Wirtualne ścieżki
Muzeum Książąt Czartoryskich można zwiedzić także wirtualnie - w ramach spacerów online można zobaczyć wybrane sale stałej ekspozycji i poszerzyć swoją wiedzę o kolekcji Czartoryskich. Wirtualnie pokazujemy takie dzieła sztuki jak Krajobraz z miłosiernym samarytaninem Rembrandta, Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, a także narodowe pamiątki m.in. umieszczone w gablocie ze Szkatułą Królewską.
Zapraszamy na ścieżki zwiedzania.
Muzeum Książąt Czartoryskich:
- Sale Czartoryskich: https://mnk.pl/3d/Sale_Czartoryskich/index.htm
- Sztuka czasów Rembrandta i Dama z gronostajem: https://mnk.pl/3d/Sale_Leonarda/index.htm
- Sztuka średniowieczna: https://mnk.pl/3d/Sztuka_Sredniowieczna/index.htm
- Język polski z lektorem
- Język angielski z lektorem
- Język migowy
- Audiodeskrypcja
- Język uproszczony (ETR)
Odpowiednią wersję językową można wybrać na panelu startowym – należy zaznaczyć ikonę, a następnie kliknąć „start”. Wersję językową można zmienić także w trakcie spaceru z menu rozwijanego w prawym górnym rogu, wybierając ikonę flag. W rozwijanym menu znajduje się też opcja włączenia/wyłączenia muzyki, włączenia/wyłączenia punktów przejścia po sali oraz włączenia opcji wyświetlania na pełny ekran.
Ikony w prawnym dolnym rogu pozwalają na odnalezienie na sali eksponatów, do których przygotowane zostały opisy merytoryczne: można odnaleźć je poprzez miniatury dzieł sztuki, a także z panelu planu sali.
Zrealizowano w ramach Projektu "Przeszłość przyszłości" remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego:
Dzieła Wyspiańskiego zajmują w naszych zbiorach wyjątkowe miejsce również dlatego, wiele z nich stworzył w jednej z najdelikatniejszych technik - na papierze. To powód, dla którego Stary Spichlerz przy pl. Sikorskiego możecie odwiedzać tylko w wybrane dni tygodnia. Jest to również powód dla którego część ekspozycji musi być cyklicznie podmieniana. Wirtualny spacer pozowała przybliżyć pierwszą odsłonę ekspozycji w oddziale. Spacer dostępny jest w języku polskim oraz angielskim, z audiodeskrypcją oraz w języku uproszczonym (ETR)
Dom Matejki:
Dom Matejki to najstarsze w Polsce muzeum biograficzne. Powstało w 1898 roku krakowskiej kamienicy w której urodził, mieszkał wraz z rodziną i tworzył najwybitniejszy polski malarz nurtu historyzmu. Od 1904 roku Dom Matejki jest częścią Muzeum Narodowego w Krakowie.
Sukiennice:
Sukiennice – wielka hala handlowa wzniesiona w XIII wieku pośrodku Rynku Głównego – rozbudowane w XIV wieku w stylu gotyckim, gruntownie przekształcone w połowie XVI wieku w stylu renesansowym, po restauracji w latach 1877–1879 zaczęły pełnić funkcję reprezentacyjną; odbywały się tu wielkie bale i uroczystości patriotyczne. Ze względu na położenie i charakter sale I piętra gmachu Sukiennic stały się pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. Początkowo przestrzeń tę Muzeum dzieliło z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych.