie działalności z II półrocza 2012
TPMNK – podsumowanie działalności z I półrocza 2012





Partnerzy