Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ottoman-Europe

Ottoman-Europe

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało zaproszone do udziału w prestiżowym, międzynarodowym projekcie pt. "Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations".
Dzięki temu wyróżnieniu Muzeum znalazło się w gronie liczących się instytucji europejskich, takich jak: Centre for Fine Arts (BOZAR) w Brukseli, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV Istanbul) czy Witte de With, Center for Contemporary Art (Rotterdam).

Projekt "Ottoman-Europe: Promoting 500 years of cultural relations" (OE500)

W ramach projektu Muzeum Narodowe zorganizuje w Krakowie dwa wydarzenia o charakterze międzynarodowym. Najważniejszym z nich będzie wystawa, mająca swoją pierwszą odsłonę w Brukseli (27 lutego - 31 maja 2015), a następnie w Krakowie (26 czerwca - 27 września 2015 r.) nosząca roboczy tytuł "The Ottoman Orient in Renaissance Art" (Osmański Orient w sztuce renesansu).

Zaprezentowane zostaną na niej dzieła artystów działających w Europie w wieku XVI, dla których inspiracją stała się kultura Imperium Osmańskiego. Wśród wielu nazwisk wymienić można Gentile Bellini, Lorenzo Lotto, Vittore Carpaccio, Albrechta Dürera, Tycjana i in. Wiele dzieł, zaplanowanych na wystawie pojawi się w Krakowie po raz pierwszy dzięki uprzejmości takich instytucji jak Kuntshirstorisches Museum w Wiedniu, Albertina, British Museum w Londynie czy Pinakoteki w Monachium.

Wystawa skupi się na różnorodnych wyobrażeniach i recepcji Turcji osmańskiej w sztuce Włoch, Niemiec, Niderlandów, Polski i Węgier. Okres renesansu zaznaczył się bowiem nie tylko rozkwitem sztuki, nauki i humanizmu, ale pozostawał pod ciągłą presją i obawami wobec rodzącej się potęgi osmańskiej Turcji, zwłaszcza po zdobyciu stolicy cesarstwa bizantyńskiego, Konstantynopola w roku 1453. Pomimo nieustającej groźby wojen wymienione kraje utrzymywały niezliczone kontakty handlowe, dyplomatyczne oraz artystyczne z Turcją. Wielu europejskich artystów znalazło sprzyjający mecenat na dworze osmańskim, a sztuka i wyroby tureckie silnie inspirowały życie artystyczne europejskiego renesansu, dając zróżnicowany pogląd na problem turecki w Europie w wieku XVI. Wystawa pokaże imponujący wybór grafiki, malarstwa, rzemiosła artystycznego oraz dawnego uzbrojenia.

Wystawie towarzyszyć będzie dwudniowa konferencja naukowa (27-28 czerwca 2015 r.) gromadząca światowej klasy naukowców i muzealników zajmujących się badaniem wzajemnych wpływów i relacji pomiędzy Europą i Imperium Osmańskim, w wiekach od XV do XVII.

Dzięki planowanemu przedsięwzięciu Kraków oraz Muzeum Narodowe w Krakowie staną się na kilka miesięcy centrum wydarzeń kulturalno-społecznych, w trakcie których organizatorzy i uczestnicy podejmą się trudnego zadania zbadania i oceny kontaktów Europy z Turcją w aspekcie historycznym i współczesnym.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. 
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Kultura 2007-2013
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję