Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zmarł prof. Jan Pamuła

Zmarł prof. Jan Pamuła

24.06.2022
piątek
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana Pamuły, wybitnego  krakowskiego malarza i grafika profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, której był również absolwentem.
W 1996 roku otrzymał stanowisko profesora w Katedrze Sztuk Wizualnych. W latach 90. Pracował także w New York Institute of Technology jako stypendysta Programu Fulbrighta. W latach 1996 do 2002 pełnił funkcję rektora ASP w Krakowie. Pochłaniała go geometryczna abstrakcja, tworzył obrazy oraz grafiki komputerowe. Jego prace znajdują się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie w Albertinie w Wiedniu oraz wielu polskich muzeach. Jego prace od lat Muzeum Narodowe w Krakowie pokazywało w stałej Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych w różnych galeriach całego świata. Wielokrotnie pełnił funkcję kuratora wystaw i członka jury licznych imprez artystycznych. W latach 2010 – 2013 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2003 roku był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 roku Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2003 roku Jan Pamuła został wyróżniony Nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza. W 2021 roku Zarząd Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie wybrał go Laureatem Grand Prix d’Honneur SMTG za całokształt twórczości oraz szczególne zasługi dla międzynarodowego i polskiego środowiska graficznego, jako wyraz uznania dla prekursorskiego, zarówno w polskiej, jak i międzynarodowej skali, charakteru twórczości artysty w obszarze grafiki cyfrowej, a także jako dowód  uznania dla działań organizacyjnych na rzecz polskiego i międzynarodowego środowiska graficznego. 

 Środowisko artystyczne Krakowa traci wielkiego artystę i pedagoga. Muzeum Narodowe w Krakowie żegna wiernego przyjaciela naszej instytucji.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie

 

Kraków, 24 czerwca 2022
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję