Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Towarzystwo Przyjaciół MNK

Towarzystwo Przyjaciół MNK

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie zostało założone w 1903 r. i jest najstarszym tego typu stowarzyszeniem w Polsce.
Jego pomysłodawcami byli:
  • Teodor Axentowicz – malarz, grafik i rysownik,
  • Feliks „Manggha” Jasieński - wybitny kolekcjoner, znawca sztuki i publicysta,
  • Leon Wyczółkowski - wybitny malarz i grafik,
  • Feliks Kopera - prof. dr historyk sztuki i muzeolog.

Na początku swojego istnienia Towarzystwo stawiało sobie za cel zakup dzieł artystów polskich, z biegiem lat rozszerzyło swoją działalność o popularyzację zbiorów muzeum. Obecne cele i zadania Towarzystwa zawarte są w jego Statucie.

Aktualnie Towarzystwo liczy około 290 członków. W przeważającej większości są to osoby, które zakończyły działalność zawodową i mogą rozwijać swoje zainteresowania. Uczestniczymy w wielu ciekawych wydarzeniach poprzez zwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym i innych, bierzemy udział w wykładach i innych imprezach organizowanych przez Muzeum.


KOMUNIKAT NR 4/2022

1 .W dniu 26 pażdziernika 2022 środa godzina 12.00 w Krakowie ul. Pijarska 15 na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich

     Oddział MNK  wykład p. Katarzyny PŁONKA-BAUS o zgromadzonej kolekcji połączony z obejrzeniem eksponatów w salach

           wystawienniczych.

2. W dniu 17 listopada 2022 r czwartek godz.10.30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie "MIRYS. PORTRETY"

    Pałac Biskupa Erazma Ciołka Oddział MNK Kraków ul. Kanonicza 17.

3. W dniu 20 listopada 2022 r niedziela godz.13.00 Sala Samurajów w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie

     w ramach DNIA OTWARTYCH DRZWI w MUZEACH KRAKOWSKICH p .Małgorzata BUYKO  przedstawi historię i współczesność Towarzystwa

    Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie "PRZYJACIELE od 119 LAT".

4. W dniu 14 grudnia 2022 r środa godz.15.00 w Sali Samurajów Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie Al. 3 Maja 1 tradycyjne spotkanie Opłatkowe.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

W tym roku z uwagi na niepewną sytuację ogólną i ewentualne zagrożenie nawrotu zachorowań nie planujemy wycieczek poza teren miasta Krakowa. Możemy korzystać z szerokiej propozycji

wystawienniczej Muzeum Narodowego w Krakowie i jego Oddziałów .Planujemy oprowadzania

kuratorskie o czym powiadomimy członków Towarzystwa .

Dziękujemy za uiszczanie składek członkowskich ,które możemy uiszczać zarówno w czasie poniedziałkowych dyżurów jak i na konto Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie nr 23 1500 1979 1219 7003 4661 0000 SANTANDER BANK POLSKA SA.

 

 

 

 

Przypominamy, iż w 2023 roku będziemy obchodzić jubileusz 120-lecia naszego Towarzystwa.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o nadsyłanie na nasz adres e mail

                               towarzystwoprzyjaciolmnk@gmail.com

krótkich wypowiedzi -wspomnień związanych  z członkostwem w Towarzystwie Przyjaciół  MNK.

Przypominamy nasz numer telefonu 797 160 272 .

 

 

Naszą działalnością zainteresowała się Pani Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki

Senioralnej dr Anna Okońska-Walkowicz ,która zaprosiła przedstawicieli Zarządu naszego Towarzystwa do udziału w bardzo ciekawej konferencji  03 czerwca 2022r w  Collegium  Novum 

dotyczącej Aktywności i Integracji Osób Starszych  połączonej z obchodami 40 lecia najstarszego Uniwersytetu Trzeciego wieku UJ . Tematyka konferencji wiązała się z poszerzeniem wiedzy na temat przyspieszania procesów uczenia się ,warunków im sprzyjających oraz specyfiki uczenia się w starości , realizowania idei XX i XXI wieku uczenia się przez całe życie. Na konferencji pani Małgorzata Buyko zabrała głos przedstawiając prowadzone u nas działania aktywizujące seniorów.

Pani Pełnomocnik Anna Okońska-Walkowicz bardzo serdecznie nas powitała i była bardzo zainteresowana naszą działalnością .

 Zamierzamy zaprosić po wakacjach, w dogodnym terminie dla Pani Pełnomocnik, na spotkanie z członkami naszego Towarzystwa  celem podzielenia się doświadczeniami .

 

Składamy życzenia udanego wypoczynku wakacyjnego i do zobaczenia.

