PROJEKTY WSPÓŁPRACY MUZEALNEJ

"Kultura ponad granicami" | "კულტურა საზღვრებს მიღმა"
"KULTURA PONAD GRANICAMI" | "კულტურა საზღვრებს მიღმა" - projekt polsko-gruzińskiej współpracy muzealnej.

Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918
Projekt Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918 jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie, William Morris Gallery i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie podjętej w celu organizacji pierwszej na świecie wystawy popularyzującej sztukę użytkową i architekturę epoki Młodej Polski w Londynie wraz z wydaniem pierwszej międzynarodowej publikacji poświęconej w całości tematyce polskiej sztuki stosowanej, rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski, przygotowanych specjalnie z myślą o zagranicznych, głównie brytyjskich odbiorcach.
Ottoman-Europe
Muzeum Narodowe w Krakowie zostało zaproszone do udziału w prestiżowym, międzynarodowym projekcie pt. "Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations".

Wystawa "Wajda" - upowszechnianie kultury filmowej
Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach przedsięwzięcia z zakresu edukacji i upowszechniania kultury filmowej (Priorytet II – Wydarzenia filmowe) realizuje wystawę pt. "WAJDA".

Konserwacja zabytków kultury polskiej w Padwie
W Bazylice Św. Antoniego w Padwie w latach 2017-2018 prowadzone były prace konserwatorskie i dokumentacyjno badawcze dotyczące zabytków kultury polskiej.

Muzeum Forum
Muzeum Forum to projekt, którego celem jest wyraziste zaznaczenie obecności MNK w przestrzeni publicznej, stworzenie specjalnego "forum", czyli miejsca spotkań artystów i widzów, mieszkańców miasta i gości. Tym forum jest plac przed Gmachem Głównym Muzeum przy alei 3 Maja 1.

Second life
Projekt "Second Life. Cyfryzacja i promocja zdigitalizowanych zasobów dziedzictwa kulturowego via Nowe Media – wymiana najlepszych praktyk między muzeami z Liechtensteinu, Norwegii i Polski".

SZTUKA TERAZ
Razem ze Stowarzyszeniem WIOSNA, organizatorem Szlachetnej Paczki zapraszamy miłośników sztuki do udziału wyjątkowym projekcie. Chcesz zainwestować w swój rozwój w dziedzinie sztuki i jednocześnie zaangażować się społecznie? Zostań artystą w projekcie i przekaż swoje dzieło na rzecz Szlachetnej Paczki!

Prace konserwatorskie w Kamienicy Szołayskich
Muzeum Narodowego w Krakowie otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na prace konserwatorskie w Kamienicy Szołayskich obejmujące konserwację kamiennych elementów elewacji oraz neogotyckiej klatki schodowej. Prace konserwatorskie będą przeprowadzone jesienią 2016 roku.

Nowoczesne wyposażenie magazynu tkanin MNK
W 2015 r. zrealizowany został II etap projektu (rozpoczętego w 2014 r.) pod nazwą "Doskonalenie konserwatorskiej ochrony zbiorów. Nowoczesne wyposażenie magazynu tkanin MNK - kontynuacja".

Kultura przekracza granicę dźwięku
Muzeum Narodowe w Krakowie jest partnerem w projekcie edukacyjnym dla osób niesłyszących "Kultura przekracza granicę dźwięku" realizowanym przez Krakowską Fundację Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka "Między Uszami".

Okolice sztuki. Audiodeskrypcja - integracja - ekspresja
MNK bierze udział w projekcie "Okolice sztuki. Audiodeskrypcja – integracja – ekspresja" realizowanym przez Fundację Siódmy Zmysł, w ramach którego powstanie audiodeskrypcja dla wybranych eksponatów z kolekcji Muzeum znajdujących się na co dzień w Domu Jana Matejki, EUROPEUM, Domu Józefa Mehoffera oraz w willi "Atma" w Zakopanem.

Yes, you can!
"Yes, you can!" – projekt uczący jak wspierać działania kulturalne, szczególnie organizacji działających na rzecz grup de faworyzowanych realizowany w latach 2013-2015.
Ottoman-Europe
Muzeum Narodowe w Krakowie zostało zaproszone do udziału w prestiżowym, międzynarodowym projekcie pt. "Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations".

Wykup depozytów z kolekcji Tarnowskich
Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum pozyskało na własność trzy obrazy z kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa.

Nowe nabytki w Domu Józefa Mehoffera
Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło swoje zbiory - z depozytu został wykupiony znakomity olejny szkic Józefa Mehoffera do obrazu "Rozmowa" (1896) oraz kolekcja japoników Jadwigi Mehofferowej (50 japońskich drzeworytów i 3 ceramiczne figurki Japonek).

Zobaczyć niewidzialne
Projekt "ZOBACZYĆ NIEWIDZIALNE” ma na celu dostosowanie Muzeum Narodowego w Krakowie do potrzeb osób niewidzących i niedowidzących.

Czas smutku, czas nadziei
"Bez bzu bzyczał Bąk (Motyw z Toskanii)", "Klęcząca, Krakowska Wenus z Willendorfu" oraz 15 matryc graficznych Stanisława Wójtowicza mają szanse powiększyć kolekcję polskiej sztuki współczesnej naszego Muzeum. W ramach prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu "Kolekcje/Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2014" Muzeum Narodowe w Krakowie dokonuje zakupów wybranych dzieł sztuki współczesnych polskich artystów.

Uwertura dla "Karola z Atmy”
15 października w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem W miesiącu urodzinowym kompozytora, zabrzmiał – po raz pierwszy – utwór młodego kompozytora Jarosława Płonki "Uwertura dla Karola z Atmy” inspirowany muzyką Karola Szymanowskiego.
Projekty Muzeum współfinansowane ze środków MRPO
Projekty, realizowane przez Muzeum, które uzyskały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Zakup kolekcji plakatów filmowych z lat 1948–1972
W marcu i kwietniu 2013 roku Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło swoje zbiory o kolejne dzieła sztuki współczesnej.
System Zabezpieczeń Muzeum Narodowego w Krakowie
Modernizacja systemu zabezpieczeń MNK polegała na zakupie i zainstalowaniu nowoczesnego monitoringu CCTV opartego na urządzeniach cyfrowych oraz monitorach LCD, zakupie i zainstalowaniu nowoczesnych kamer do monitoringu CCTV, jak również zainstalowania dodatkowych urządzeń do bezprzewodowego systemu ochrony obiektów.
Virtual Collection of Masterpieces
W 2007 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zostało zaproszone do udziału w międzynarodowym projekcie "Virtual Collection of Masterpieces" (VCM) zrzeszającym światowe muzea posiadające kolekcje sztuki azjatyckiej.
Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900
Wystawa, zorganizowana w 2010 roku wspólnie z Vigeland–museet w Oslo, była prezentacją arcydzieł rzeźby polskiej lat 1890 – 1914 w kontekście twórczości najwybitniejszego norweskiego rzeźbiarza, Gustava Vigelanda (1869-1943).