"Kultura ponad granicami" | "კულტურა საზღვრებს მიღმა"
Partnerzy projektu:
Zagraniczny partner strategiczny - Muzeum Narodowe w Tbilisi (w skład którego wchodzą: Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, Narodowa Galeria im. Dimitri Shevardnadze oraz Narodowe Muzeum Signaghi)
Polska placówka zagraniczna: Instytut Polski w Tbilisi
Pozostali partnerzy: Stowarzyszenie „Most do Gruzji”
Projekt „Kultura ponad granicami” był realizowany w latach 2019 – 2022. Polegał na współpracy pomiędzy pracownikami gruzińskich instytucji kultury i Muzeum Narodowego w Krakowie. Założeniem projektu była wymiana doświadczeń, dobrych praktyk i wiedzy z zakresu konserwacji i ochrony zbiorów, upowszechniania dziedzictwa kulturowego, zarządzania procesami muzealnymi oraz dzielenia się rozwiązaniami we wszystkich obszarach aktywności muzealnej.
Zrealizowane cele ogólne projektu:
1. Stworzenie trwałych relacji pomiędzy polskimi i gruzińskimi instytucjami kultury.
2. Popularyzacja oraz promocja kultury Gruzji i Polski w krajach partnerskich, również z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi marketingowych.
3. Upowszechnienie idei włączenia Gruzji poprzez kulturę do międzynarodowych sieci współpracy.
Zrealizowane cele szczegółowe projektu:
1. Przekazywanie polskiego doświadczenia w sferze szeroko rozumianej kultury w obszarach m.in.:
konserwacji zabytków i nieinwazyjnego badania obiektów, zarządzania instytucją kultury, zarządzania projektami wystawienniczymi, projektowania przestrzeni wystawienniczych, edukacji kulturalnej, marketingu, nowych technologii digitalizacyjnych.
2. Przygotowanie liderów zmian w zakresie funkcjonowania gruzińskich instytucji kultury.
3. Budowanie kompetencji międzykulturowych na poziomie instytucjonalnym i indywidualnym.
Kierowniczka Projektu: Dominika Treit
Koordynatorki Projektu: Katarzyna Pawłowska (w latach 2021-2022), Olga Pawlak (w latach 2022 – 2021), Kamila Hyska (w roku 2019)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”
Realizacji projektu obejmuje lata 2019 do 2023
ROK 2019
Pierwszy etap projektu został zrealizowany w terminie wrzesień-grudzień 2019. W ramach tych działań zrealizowano:
- Kickoff meeting – spotkanie startowe zorganizowane w ramach dwudniowej konferencji, podczas której wybrani specjaliści z Muzeum Narodowego w Krakowie zaprezentowali działalność MNK w wybranych obszarach (m.in. zarządzania projektami wystawienniczymi, edukacji, promocji, aranżacji, konserwacji, IT i innych). Spotkanie miało również charakter dyskusyjny. Oprócz prezentacji wypracowanych dobrych praktyk, narzędzi i standardów przeprowadzono badanie jakościowe analizujące potrzeby uczestników spotkania i dostosowania planu dalszych działań projektowych do oczekiwań odbiorców.
- Wizyta studyjna pracownika merytorycznego MNK w instytucjach kultury w Gruzji
- Podsumowanie i analiza uzyskanych danych oraz zaplanowanie na rok 2020 odpowiedniej formuły kontynuacji projektu
- Kampania informacyjno-promocyjna prowadzona w oparciu o kompleksową identyfikację wizualną, która stała się charakterystycznym znakiem rozpoznawczym wykorzystywanym we wszystkich materiałach informacyjno-promocyjnych.
Harmonogram kick-off meetings w Tbilisi
Georgian:
agenda
general information - "კულტურა საზღვრებს მიღმა"
poster
invitation
English:
agenda
ROK 2020
Ze względu na ograniczenia pandemiczne, współpraca w ramach projektu „Kultura ponad granicami” z partnerami przedsięwzięcia skupiła się na działaniach online. Ustalony na początku roku harmonogram wizyt studyjnych z wiadomych przyczyn, nie mógł zostać zrealizowany. Dalsza współpraca skupiła się na działaniach online, koncentrując się na wzajemnej komunikacji w zakresie działań marketingowych i filmowych.
W ramach projektu w roku 2020 udało się zrealizować następujące zadania:
- Wyprodukować dwa materiały filmowe w wersji polsko-gruzińsko-angielskiej. Celem pierwszego było przybliżenie Muzeum Narodowego w Krakowie pracownikom instytucji kultury w Gruzji, jego sposobów funkcjonowania, ze szczególnym naciskiem na działalność wystawienniczą i popularyzatorską oraz na bogactwo kolekcji we wszystkich jego oddziałach. Drugi film, ma charakter instruktażowy, ukazujący proces powstawania wystawy w Muzeum, a także wykorzystywanych w instytucji narzędzi oraz procedur, dzięki którym, następuje usprawnienie procesów organizacyjnych i wystawienniczych.
