Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918

Józef Mehoffer, Natura i Sztuka. Projekt fryzu na gmach TPSP w Krakowie, 1901

Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918

Projekt Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918 jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie, William Morris Gallery i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie podjętej w celu organizacji pierwszej na świecie wystawy popularyzującej sztukę użytkową i architekturę epoki Młodej Polski w Londynie wraz z wydaniem pierwszej międzynarodowej publikacji poświęconej w całości tematyce polskiej sztuki stosowanej, rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski, przygotowanych specjalnie z myślą o zagranicznych, głównie brytyjskich odbiorcach.
Projekt jest realizacją trzyletnią obejmującą lata 2020 -2022. W roku 2020 projekt obejmuje:

1.      Działania merytoryczne (koncepcyjne) związane z opracowaniem wersji docelowej scenariusza WYSTAWY pt. „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918" oraz prace przygotowawcze.
Wystawa prezentując unikatowe cechy rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski stworzy pierwszą sposobność, aby przybliżyć angielskim odbiorcom tematykę polskich sztuk stosowanych tej epoki. Planowana wystawa będzie stanowić połączenie tradycyjnych form ekspozycyjnych z nowoczesnymi technikami multimedialnymi, pełniącymi rolę pośrednika między obiektami, w celu stworzenia ciągłej, ciekawej narracji. Na ekspozycji zostanie pokazanych ponad 180 obiektów ruchu Młodej Polski, począwszy od obrazów, rysunków, fotografii z epoki poprzez najlepsze przykłady mebli, haftów, kilimów, koronki i ceramiki artystycznej, jak również codzienne przedmioty kultury materialnej Górali z Podhala, które wywarły ogromny wpływ na ogólnonarodowe odrodzenie rzemiosł. Ikoniczne eksponaty wykonane przez kanonicznych twórców będą zestawione z dziełami mniej znanych, lecz równie oryginalnych artystów, którzy w takiej samej mierze zasługują na docenienie w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Tym samym odwiedzający naszą wystawę będą mieli okazję zobaczyć przykłady najbardziej wyjątkowych sztuk dekoracyjnych, które najlepiej uosabiają epokę Młodej Polski i jej etos zrównania statusu sztuk stosowanych z pięknymi.

2.      Działanie popularyzatorskie.
- wydawnicze związane z produkcją publikacji popularno-naukowej poświęconej tematyce sztuk użytkowych epoki Młodej Polski
Będzie to pierwsza anglojęzyczna publikacja dedykowana w całości tematyce polskiej sztuki stosowanej i rzemiosła artystycznego około 1900 roku, przygotowana specjalnie z myślą o międzynarodowych, a głównie brytyjskich odbiorcach, wydana przez wiodącego międzynarodowego wydawcę.
- informacyjne związane z przygotowaniem dedykowanej anglojęzycznej strony internetowej
Na stronie związanej z tematyką Młodej Polski, znajdą się m.in informacje o przedsięwzięciu wystawienniczym, jak i o programie wydarzeń towarzyszących oraz teaserowe materiały audiowizualne. Witryna reklamowana będzie za pośrednictwem kanałów społecznościowych partnerów i prowadzona przez William Morris Gallery. 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura Inspirująca".

Projekt współfinansowany przez:

Współorganizator

Partner

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję