Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ekspozycje stałe

Filtrowanie wyników

Wszystkie
Pokaż oddział

Wystawy

31.05.2022
06.11.2022
Muzeum Czartoryskich
Afisz teatralny z rysunkiem przedstawiającym tłum  ludzi tańczących w  strojach ludowych. W tle widać domy z dachami ze strzechy, drzewa i wzgórze. Pod rysunkiem znajduje się tekst: “hasa hasa! Kiedyś tłusty popuść pasa! Organista w plęsach z młynarką.”

Kilka wieków rappresentazioni musicali w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich

Wystawa pt. „Kilka wieków rappresentazioni musicali w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich” opowiada o operze, czyli o gatunku muzycznym, który od zarania łączył w sobie wiele form artystycznych – słowo, muzykę, obraz i taniec.

20.05.2022
28.08.2022
Kamienica Szołayskich
Brzegi pomarańczowej tkaniny układającej się w fale.

Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni

Wystawa pokazuje, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody. Dziś, gdy spędzamy większość czasu w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem i klimatyzowanych biurach, rytm pór dnia i nocy czy niuanse związane ze zmieniającymi się porami roku są dla nas mniej czytelne. Przypomnienie dawnych domowych rytuałów może nam pomóc na nowo się do nich dostroić: pielęgnować relację z otoczeniem, a w konsekwencji uważniej reagować na zmiany związane z katastrofą klimatyczną.

29.03.2022
04.09.2022
Muzeum Czapskich
Plan będący jednym z eksponatów wystawy. Przedstawia Wisłę płynącą nad Toruniem. Oznaczenia na planie zostały napisane łaciną, podobnie jak legenda umieszczona w prawym dolnym rogu.

Wisła królowa polskich rzek

Blisko Polskich Granic w Maley Polszcze iest Gora skalista y wysoka od Tatrow korzeń swoy prowadząca […] Z ktorey rzeka Wisła początek swoy bierze, y nurt swoy srzodkiem Korony Polskiey ku północy do samego Miasta Gdańska prowadzi, y tam wodę swą słodką w słoną Bałtyckiego Morza miesza. Rzeka zaprawdę inszych rzek w Koronie Polskiey Głową nazwana. Te słowa o Wiśle oraz drzeworyt z widokiem Baraniej Góry, skąd rzeka bierze swój początek, rozpoczynają wystawę poświęconą królowej polskich rzek i jej przedstawieniom na kartach starych ksiąg, map i planów. Charakterystyka Wisły i rycina zamieszczone zostały w „Antipastach Małżeńskich” edycji dzieła Hieronima Morsztyna z 1703 r., zbiorze trzech historii miłosnych, po raz pierwszy wydanym w 1650 roku.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję