Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ekspozycje stałe

Filtrowanie wyników

Wszystkie
Pokaż oddział

Wystawy

10.03.2023
07.01.2024
MNK Matejko

Genius loci. Miejsce – ludzie – zbiory

Innowacyjny pomysł uczczenia pamięci wybitnego człowieka, zasłużonego dla kultury polskiej i europejskiej – zgłoszony po śmierci Jana Matejki przez prof. Mariana Sokołowskiego, kontynuowany przez Komitet Obywatelski (powstały 7 stycznia 1894 roku), a potem Towarzystwo Imienia Jana Matejki (1895) – został ostatecznie zrealizowany w 1898 roku. Inauguracja Muzeum Dom Jana Matejki odbyła się 6 marca tego roku. Zaprezentowano wówczas w pełni urządzone pomieszczenia pierwszego piętra kamienicy przy ulicy Floriańskiej. Wystawiono obrazy Matejki, rysunki, zabytki rzemiosła artystycznego oraz przedmioty codziennego użytku.

19.01.2023
21.01.2024
MNK Szołayscy

MODA I SPORT

W XX wieku staliśmy się świadkami spektakularnego rozwoju mody sportowej. Propagowany przez wybitnych pedagogów i lekarzy zdrowy styl życia, polegający również na regularnych ćwiczeniach fizycznych, wymagał odpowiedniej odzieży. Ubiory sportowe zaczęły się coraz bardziej odróżniać od codziennych. Pomagały w uzyskiwaniu jak najlepszych wyników w sporcie profesjonalnym i zapewniały wygodę w czasie amatorskich zajęć sportowych. Projektując odzież sportową, rozpatrywano właściwości włókien naturalnych i sztucznych, wyszukiwano optymalne sploty tkackie i dziewiarskie. Liczył się też modny wygląd: właściwy kolor, krój, często również marka. Dzisiaj, kiedy promowany jest aktywny styl życia, moda sportowa staje się dla nas codziennością.

23.06.2023
07.01.2024
MNK Gmach Główny

Matejko. Malarz i historia

Wśród malarzy polskich nie ma chyba powszechniej znanego artysty niż Jan Matejko. Jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom Polek i Polaków, przynajmniej od rozpoczęcia przez nich edukacji historycznej, choć wtedy jedynie w postaci reprodukcji. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że twórczość Matejki ukształtowała wyobrażenia o najsłynniejszych wydarzeniach z historii narodu polskiego. „Bitwa pod Grunwaldem”(Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie) tego artysty jest najmocniej wpisanym we wspólną świadomość polskim obrazem.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję