Projekty edukacyjne

MUZEUM JESZCZE BARDZIEJ DOSTĘPNE - KULTURA DOSTĘPNA
- kilkadziesiąt oprowadzań, warsztatów i spotkań integracyjnych dedykowanych przede wszystkim osobom g/Głuchym i niedosłyszącym, niewidomym i niedowidzącym, osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi i w kryzysach psychicznych, z niepełnosprawnościami narządów ruchu
- 10 nowych audiodeskrypcji i 30 tyflografik do wystaw
- sensoryczne pomoce edukacyjne

Kultura - w sieci myśli
Kultura - w sieci myśli to projekt z zkresu edukacji i animacji kulturalnej realizowany przez muzealną edukatorkę współpracująca m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pocztówka z muzeum
Działanie polegające na przekazaniu pocztówek z pozdrowieniami oraz wybranymi fragmentami reprodukcji malarstwa ze zbiorów MNK mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej (seniorom oraz osobom niepełnosprawnym intelektualnie).

Projekt "Spektrum"
Muzeum Narodowe w Krakowie jest liderem projektu "Spektrum" w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne". MNK realizuje projekt SPEKTRUM w oparciu o bogate i wieloletnie doświadczenie europejskich partnerów w pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Ideą naszych działań było wypracowanie strategii, dzięki której muzea w Polsce staną się miejscem bardziej przyjaznym osobom ze spektrum autyzmu.

Podnoszenie kompetencji kadry edukacji dorosłych MNK
Strategie dla przyszłości - podnoszenie kompetencji kadry edukacji dorosłych MNK
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej "Erasmus+"
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej "Erasmus+"

Dobre praktyki edukacyjne w pracy ze społecznością lokalną
Muzeum Narodowe w Krakowie w partnerstwie z Evris Foundation ses. z Islandii zrealizowało projekt "Dobre praktyki edukacyjne w pracy ze społecznością lokalną – wizyty studyjne i warsztaty w ramach współpracy polsko-islandzkiej".

"Kryzys i prosperity" - warsztaty filmowe dla uczniów
W ramach projektu "Kryzys i prosperity" zaprosiliśmy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w warsztatach filmowych w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.

Europejskie Terytoria Kultury
Muzeum Narodowe w Krakowie bierze udział w projekcie "Europejskie Terytoria Kultury" dofinansowanym z Programu Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" - Projekty Partnerskie Grundtviga.

Widzieć więcej
Muzeum jako przestrzeń do prowadzenia wspólnych rozmów, stawiania ważnych pytań, miejsce, gdzie rodzą się pomysły i rozwiązania różnorodnych problemów plastycznych.

Na skrzydłach biało-czerwonej
Projekt przygotowany przez grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego w Krakowie, związany jest z upamiętnieniem kilku wydarzeń o charakterze patriotycznym: 220. rocznicy bitwy pod Racławicami oraz Święta Flagi i uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dobre praktyki
Cykliczny program edukacyjny będący efektem wieloletniej współpracy między Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Sekcją Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

WORK OF ART
Projekt ma celu podniesienie kompetencji językowych pracowników muzeów europejskich, należących do tzw. Zespołu Obsługi Zwiedzających, czyli m.in. osób pilnujących wystaw muzealnych, kasjerów, pracowników ochrony.

Muzyka w Muzeum
Lekcje muzyczne w Muzeum Narodowym w Krakowie przygotowane we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie. Projekt skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej.
HISA - Interpretacja dziedzictwa dla seniorów
Głównym celem projektu jest ułatwienie dostępu ludziom powyżej 55. roku życia do miejsc związanych z szeroko pojętym dziedzictwem.
In.P.U.T
”In.P.U.T – Innovative Profile for Updated Training” to nowatorski projekt partnerski Programu Leonardo da Vinci, którego celem jest rozszerzenie współpracy na poziomie europejskim w zakresie podnoszenia kwalifikacji managerów kultury oraz rozwinięcie kreatywności i konkurencyjności w sektorze kultury.
Międzynarodowy projekt "HEAD"
W projekt zaangażowało się 10 krajów. Do celów projektu należało rozpoznanie korzyści, jakie niesie upowszechnianie dziedzictwa narodowego w edukacji osób dorosłych, tworzenie nowych metod nauczania, wymiana doświadczeń dzięki spotkaniom w krajach partnerskich.
Gdzie zaczyna się niebo...
Cykl warsztatów realizowany w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Krakowskiego Centrum Rehabilitacji.