Nowe nabytki
Nowy nabytek do Domu Józefa Mehoffera
Muzeum Narodowe w Krakowie pozyskało arcydzieło sztuki dekoracyjnej Józefa Mehoffera – wspaniały witraż "Wiara, Nadzieja Miłość" (Dusza u wrót raju). Obiekt można oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26.
Dwa XVII-wieczne holenderskie portrety w zbiorach MNK
Dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN Muzeum Narodowe w Krakowie pozyskało do kolekcji sztuki europejskiej prezentowanej w EUROPEUM dwa holenderskie portrety kobiece z XVII wieku.
Nowe dzieła sztuki współczesnej w kolekcji MNK
Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" 2015 (priorytet "Regionalne kolekcje sztuki współczesnej") do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie trafiło 46 wyjątkowych dzieł takich artystów, jak Stanisław Wójtowicz, Barbara Zbrożyna, Lucjan Mianowski, Jarosław Modzelewski, Ignacy Czwartos, Zuzanna Janin.
Dar prof. Marka Cecuły dla Muzeum Narodowego w Krakowie
Od 9 kwietnia do początku czerwca, w Galerii BB w Krakowie, miała miejsce retrospektywna wystawa porcelany Marka Cecuły "Beauty of imPERFECTION", prezentująca jego dorobek z ostatnich 40 lat, poczynając od porcelany z okresu nowojorskiego, po najnowsze projekty wykonane dla Ćmielów Design Studio. Po zakończeniu wystawy projektant zadecydował o przekazaniu w darze do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie kilku przykładów swoich prac.
Filiżanka ze spodkiem z legendarnego serwisu w MNK
Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie wzbogaciły się o niezwykle rzadki zabytek – to filiżanka i spodek pochodzące z tzw. serwisu prezydenckiego, serwisu wykonanego w Ćmielowie dla Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego.
Rzeźby Ludwika Pugeta
W Sali Intertekst w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym można oglądać pokaz rzeźb autorstwa Ludwika Pugeta oraz komplet mebli wykonanych według projektu artysty.
Portret Szymona Darowskiego
19 czerwca 2016 r. Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki dotacji MKiDN zakupiło niezwykły obraz "Portret Szymona Darowskiego" pędzla Jana Matejki z 1858 r.
Nowe obiekty w Domu Mehoffera
W roku 2016, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje - Priorytet 4 - Kolekcje muzealne", własnością Muzeum Narodowego w Krakowie stał się kolejny, pokaźny zespół dzieł Józefa Mehoffera z zakresu sztuki monumentalnej.
Nowe nabytki w kolekcji sztuki współczesnej
Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja sztuki współczesnej MNK powiększyła się o nowe nabytki. W ramach projektu "Dialog z Modernizmem. Sztuka współczesna w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie" w 2016 roku zakupiliśmy do naszych zbiorów wyjątkowe prace doskonale nawiązujące dialog z tradycja modernistyczną.
Karton do witraża "Kościół" projektu Mehoffera
W roku 2017, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje muzealne", własnością Muzeum Narodowego w Krakowie stał się karton Józefa Mehoffera do witraża Kościół, wykonany w roku 1900. Współtworzy on wraz z kompozycją Wiara projekt witraża Najświętszy Sakrament, jednego z ośmiu Mehofferowskich witraży w nawach bocznych katedry św. Mikołaja we Fryburgu, realizowanych w latach 1895-1919.
"Płonąca żyrafa" Marii Pinińskiej-Bereś
Rzeźba w charakterystycznej dla artystki technice, wykonana z gąbki powleczonej tkaniną, samym swoim tytułem jasno sygnalizuje źródło inspiracji. Słynny obraz Salvadora Dalí Płonąca żyrafa (dziś w Muzeum Sztuki w Bazylei) powstał w 1937 roku. Dali namalował go pod wpływem wydarzeń wojny domowej w Hiszpanii oraz własnych lęków i obsesji.
Kolejny karton do witraża Józefa Mehoffera w zbiorach MNK
W 2018 roku, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, własnością Muzeum Narodowego w Krakowie stał się karton Józefa Mehoffera do fryburskiego witraża Św. Katarzyna i św. Barbara z 1899 roku. Wraz z kartonem Św. Sebastian i św. Maurycy współtworzy on projekt witraża Męczennicy, należącego do grupy ośmiu realizacji witrażowych Józefa Mehoffera z lat 1895-1919 w nawach bocznych katedry św. Mikołaja we Fryburgu.
