Zbiory
Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum Narodowe w Krakowie liczą ponad milion eksponatów. Z liczby tej ponad 300 tysięcy stanowi kolekcja Muzeum i Biblioteki Czartoryskich, zarządzana przez MNK.
Kolekcja Muzeum obejmuje przedmioty ze wszystkich epok. Najstarsze eksponaty Muzeum pochodzą z czasów przedhistorycznych, jest ich jednak niewiele, gdyż zasadniczo nie gromadzi się zabytków archeologicznych, z wyjątkiem archeologii klasycznej. Muzeum posiada za to odrębny zbiór sztuki starożytnej. Najnowsze zbiory to dzieła, nabywane od współcześnie tworzących artystów. Ponadto w Muzeum prezentujemy kolekcje sztuki średniowiecznej, nowożytnej, z wieku XIX i XX.
Zasadniczym trzonem zbioru jest sztuka polska (malarstwo, rzeźba, rysunek, rzemiosło artystyczne). Muzeum posiada jednakże sporo eksponatów zachodnioeuropejskich oraz kolekcję sztuki cerkiewnej. Ponadto w Muzeum znajduje się bardzo cenny zbiór sztuki Dalekiego Wschodu, głównie japońskiej. Prócz dzieł sztuki Muzeum gromadzi zbiory biblioteczne (wśród nich stare druki, rękopisy i kartografię), numizmaty i dawną fotografię. Szczególnym działem jest Pracownia Ikonografii Krakowa, gdzie gromadzone są dawne widoki i zdjęcia Krakowa.
Większa część zbiorów pochodzi z darowizn dokonywanych głównie w okresie zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Muzeum otrzymało w darze m.in. kolekcje Feliksa Jasieńskiego, Emeryka hr. Hutten-Czapskiego, Erazma Barącza, Stanisława Ursyn-Rusieckiego, Wiktora Wittyga, Edwarda Goldsteina, Helany z Dąbczańskich Budzynowskiej i Stanisława Augusta Poniatowskiego i wielu innych.
Zbiory Muzeum rozdzielone są pomiędzy dwadzieścia jeden działów, z których każdy opiekuje się eksponatami o jednorodnym charakterze (np. Gabinet Numizmatyczny). Kolekcje udostępnia się szerokiej publiczności poprzez ekspozycje stałe i wystawy czasowe. Ponadto do celów badań naukowych możliwe jest zapoznanie się z przedmiotami przechowywanymi na co dzień w muzealnych magazynach.
Filtrowanie wyników
SortujZbiory
-
Ceramika z daru Jana Motyki w kolekcji MNK20-09-2024 8 zdjęćMuzeum Narodowe w Krakowie w ciągu 145 lat istnienia budowało swoje zbiory m.in. dzięki darom wielu osób. Jedną z nich był Jan Motyka (1956–2024) – historyk sztuki, znawca grafiki, kolekcjoner, który w nieoceniony sposób wzbogacił muzealną kolekcję powojennej ceramiki. W 2008 roku przekazał w darze obiekty, które wcześniej stanowiły Jego depozyt. Znalazła się wśród nich ceramika użytkowa i dekoracyjna pochodząca z polskich fabryk oraz prace autorstwa cenionych krakowskich twórców. Szereg obiektów z kolekcji Jana Motyki można dziś zobaczyć w stałych ekspozycjach Muzeum Narodowego w Krakowie.
-
Kto w domenie publicznej od 2024 roku?01-01-2024 29 zdjęćNowy rok to sporo nowości - nowe postanowienia, nowe wyzwania, nowe plany, ale i kolejne dzieła sztuki, które trafiły właśnie do domeny publicznej, co oznacza, że dostępne są dla każdego, bez ograniczeń. Przypominamy: w 2024 roku do domeny publicznej trafia twórczość osób, które zmarły w 1953 roku. Niezależnie od dat dziennych, dzieje się to pierwszego dnia kolejnego roku, 70 lat po śmierci. Bardzo chętnie Wam ich przedstawimy, wspólnie z polską Wikipedią,
-
Joachim Lelewel - matryce graficzne i odbitki (przed i po)12 zdjęćMuzeum Narodowe w Krakowie od przeszło wieku przechowuje znaczącą część jego rytowniczego dorobku, kupioną w 1897 roku od Wiesławy (Wisławy) Jadwigi Russockiej (1831–1902), córki Prota Lelewela, która odziedziczyła zachowaną graficzną spuściznę swego słynnego stryja. Kolekcja obejmuje 232 matryce (w tym jedną obcej ręki, retuszowaną przez Lelewela), z których 231 wykonano z miedzi, a jedną ze stali.
-
Kto w domenie publicznej od 2023 roku?01-01-2023 34 zdjęcia1 stycznia kolejnego roku dla wielu z nas jest dniem, w którym otwieramy się na nowe wyzwania, zaczynają wchodzić w życie postanowienia – niektóre z nich być może odłożymy, nie namawiamy też Was, żeby brać na siebie przesadnie dużo! Na szczęście niektóre noworoczne zmiany pojawiają się tak po prostu i możemy przyjmować je za pewnik. Jedną z nich jest wejście w obszar domeny publicznej twórczości nowych artystów i artystek.
-
PRZEDMIOTY. GALERIA DESIGNU POLSKIEGO XX I XXI WIEKU9 zdjęć
-
Joachim Lelewel - Fotogaleria dzieł wiodących wystawy11 zdjęć
-
Fotogaleria wystawy Disce puer – podręczniki, encyklopedie i dzieła naukowe17 zdjęć
-
JÓZEF MEHOFFER - ŚW. SEBASTIAN I ŚW. MAURYCY5 zdjęćW kwietniu 2019 roku do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie dołączył kolejny projekt wykonawczy Józefa Mehoffera do witraży w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, karton „Św. Sebastian i św. Maurycy” (1899), który wraz z kartonem „Św. Katarzyna i św. Barbara”, zakupionym przez MNK w ubiegłym roku, współtworzy projekt uznawanego za arcydzieło sztuki monumentalnej witraża „Męczennicy” (1898-1901).
-
Józef Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki14 zdjęćJózef Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ze zbiorów Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i Andrzeja Wajdy to najpełniejsza prezentacja malarstwa Józefa Czapskiego w Pawilonie Józefa Czapskiego.
-
Inspirowane Muzyką Karola Szymanowskiego7 zdjęć"Inspirowane muzyką Karola Szymanowskiego" to wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, lureatów konkursu plastycznego w dziedzinie malarstwa, rysunku i rzeźby, współorganizowanego przez ZSP im. A. Kenara i Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
-
Wyspiański. Nieznany9 zdjęć„Wyspiański. Nieznany” to w większości dzieła i przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy.
-
Nowe Nabytki 20185 zdjęćW 2018 roku Muzeum Narodowe w Krakowie nabyło dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pięć nowych obiektów, które prezentujemy w niniejszej galerii.
-
Jan Cybis7 zdjęćFotogaleria towarzysząca wystawie "Janowi na znak przymierza wiecznego".
-
Druki5 zdjęćKsięgozbiór Biblioteki Książąt Czartoryskich liczy ponad 231.000 woluminów. Księgozbiór zawiera niezwykle cenne stare druki, w tym polonika z XVI w. - m.in. dzieło Macieja Miechowity, wydane w Krakowie, które było pierwszą drukowaną historią Polski. Dzieło to, ze względu na fakt, że zawierało ostrą krytykę Jagiellonów, nie było rozpowszechniane - egzemplarz w Bibliotece jest jednym z trzech istniejących.
-
Rękopisy iluminowane8 zdjęćW polu zainteresowań kolekcjonerskich Książąt Czartoryskich od samego początku znalazły się średniowieczne i nowożytne rękopisy iluminowane.
-
Rękopisy8 zdjęćArchiwum i Zbiór Rękopisów Biblioteki Czartoryskich obejmuje ponad 14.000 rękopisów od średniowiecza do czasów współczesnych. Znajdują się tu dokumenty pergaminowe od XII do XIX w. o znaczeniu narodowym m.in. przywilej jedlneński (1430 r.), przywilej koszycki (1374 r.), unie w Horodle (1413 r.), czy dokument Hołdu Pruskiego (1525 r.), a także ważne dokumenty rodzinne m.in. nadanie tytułu książęcego dla Czartoryskich w 1442 r. czy też dyplom honorowego obywatelstwa miasta Krakowa dla Władysława Czartoryskiego (1880 r.).
-
Militaria w zbiorach MNK19 zdjęćMuzeum Narodowe w Krakowie posiada drugą pod względem wielkości kolekcję dawnego uzbrojenia i umundurowania w Polsce. Najcenniejsze eksponaty, pamiątki po postaciach historycznych oraz rzemieślnicze dzieła sztuki są na co dzień prezentowane na stałej ekspozycji "Broń i Barwa w Polsce". Wystawa ta stanowi jednak tylko przedsmak bogatych zbiorów muzealnych.
-
Sto słynnych widoków Edo.<br>Portret japońskiej stolicy21-07-2017 11 zdjęćDrzeworyty Utagawy Hiroshigego (1797-1858) pochodzące z serii "Sto słynnych widoków Edo" portretujące stolicę Japonii na tle zmieniających się pór roku pozostawiły trwały ślad nie tylko w europejskiej sztuce przełomu XIX i XX wieku, ale również wpłynęły rozwój polskiego modernizmu.
-
Akty09-08-2017 21 zdjęćKiedyś bulwersował, dziś już nie zawstydza. Akt w sztuce pojawił się już w starożytności, zapomniany prze Średniowiecze wrócił w wieku XV by stać się podstawą wykształcenia malarzy.
-
Kapelusz w świetle dnia24-07-2017 11 zdjęćKażde nakrycie głowy ochroni przed zimnem, wiatrem, czy nadmierną temperaturą i mocnymi promieniami słońca. To użytkowy aspekt. Współgra z nim wartość estetyczna – niezwykła umiejętność stworzenia przez człowieka rzeczy ładnej i co ważne, podkreślającej jego urodę.
-
Ślub20-06-2017 17 zdjęćLato - sezon ślubny w pełni. Zachęcamy do zajrzenia z nami w głąb kolekcji MNK, z której wybraliśmy kilka ślubnych inspiracji, w tym suknie, wachlarze, ale także obrazy o tej tematyce.