- Wyprodukować materiały promocyjne i marketingowe, służące popularyzacji kultury Gruzji i Polski w krajach partnerskich projektu oraz dla podkreślenia współpracy pomiędzy nimi.
ROK 2021
W roku 2021 zrealizowano szereg wizyt studyjnych partnerów projektu w Muzeum Narodowym w Krakowie, w formie szkoleń, spotkań, wykładów, prezentacji oraz warsztatów. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis:
- Delegacja Dyrektorów 3 największych muzeów w Tbilisi oraz Dyrektorki Departamentu Dostępności Kultury w gruzińskim Ministerstwie Kultury, Sportu i Młodzieży w MNK. Wizyta obejmowała: spotkanie na szczeblu dyrekcyjnym z organizatorami projektu; wizytę i zwiedzanie Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, zwiedzanie wystawy czasowej w gmachu głównym MNK "Polskie Style Narodowe"; wizytę w LANBOZ - labolatorium analiz i nieniszczących badań obiektów zabytkowych MNK, wizytę w Pałacu Książąt Czartoryskich; wizytę studyjna w czasie montażu powstającej wystawy stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku, wizytę w Auschwitz-Birkenau, wizytę i zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu.
- Delegacja konserwatorów, ośmioosobowa: grupa została podzielona na 4 dwuosobowe grupy i przydzielona w zależności od specjalizacji do poszczególnych pracowni konserwacji zabytków w MNK. Każdej grupie towarzyszył tłumacz. W ramach warsztatów i szkoleń przygotowanych przez poszczególne pracownie, delegaci z Gruzji odwiedzili: pracownie konserwacji drewna; papieru i skóry; malarstwa; rzemiosła artystycznego, metalu i broni; malarstwa i rzeźby oraz LANBOZ - laboratorium analiz i nieniszczących badań obiektów zabytkowych MNK. Mieli okazję zwiedzić: wystawę czasową Hokusai, Galerię Sztuki Dawnej, Galerię Sztuki Polskiej XX i XXI wieku, wystawę "Polskie Style Narodowe", Pałac Książąt Czartoryskich, Zamek Królewski na Wawelu.
- Delegacja dziewięcioosobowa kadry zarządzającej pracowników gruzińskich instytucji kultury zaproszonych do udziału w warsztatach prowadzonych w sprofesjonalizowanych jednostkach organizacyjnych MNK. Delegaci uczestniczyli w: całodziennym szkoleniu z zakresu zarządzania projektami w instytucji kultury, wizycie studyjnej w czasie montażu Galerii Stałej Dizajnu i Architektury; wizycie studyjnej w nowopowstałym Muzeum Stanisława Wyspiańskiego; warsztatach przeprowadzonych w pracowni digitalizacji MNK, zwiedzaniu Galerii Sztuki Dawnej, całodziennych warsztatach przygotowanych przez Dział Edukacji; całodziennych warsztatach przygotowanych przez Dział Marketingu, zwiedzaniu Pałacu Książąt Czartoryskich, wizycie w LANBOZie - laboratorium analiz i nieniszczących badań obiektów zabytkowych MNK, wizycie w Sukiennicach; w pracowni konserwacji malarstwa i rzeźby.
ROK 2022
W dniach 18 do 23 czerwca 2022 r. zrealizowano oficjalną wizytę studyjną reprezentantów Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie u partnerów projektu. Delegacja MNK gościła m.in w Art Palace of Georgia – Museum of Cultural History oraz w oddziałach Gruzińskiego Muzeum Narodowego (National Gallery, Simon Janashia Museum of Georgia i Giorgi Chitaia Open Air Museum of Ethnography).
W dniach 23 lipca do 06 sierpnia 2022 r. oraz 17 września do 01 października 2022 r. zrealizowano dwa dwutygodniowe staże konserwatorskie w pracowniach konserwacji Muzeum Narodowego w Krakowie, zapraszając po dwóch konserwatorów oddelegowanych przez gruzińskie instytucje partnerskie.
W dniach od 1 do 5 października oraz w dniach od 4 do 8 grudnia 2022 zrealizowano 2 wizyty studyjne, zapraszając do MNK pracowników naukowych gruzińskich instytucji kultury, współpracujących w ramach projektu m.in. z Narodowego Instytutu Rękopisów z Tbilisi oraz z Muzeum w Batumi.
Projekt został zakończony wspólną konferencją naukową zorganizowaną w Muzeum Narodowym w Tbilisi, w dniach 24-25 października 2022, w której wzięło udział 90 osób po stronie gruzińskiej o raz 11 osób, delegatów z Polski – pracowników naukowych i specjalistów Muzeum Narodowego w Krakowie.
W ciągu ostatnich dwóch lat projektu udało się zaprosić na staże lub wizyty studyjne w sumie 29 pracowników instytucji kultury w Gruzji.
W czasie trwania projektu w roku 2021 został przygotowany materiał filmowy:
Wizyta w MNK
lektor PL, napisy ENG
lektor PL, napisy GE
Film instruktażowy, lektor PL, napisy GE
Wizyty studyjne w Muzeum Narodowym w Krakowie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”