Portret autorstwa Eugeniusza Zaka własnością MNK
Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kolekcje muzealne" na zakup obrazu Kobieta w zielonej sukni / Portret matki Eugeniusza Zaka - jednego z najważniejszych malarzy związanych z kręgiem artystów École de Paris, współtwórcy Stowarzyszenia Artystów Polskich "Rytm".
Praca Zofii Kulik własnością MNK
Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Regionalne kolekcje sztuki współczesnej" na zakup jednej z najbardziej znanych prac Zofii Kulik.
Dwa obrazy Wyspiańskiego trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie
W 111. rocznicę śmierci wybitnego polskiego malarza Stanisława Wyspiańskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zaprezentowało dwa wyjątkowe obrazy jego autorstwa, które już niebawem będzie można oglądać w MNK. „Autoportret” z 1897 roku i „Portret doktora Jana Raczyńskiego” z 1904 roku zostały zakupione dzięki dotacji MKiDN przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W uroczystości przekazania obrazów, która odbyła się 28 listopada w MKiDN, wzięli udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.
Wilhelm Sasnal, "Crawl in Black/Kraul Czarnego"
Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Regionalne kolekcje sztuki współczesnej" na zakup obrazu "Crawl in Black/Kraul Czarnego" Wilhelma Sasnala.
JÓZEF MEHOFFER - ŚW. SEBASTIAN I ŚW. MAURYCY
W kwietniu 2019 roku do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie dołączył kolejny projekt wykonawczy Józefa Mehoffera do witraży w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, karton „Św. Sebastian i św. Maurycy” (1899), który wraz z kartonem „Św. Katarzyna i św. Barbara”, zakupionym przez MNK w ubiegłym roku, współtworzy projekt uznawanego za arcydzieło sztuki monumentalnej witraża „Męczennicy” (1898-1901).
KOMUNIKAT
Aktualnie obowiązują następujące komunikaty Głównego Inwentaryzatora
Dzieło Lecha Majewskiego w kolekcji Muzeum Narodowego
Zakup dzieła Lecha Majewskiego Bruegel Tryptyk videoarty I-III. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Budowa kolekcji designu MNK
Zakup obiektów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W MNK od ponad 120 lat gromadzone są zbiory rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. W skład kolekcji liczącej niemal 100 tys. obiektów, wchodzą unikalne przykłady mebli, tkanin, szkła czy ceramiki. W 2022 roku kolekcja MNK powiększyła się o meble projektu Andrzeja Pawłowskiego oraz zestaw tkanin autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej. Te eksponaty uzupełnią kolekcję wzornictwa przeznaczoną dla nowopowstającego oddziału MNK: Muzeum Designu i Architektury w Dawnym Hotelu Cracovia. Wcześniej jednak prezentowane będą w ramach „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „XX+XXI. Galerii Sztuki Polskiej”.
W MNK od ponad 120 lat gromadzone są zbiory rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. W skład kolekcji liczącej niemal 100 tys. obiektów, wchodzą unikalne przykłady mebli, tkanin, szkła czy ceramiki. W 2022 roku kolekcja MNK powiększyła się o meble projektu Andrzeja Pawłowskiego oraz zestaw tkanin autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej. Te eksponaty uzupełnią kolekcję wzornictwa przeznaczoną dla nowopowstającego oddziału MNK: Muzeum Designu i Architektury w Dawnym Hotelu Cracovia. Wcześniej jednak prezentowane będą w ramach „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „XX+XXI. Galerii Sztuki Polskiej”.
Zakup rzeźby „Mocny” Ursuli von Rydingsvard
Zakup projektów Mehoffera do witraży w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu
Siedemnaście projektów wykonawczych do witraży w katedrze świętego Mikołaja we Fryburgu w Szwajcarii autorstwa Józefa Mehoffera to wyjątkowe dzieła wśród całej spuścizny artystycznej tego twórcy. Na zespół kartonów fryburskich składa się łącznie dwadzieścia jeden kartonów, z których cztery stanowiły własność Muzeum Narodowego w Krakowie (zostały wykupione w latach 2014-2019 dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), dwanaście pozostawało w depozycie w Muzeum Narodowym w Krakowie, a pięć było zdeponowanych w Muzeum Sztuki i Historii we Fryburgu.
Zakup kolekcji ubiorów projektu Gosi Baczyńskiej
Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie dołączyła kolekcja ubiorów zaprojektowanych przez Gosię Baczyńską.