Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Konserwacja

Konserwacja

J. Grassi, Portret Izabeli z Lasockich Ogińskiej, 1792 -1793, Muzeum Narodowe w Krakowie

Konserwacja

DZIAŁ GŁÓWNEGO KONSERWATORA

Ochrona zbiorów oraz ich konserwacja należy do podstawowej, statutowej działalności Muzeum Narodowego w Krakowie. Nasze standardy dotyczące bezpiecznego przechowywania i konserwacji muzealiów są oparte o współczesną naukę oraz doświadczenie wywodzące się z długoletniej tradycji konserwacji, prowadzonej w Muzeum od początku jego powstania w 1879 roku i rozwijanej przez kolejne dziesięciolecia. Początkowo zadanie to realizowano w formie zleceń powierzanych ówczesnym specjalistom. Własne pracownie z etatami konserwatorskimi tworzono od lat 30. tych XX wieku.

Obecnie strukturę Działu Głównego Konserwatora tworzy dziesięć specjalistycznych pracowni konserwatorskich (Dział Konserwacji) oraz trzy sekcje Działu Magazynów Zbiorów. Taka organizacja pracy pozwala na pełne objęcie opieką konserwatorską kolekcji liczącej bisko 900 tys. różnych eksponatów.

Rocznie konserwacji poddajemy ok. 30 tys. obiektów. Wykonywana jest konserwacja i restauracja w zakresie pełnym, częściowym i zabezpieczającym. Ponadto prowadzona jest działalność prewencyjna, obejmująca nadzór nad stanem zachowania muzealiów podczas ich przechowywania, eksponowania oraz udostępniania i transportowania.

Zasady ochrony konserwatorskiej są na bieżąco doskonalone, wspomagane poprzez badania i interdyscyplinarne projekty naukowe, realizowane wraz z fizykami, chemikami oraz historykami sztuki.

W ramach działalności naukowej konserwatorzy prowadzą badania technologiczne w muzealnym Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) oraz współpracują z ekspertami i instytucjami zewnętrznymi. Wyniki prac publikujemy w formie artykułów, komunikatów i sprawozdań oraz prezentujemy na konferencjach krajowych i zagranicznych.

 
 

Główny Konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie – Elżbieta Zygier
tel. 12 43 35 834, +48 509 749 895
e-mail: ezygier@mnk.pl


Kierownik Działu Konserwacji– Izabela Łukomska
tel. 12 43 35 805
e-mail: ilukomska@mnk.pl


Sekretariat Działu Konserwacji
tel. +48 12 43 35 833


PRACOWNIE KONSERWACJI W MNK:
 • Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach
 • Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Gmachu Głównym
 • Pracownia Konserwacji Malarstwa w Muzeum Czartoryskich
 • Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
 • Pracownia Konserwacji Tkanin i Ubiorów
 • Pracownia Konserwacji Papieru i Skóry wraz Pracownią Introligatorską
 • Pracownia Konserwacji Rzemiosła Artystycznego, Metalu i Broni
 • Pracownia Konserwacji Mebli wraz z Pracownią Tapicerską
 • Pracownia Konserwacji Ram i Pozłotnicza
 • Pracownia Konserwacji Rzeźby
DZIAŁ MAGAZYNÓW ZBIORÓW:
 • Magazyn Malarstwa i Rzeźby
 • Magazyn Obiektów na Podłożu Papierowym
 • Magazyn Rzemiosła Artystycznego
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję