Zbiory
Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum Narodowe w Krakowie liczą blisko 780 tysięcy eksponatów. Z liczby tej ponad 300 tysięcy stanowi kolekcja Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, zarządzana przez MNK.Kolekcja Muzeum obejmuje przedmioty ze wszystkich epok. Najstarsze eksponaty Muzeum pochodzą z czasów przedhistorycznych, jest ich jednak niewiele, gdyż zasadniczo nie gromadzi się zabytków archeologicznych, z wyjątkiem archeologii klasycznej. Muzeum posiada za to odrębny zbiór sztuki starożytnej. Najnowsze eksponaty to dzieła nabywane od artystów tworzących współcześnie. Ponadto w Muzeum znajdują się kolekcje sztuki średniowiecznej, nowożytnej, z wieku XIX i XX.
Zasadniczym trzonem zbioru jest sztuka polska (malarstwo, rzeźba, rysunek, rzemiosło artystyczne). Muzeum posiada jednakże sporo eksponatów zachodnioeuropejskich oraz kolekcję sztuki cerkiewnej. Ponadto w Muzeum znajduje się bardzo cenny zbiór sztuki Dalekiego Wschodu, głównie japońskiej. Prócz dzieł sztuki Muzeum gromadzi zbiory biblioteczne (wśród nich stare druki, rękopisy i kartografię), numizmaty i dawną fotografię. Szczególnym działem jest Pracownia Ikonografii Krakowa, gdzie gromadzone są dawne widoki i zdjęcia Krakowa.
Większa część zbiorów pochodzi z darowizn dokonywanych głównie w okresie zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Muzeum otrzymało w darze m.in. kolekcje Feliksa Jasieńskiego, Emeryka hr. Hutten-Czapskiego, Erazma Barącza, Stanisława Ursyn-Rusieckiego, Wiktora Wittyga, Edwarda Goldsteina, Helany z Dąbczańskich Budzynowskiej i Stanisława Augusta Poniatowskiego i wielu innych.
Zbiory Muzeum rozdzielone są pomiędzy dwadzieścia jeden działów, z których każdy opiekuje się eksponatami o jednorodnym charakterze (np. Gabinet Numizmatyczny). Kolekcje udostępnia się szerokiej publiczności poprzez ekspozycje stałe i wystawy czasowe. Ponadto do celów badań naukowych możliwe jest zapoznanie się z przedmiotami przechowywanymi na co dzień w muzealnych magazynach.
-
JÓZEF MEHOFFER - ŚW. SEBASTIAN I ŚW. MAURYCY
5 zdjęćW kwietniu 2019 roku do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie dołączył kolejny projekt wykonawczy Józefa Mehoffera do witraży w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, karton „Św. Sebastian i św. Maurycy” (1899), który wraz z kartonem „Św. Katarzyna i św. Barbara”, zakupionym przez MNK w ubiegłym roku, współtworzy projekt uznawanego za arcydzieło sztuki monumentalnej witraża „Męczennicy” (1898-1901).
-
Józef Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki
13 zdjęćJózef Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ze zbiorów Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i Andrzeja Wajdy to najpełniejsza prezentacja malarstwa Józefa Czapskiego w Pawilonie Józefa Czapskiego.
-
Inspirowane Muzyką Karola Szymanowskiego
7 zdjęć"Inspirowane muzyką Karola Szymanowskiego" to wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, lureatów konkursu plastycznego w dziedzinie malarstwa, rysunku i rzeźby, współorganizowanego przez ZSP im. A. Kenara i Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
-
Wyspiański. Nieznany
9 zdjęć„Wyspiański. Nieznany” to w większości dzieła i przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy.
-
Nowe Nabytki 2018
5 zdjęćW 2018 roku Muzeum Narodowe w Krakowie nabyło dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pięć nowych obiektów, które prezentujemy w niniejszej galerii.
-
Jan Cybis
7 zdjęćFotogaleria towarzysząca wystawie "Janowi na znak przymierza wiecznego".
-
Druki
5 zdjęćKsięgozbiór Biblioteki Książąt Czartoryskich liczy ponad 231.000 woluminów. Księgozbiór zawiera niezwykle cenne stare druki, w tym polonika z XVI w. - m.in. dzieło Macieja Miechowity, wydane w Krakowie, które było pierwszą drukowaną historią Polski. Dzieło to, ze względu na fakt, że zawierało ostrą krytykę Jagiellonów, nie było rozpowszechniane - egzemplarz w Bibliotece jest jednym z trzech istniejących.
-
Rękopisy iluminowane
8 zdjęćW polu zainteresowań kolekcjonerskich Książąt Czartoryskich od samego początku znalazły się średniowieczne i nowożytne rękopisy iluminowane.
-
Rękopisy
8 zdjęćArchiwum i Zbiór Rękopisów Biblioteki Czartoryskich obejmuje ponad 14.000 rękopisów od średniowiecza do czasów współczesnych. Znajdują się tu dokumenty pergaminowe od XII do XIX w. o znaczeniu narodowym m.in. przywilej jedlneński (1430 r.), przywilej koszycki (1374 r.), unie w Horodle (1413 r.), czy dokument Hołdu Pruskiego (1525 r.), a także ważne dokumenty rodzinne m.in. nadanie tytułu książęcego dla Czartoryskich w 1442 r. czy też dyplom honorowego obywatelstwa miasta Krakowa dla Władysława Czartoryskiego (1880 r.).
-
Militaria w zbiorach MNK
19 zdjęćMuzeum Narodowe w Krakowie posiada drugą pod względem wielkości kolekcję dawnego uzbrojenia i umundurowania w Polsce. Najcenniejsze eksponaty, pamiątki po postaciach historycznych oraz rzemieślnicze dzieła sztuki są na co dzień prezentowane na stałej ekspozycji "Broń i Barwa w Polsce". Wystawa ta stanowi jednak tylko przedsmak bogatych zbiorów muzealnych.
-
Sto słynnych widoków Edo.
Portret japońskiej stolicy21.07.2017 11 zdjęćDrzeworyty Utagawy Hiroshigego (1797-1858) pochodzące z serii "Sto słynnych widoków Edo" portretujące stolicę Japonii na tle zmieniających się pór roku pozostawiły trwały ślad nie tylko w europejskiej sztuce przełomu XIX i XX wieku, ale również wpłynęły rozwój polskiego modernizmu.
-
Akty
09.08.2017 21 zdjęćKiedyś bulwersował, dziś już nie zawstydza. Akt w sztuce pojawił się już w starożytności, zapomniany prze Średniowiecze wrócił w wieku XV by stać się podstawą wykształcenia malarzy.
-
Kapelusz w świetle dnia
24.07.2017 11 zdjęćKażde nakrycie głowy ochroni przed zimnem, wiatrem, czy nadmierną temperaturą i mocnymi promieniami słońca. To użytkowy aspekt. Współgra z nim wartość estetyczna – niezwykła umiejętność stworzenia przez człowieka rzeczy ładnej i co ważne, podkreślającej jego urodę.
-
Ślub
20.06.2017 17 zdjęćLato - sezon ślubny w pełni. Zachęcamy do zajrzenia z nami w głąb kolekcji MNK, z której wybraliśmy kilka ślubnych inspiracji, w tym suknie, wachlarze, ale także obrazy o tej tematyce.
-
Podróże Jana Matejki
12.07.2017 8 zdjęćZapraszamy do wyremontowanego Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Floriańskiej 41, na nową wystawę czasową.
-
Monety złote i srebrne
13.06.2017 6 zdjęćEkspozycja pt. "Moneta i Imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne" przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje obraz mennictwa od czasów państwa Achemenidów (ok. 550–330 p.n.e.) po królestwa hellenistyczne (ok. 323–30 p.n.e.).
-
Malownicze krajobrazy
18.07.2016 17 zdjęćDruga połowa XIX wieku i początek XX to rozkwit malarstwa krajobrazowego. Przyroda zaczęła być nobilitowana do pierwszoplanowego tematu prac.
-
Ilustrowana encyklopedia kraju
12 zdjęćNapoleon Orda (1807–1883) należy do grona najciekawszych indywidualności polskiej sztuki XIX wieku.
-
Piękne! Użyteczne? - wazony z okresu historyzmu, secesji i art deco
16.03.2017 17 zdjęćKolekcja szkła Muzeum Narodowego w Krakowie liczy obecnie ponad 3000 zabytków i jest przechowywana w Dziale Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów, Poddział Szkło. Od 1998 roku najcenniejsza część zbioru jest prezentowana w Galerii Rzemiosła Artystycznego, stałej ekspozycji w Głównym Gmachu Muzeum.
-
Kolekcja Książąt Czartoryskich
16.01.2017 31 zdjęćKolekcja Książąt Czartoryskich obejmuje znakomite dzieła sztuki oraz wyjątkowe dokumenty i pamiątki historyczne.
-
ONNA piękna i modna
14.04.2017 16 zdjęćWIZERUNEK I AKCESORIA JAPOŃSKIEJ KOBIETY OKRESU EDO (1603-1868)