{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Działy naukowe

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Działy naukowe

Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie, od jego założenia w 1879 roku, prowadzą prace naukowo-badawcze nad gromadzonymi zbiorami. W 2010 r. MNK, jako pierwsze muzeum w Polsce, otrzymało status jednostki naukowej w grupie nauk o sztuce i twórczości artystycznej.


W strategiach rozwoju muzeum na lata 2007-2013 i 2014-2020 działalność naukowo-badawcza została uznana, na równi z konserwacją i działalnością wystawienniczą, za jedną z trzech kluczowych domen Instytucji. W strategii naukowej zaś położono nacisk na wspieranie rozwoju potencjału naukowego, a w szczególności na rozwój kadry naukowej poprzez indywidualny rozwój pracowników w różnych dziedzinach nauki. Postawienie na indywidualność wynika z różnorodności 800 000 zbiorów, do opracowania których - według współczesnych wymogów - potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin, a jednocześnie stałe poszukiwanie nowych rozwiązań i bodźców.

Muzeum Narodowe w Krakowie prowadzi działalność naukową w dwóch obszarach: w zakresie nauk o sztuce, historii, archeologii, etc. oraz w zakresie ochrony zbiorów - badania nad dziedzictwem, konserwacja. Prace konserwatorskie wspiera Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ), które jest nowoczesnym centrum badań nad dziedzictwem, wzorowanym na najlepszych instytucjach tego typu na świecie.

opracowanie: dr Kamilla Twardowska

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z treścią Statutu ICOMOS i Kodeksu Etyki ICOM, kustosze i adiunkci Muzeum Narodowego w Krakowie nie wydają pisemnych opinii ani ekspertyz dla osób prywatnych.

Statut ICOMOS: http://www.icomos-poland.org/dokumenty/statut-pkn-icomos.html

Kodeks Etyki ICOM: http://icom.museum/fileadmin/user_upload/pdf/Codes/poland.pdf