 Prezes Towarzystwa Przyjaciół MNK Małgorzata  BUYKO
Sekretarz Towarzystwa Przyjaciół MNK Teresa BUCZYŃSKA

Rys historyczny:
TPMNK - podsumowanie roku 2022
TPMNK - podsumowanie roku 2021
TPMNK - podsumowanie roku 2020
TPMNK - podsumowanie roku 2019
TPMNK - podsumowanie roku 2018
TPMNK - podsumowanie roku 2017
TPMNK - podsumowanie roku 2016
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2013
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2013
TPMNK – podsumowanie działalności z II półrocza 2012
TPMNK – podsumowanie działalności z I półrocza 2012


Projekt Interpretacja dziedzictwa dla seniorów
Zakończenie projektu - podsumowanie spotkania na Zamku w Niepołomicach

Do sukcesów naszego Towarzystwa w ostatnich latach należy zaliczyć:
1. Dofinansowanie na kwotę 14 900 złotych grafik Stanisława Fijałkowskiego dla Działu Grafiki MNK.
2. Zakup dwóch osiemnastowiecznych ewangeliarzy cerkiewnych, za sumę 4 500 złotych, dla Działu Starodruków MNK. Cykl wykładów "Wokół Muzeum" z udziałem wybitnych specjalistów - przy współpracy z Sekcją Edukacji MNK w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
3. Zorganizowanie uroczystości z okazji 110 lat istnienia Towarzystwa i wydanie okolicznościowego informatora.
4. Wystawa "Rozmowy niedokończone - wokół Rejtana Jana Matejki" według pomysłu Małgorzaty Buyko, współfinansowana przez Towarzystwo, zrealizowana przez Muzeum Narodowe.
5. Pozyskanie funduszy (ok. 200 000 zł) z MKiDN oraz UM Zakopane na działalność ATMY popularyzującą twórczość Karola Szymanowskiego.

W ostatnich latach obejrzeliśmy wiele interesujących wystaw, wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów. Zorganizowaliśmy kilkanaście jednodniowych wycieczek, których celem było zwiedzanie muzeów, obiektów sakralnych i innych zabytków architektonicznych.

Oprócz jednodniowych, organizujemy też i kilkudniowe wycieczki. Najważniejsze z nich w ostatnim czasie to, czterodniowa do Poznania, gdzie nawiązaliśmy przyjacielskie kontakty z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Kontakt ten zaowocował rewizytą poznańskiego Towarzystwa w Krakowie i miłym spotkaniem członków obydwu Towarzystw w Gmachu Głównym MNK. Zorganizowaliśmy też bardzo ciekawą czterodniową wycieczkę do Wrocławia, zwiedziliśmy piękny stary Wrocław, jego muzea i okolice.

W pamięci wielu pozostanie 4 dniowa wycieczka do Gdańska, gdzie nawiązaliśmy bardzo cenną znajomość z Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, a jego członków gościliśmy w roku ubiegłym. W roku 2016 odbyła się planowana od dawna wyprawa autokarowa na
Dolny Śląsk. Nasze ostatnie wyprawy w roku 2017 to Cieszyn i malownicza zachodnia część Moraw.
Mocnym akcentem było 5 dniowe spotkanie ze stolicą, które miało na celu prezentację miasta „dawniej i dziś”, co było możliwe dzięki pomocy Muzeum Warszawy oraz zespołowi przewodników. Korzystaliśmy też z wynajętego autokaru.

Po kilku latach doświadczeń wycieczkowych wytworzyliśmy swój wypróbowany sposób organizacji, który polega na: określeniu celu (miejsc do odwiedzenia – wg założenia że są one na ogół trudno dostępne lub szczególnie interesujące, nawiązanie kontaktu z jego gospodarzem, który najczęściej zwalnia nas z opłat (muzea) lub traktuje ulgowo, miejsce zakwaterowania to (Dom Studencki lub hotel 3 gwiazdkowy), środki dojazdu – miasta duże (we własnym zakresie najczęściej pociąg lub autobus), w razie potrzeby wynajęcie autokaru do zwiedzenia miejscowych atrakcji, wyżywienie we własnym zakresie. Dzięki takiemu założeniu uczestnicy maja nieco czasu na indywidualne zwiedzanie, a ponadto koszt wycieczki jest znacznie niższy niż wyniósłby w wypadku zlecenia takiej usługi wyspecjalizowanej firmie turystycznej. Średnio udział w takich wycieczkach bierze 20-40 osób. Zważywszy na średni wiek uczestników, 60 plus, mamy dużą satysfakcję z dobrej kondycji naszych członków.

Partnerzy

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję