Działy naukowe
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie, od jego założenia w 1879 roku, prowadzą prace naukowo-badawcze nad gromadzonymi zbiorami. W 2010 r. MNK, jako pierwsze muzeum w Polsce, otrzymało status jednostki naukowej w grupie nauk o sztuce i twórczości artystycznej.
W strategiach rozwoju muzeum na lata 2007-2013 i 2014-2020 działalność naukowo-badawcza została uznana, na równi z konserwacją i działalnością wystawienniczą, za jedną z trzech kluczowych domen Instytucji. W strategii naukowej zaś położono nacisk na wspieranie rozwoju potencjału naukowego, a w szczególności na rozwój kadry naukowej poprzez indywidualny rozwój pracowników w różnych dziedzinach nauki. Postawienie na indywidualność wynika z różnorodności 800 000 zbiorów, do opracowania których - według współczesnych wymogów - potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin, a jednocześnie stałe poszukiwanie nowych rozwiązań i bodźców.
Muzeum Narodowe w Krakowie prowadzi działalność naukową w dwóch obszarach: w zakresie nauk o sztuce, historii, archeologii, etc. oraz w zakresie ochrony zbiorów - badania nad dziedzictwem, konserwacja. Prace konserwatorskie wspiera Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ), które jest nowoczesnym centrum badań nad dziedzictwem, wzorowanym na najlepszych instytucjach tego typu na świecie.
opracowanie: dr Kamilla Twardowska
Komunikat
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z treścią Statutu ICOMOS i Kodeksu Etyki ICOM, kustosze i adiunkci Muzeum Narodowego w Krakowie nie wydają pisemnych opinii ani ekspertyz dla osób prywatnych.
Statut ICOMOS: http://www.icomos-poland.org/dokumenty/statut-pkn-icomos.html
Kodeks Etyki ICOM: http://icom.museum/fileadmin/user_upload/pdf/Codes/poland.pdf