PROJEKTY WSPÓŁPRACY MUZEALNEJ
Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900
Wystawa, zorganizowana w 2010 roku wspólnie z Vigeland–museet w Oslo, była prezentacją arcydzieł rzeźby polskiej lat 1890 – 1914 w kontekście twórczości najwybitniejszego norweskiego rzeźbiarza, Gustava Vigelanda (1869-1943).
Virtual Collection of Masterpieces
W 2007 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zostało zaproszone do udziału w międzynarodowym projekcie "Virtual Collection of Masterpieces" (VCM) zrzeszającym światowe muzea posiadające kolekcje sztuki azjatyckiej.
System Zabezpieczeń Muzeum Narodowego w Krakowie
Modernizacja systemu zabezpieczeń MNK polegała na zakupie i zainstalowaniu nowoczesnego monitoringu CCTV opartego na urządzeniach cyfrowych oraz monitorach LCD, zakupie i zainstalowaniu nowoczesnych kamer do monitoringu CCTV, jak również zainstalowania dodatkowych urządzeń do bezprzewodowego systemu ochrony obiektów.
Zakup kolekcji plakatów filmowych z lat 1948–1972
W marcu i kwietniu 2013 roku Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło swoje zbiory o kolejne dzieła sztuki współczesnej.
Projekty Muzeum współfinansowane ze środków MRPO
Projekty, realizowane przez Muzeum, które uzyskały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Uwertura dla "Karola z Atmy”
15 października w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem W miesiącu urodzinowym kompozytora, zabrzmiał – po raz pierwszy – utwór młodego kompozytora Jarosława Płonki "Uwertura dla Karola z Atmy” inspirowany muzyką Karola Szymanowskiego.
Czas smutku, czas nadziei
"Bez bzu bzyczał Bąk (Motyw z Toskanii)", "Klęcząca, Krakowska Wenus z Willendorfu" oraz 15 matryc graficznych Stanisława Wójtowicza mają szanse powiększyć kolekcję polskiej sztuki współczesnej naszego Muzeum. W ramach prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu "Kolekcje/Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2014" Muzeum Narodowe w Krakowie dokonuje zakupów wybranych dzieł sztuki współczesnych polskich artystów.
Zobaczyć niewidzialne
Projekt "ZOBACZYĆ NIEWIDZIALNE” ma na celu dostosowanie Muzeum Narodowego w Krakowie do potrzeb osób niewidzących i niedowidzących.
Nowe nabytki w Domu Józefa Mehoffera
Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło swoje zbiory - z depozytu został wykupiony znakomity olejny szkic Józefa Mehoffera do obrazu "Rozmowa" (1896) oraz kolekcja japoników Jadwigi Mehofferowej (50 japońskich drzeworytów i 3 ceramiczne figurki Japonek).
Wykup depozytów z kolekcji Tarnowskich
Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum pozyskało na własność trzy obrazy z kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa.
Ottoman-Europe
Muzeum Narodowe w Krakowie zostało zaproszone do udziału w prestiżowym, międzynarodowym projekcie pt. "Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations".
Yes, you can!
"Yes, you can!" – projekt uczący jak wspierać działania kulturalne, szczególnie organizacji działających na rzecz grup de faworyzowanych realizowany w latach 2013-2015.
Okolice sztuki. Audiodeskrypcja - integracja - ekspresja
MNK bierze udział w projekcie "Okolice sztuki. Audiodeskrypcja – integracja – ekspresja" realizowanym przez Fundację Siódmy Zmysł, w ramach którego powstanie audiodeskrypcja dla wybranych eksponatów z kolekcji Muzeum znajdujących się na co dzień w Domu Jana Matejki, EUROPEUM, Domu Józefa Mehoffera oraz w willi "Atma" w Zakopanem.
Kultura przekracza granicę dźwięku
Muzeum Narodowe w Krakowie jest partnerem w projekcie edukacyjnym dla osób niesłyszących "Kultura przekracza granicę dźwięku" realizowanym przez Krakowską Fundację Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka "Między Uszami".
Nowoczesne wyposażenie magazynu tkanin MNK
W 2015 r. zrealizowany został II etap projektu (rozpoczętego w 2014 r.) pod nazwą "Doskonalenie konserwatorskiej ochrony zbiorów. Nowoczesne wyposażenie magazynu tkanin MNK - kontynuacja".
Prace konserwatorskie w Kamienicy Szołayskich
Muzeum Narodowego w Krakowie otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na prace konserwatorskie w Kamienicy Szołayskich obejmujące konserwację kamiennych elementów elewacji oraz neogotyckiej klatki schodowej. Prace konserwatorskie będą przeprowadzone jesienią 2016 roku.
SZTUKA TERAZ
Razem ze Stowarzyszeniem WIOSNA, organizatorem Szlachetnej Paczki zapraszamy miłośników sztuki do udziału wyjątkowym projekcie. Chcesz zainwestować w swój rozwój w dziedzinie sztuki i jednocześnie zaangażować się społecznie? Zostań artystą w projekcie i przekaż swoje dzieło na rzecz Szlachetnej Paczki!
Second life
Projekt "Second Life. Cyfryzacja i promocja zdigitalizowanych zasobów dziedzictwa kulturowego via Nowe Media – wymiana najlepszych praktyk między muzeami z Liechtensteinu, Norwegii i Polski".
Muzeum Forum
Muzeum Forum to projekt, którego celem jest wyraziste zaznaczenie obecności MNK w przestrzeni publicznej, stworzenie specjalnego "forum", czyli miejsca spotkań artystów i widzów, mieszkańców miasta i gości. Tym forum jest plac przed Gmachem Głównym Muzeum przy alei 3 Maja 1.
Konserwacja zabytków kultury polskiej w Padwie
W Bazylice Św. Antoniego w Padwie w latach 2017-2018 prowadzone były prace konserwatorskie i dokumentacyjno badawcze dotyczące zabytków kultury polskiej.
Wystawa "Wajda" - upowszechnianie kultury filmowej
Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach przedsięwzięcia z zakresu edukacji i upowszechniania kultury filmowej (Priorytet II – Wydarzenia filmowe) realizuje wystawę pt. "WAJDA".
Ottoman-Europe
Muzeum Narodowe w Krakowie zostało zaproszone do udziału w prestiżowym, międzynarodowym projekcie pt. "Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations".
Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918
Projekt Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918 jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie, William Morris Gallery i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie podjętej w celu organizacji pierwszej na świecie wystawy popularyzującej sztukę użytkową i architekturę epoki Młodej Polski w Londynie wraz z wydaniem pierwszej międzynarodowej publikacji poświęconej w całości tematyce polskiej sztuki stosowanej, rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski, przygotowanych specjalnie z myślą o zagranicznych, głównie brytyjskich odbiorcach.
"Kultura ponad granicami" | "კულტურა საზღვრებს მიღმა"
"KULTURA PONAD GRANICAMI" | "კულტურა საზღვრებს მიღმა" - projekt polsko-gruzińskiej współpracy muzealnej.