Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Konserwacja

Konserwacja

Konserwacja

DZIAŁ GŁÓWNEGO KONSERWATORA

Muzeum Narodowe w Krakowie od momentu swojego powstania w 1879r. stale prowadzi działalność konserwatorską. W sprawozdaniach muzealnych z końca XIX w. czytamy, że "Zarząd Muzeum pragnie z p. Konserwatorem zabezpieczenia i ochrony tych (czyt.zabytków), które są w zaniedbaniu zupełnem, a dla zniszczenia łatwo przepadają z krzywdą dla nauki, jeżeli się ich stanowczo nie uratuje pomieszczeniem w Muzeum polskiem (...) i poddaniem bardzo umiejętnej restauracyi (...) Oczyścić, dopełnić drobne uszkodzenia, pozostawić nietkniętem to, co zniszczone zupełnie, odnowić ramy obrazów -  to jest zasada, którą kieruje się Zarząd w ratowaniu obrazów".

Zasada konserwacji muzealnej, która przyświecała naszym poprzednikom w końcu XIX wieku, również dzisiaj jest naszą ideą przewodnią.

Współczesna konserwacja w Muzeum Narodowym w Krakowie to przede wszystkim maksimum zabiegów w celu ochrony i zabezpieczenia obiektu przed dalszym zniszczeniem oraz minimum ingerencji w jego strukturę, a szczególnie pierwotną estetykę. Tak pojmowana konserwacja muzealna w praktyce realizowana jest dwutorowo: z jednej strony interwencyjne zabiegi konserwatorskie jak np. usuwanie zabrudzeń, podklejanie odspojeń, uzupełnianie ubytków, wykonywanie retuszy, a z drugiej liczne działania z zakresu profilaktyki i prewencji konserwatorskiej jak np. utrzymywanie odpowiednich warunków przechowywania i ekspozycji, stała kontrola i dokumentacja stanu zachowania, specjalistyczny transport.

Konserwacja muzealna to również interdyscyplinarność, współpraca i naukowo-badawcze podejście do prac konserwatorskich.

Powyższe założenia realizowane są przez Dział Głównego Konserwatora, który składa się z 12 specjalistycznych pracowni konserwatorskich. Rocznie zabiegi konserwatorskie wykonywane są przy około 2.500 obiektów muzealnych. Obecna struktura Działu Głównego Konserwatora i posiadany zespół specjalistów daje gwarancję pełnego, konserwatorskiego zabezpieczenia wszystkich rodzajów obiektów przechowywanych w Muzeum.


Główny Konserwator - Janusz Czop
Muzeum Narodowego w Krakowie
Kontakt: tel. +48 12 433 55 80
e-mail: jczop@mnk.pl  

PRACOWNIE KONSERWACJI W MNK:
 • Pracownia Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach
 • Pracownia Malarstwa i Rzeźby w Gmachu Głównym
 • Pracownia Malarstwa w Muzeum Czartoryskich
 • Pracownia Konserwacji Tkanin
 • Pracownia Konserwacji Papieru i Skóry wraz Pracownią Introligatorską
 • Pracownia Konserwacji Metalu i Broni
 • Pracownia Konserwacji Rzeźby
 • Pracownia Konserwacji Rzemiosła Artystycznego
 • Pracownia Konserwacji Mebli wraz z Pracownią Tapicerską
 • Pracownia Konserwacji Ram i Pozłotnicza
 • Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ
 • Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Pałacu biskupa Ciołka
Słowa kluczowe: konserwacja
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję