{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Portrety Stanisława Wyspiańskiego w National Portrait Gallery w Londynie

Portrety Stanisława Wyspiańskiego w National Portrait Gallery w Londynie

Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z National Portrait Gallery oraz Instytutem Kultury Polskiej w Londynie podjęło współpracę, której efektem będzie zorganizowanie w National Portrait Gallery w Londynie wystawy portretów autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.
Wystawa będzie miała na celu przedstawienie różnorodności sztuki portretowej tego wybitnego młodopolskiego artysty oraz wpływu, jaki wywarł on na rozwój malarstwa i kultury polskiej. Prezentacja twórczości Wyspiańskiego posłuży także do potwierdzenia i ugruntowania międzynarodowej pozycji Polski, jako kraju posiadającego bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe. Tym samym wystawa będzie istotnym wkładem rozwój światowej kultury i sztuki.

Prezentacja rysunków Wyspiańskiego w National Portrait Gallery nie tylko podkreśli wielowiekową tradycję polskiej sztuki portretowej, ale będzie stanowić interesujące wydarzenie kulturalne dla odbiorcy zagranicznego.

Podczas wystawy zostanie udostępnionych łącznie 16 dzieł tego wybitnego artysty, w tym 12 rysunków ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, 3 rysunki z Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz 1 pochodzący z kolekcji prywatnej.

National Portrait Gallery została założona w 1856 roku. W jej zbiorach znajduje jedna z największych i najbardziej interesujących kolekcji portretów na świecie. W Galerii prezentowane są dzieła obejmujące sześć wieków twórczości portretowej, przedstawiając artystyczny wizerunek, jako wyjątkową formę sztuki łączącą: historię sztuki, biografię i kulturę.

W czerwcu 2023 r., po gruntownej przebudowie i modernizacji, Galeria została ponownie otwarta dla zwiedzających. Cieszy się bardzo dużym i powszechnym uznaniem, czego efektem jest frekwencja. Ekspozycję odwiedza bowiem ponad 10 000 osób dziennie, a dzięki trzynastu tysiącom stowarzyszonych członków, londyńska Galeria Portretów jest niezwykle prestiżowym miejscem do zaprezentowania twórczości Wyspiańskiego zagranicznym odbiorcom. Dla większości z nich będzie to pierwsze spotkanie z tym wielkim polskim artystą.
 

ZAŁOŻENIA MERYTORYCZNE PROJEKTU I CHARAKTERYSTYKA DZIAŁAŃ:

Wystawa w National Portrait Gallery w Londynie potrwa od 27 marca do 13 lipca 2025 r. Prace nad wystawą i wydawnictwem prowadzone są przez dr Alison Smith, byłą Główną Kurator National Portrait Gallery, oraz prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego, Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ekspozycja prezentowana będzie się w przestrzeni przeznaczonej dla wystaw zmiennych, w sali nr 14 w gmachu National Portrait Gallery, która jest poświęcona artystom i tematom wykraczającym poza zakres stałej kolekcji Galerii.

Prezentacja wystawy w Londynie zbiegnie się z zaplanowanym Rokiem Kultury Polskiej w Wielkiej Brytanii (2025). Bardzo bogaty i urozmaicony program kulturalny wydarzenia, wspieranego m.in. przez British Council, obejmie także Dzień Dziedzictwa Polskiego, którego obchody odbędą się w maju bieżącego roku.

Dodatkowym wydarzeniem towarzyszącym wystawie sztuki polskiej w National Portrait Gallery, będzie duża ekspozycja portretów autorstwa Edvarda Muncha, artysty z którym Wyspiańskiego łączyły osobiste relacje.

Wyżej wymienione wydarzenia kulturalne z pewnością wzbudzą duże zainteresowanie publiczności, a tym samym zwiększą zainteresowanie i skłonią wiele osób do zapoznania się z pokazem prac Wyspiańskiego. Pozytywnie wpłyną także działania promocyjne zaplanowane w ramach projektu.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) jest powszechnie uważany za największego polskiego artystę młodopolskiego. Najbardziej znany jako twórca nowoczesnego polskiego dramatu, był również artystą i projektantem sztuki użytkowej, lecz jego twórczość dopiero zaczyna być rozpoznawalna i doceniana poza Europą Środkową.

Głównym tematem wystawy „Portrety Stanisława Wyspiańskiego” będzie szesnaście portretów przyjaciół i rodziny namalowanych przez artystę pastelami, węglem, kredkami i ołówkiem. Prace te stanowią fascynujący wgląd w życie kulturalne narodu pod zaborami, niestrudzenie dążącego do niepodległości. Czerpiąc z rodzimych tradycji ludowych, wykonane w progresywnym, ekspresyjnym stylu pod wpływem lat spędzonych w Paryżu, portrety pędzla Wyspiańskiego uosabiają ideały i aspiracje ruchu Młodej Polski, którego artysta był jednym z najważniejszych przedstawicieli.

Portrety Wyspiańskiego cechuje często zmysłowość kolorów, eksperymenty z formą i oryginalne podejście do przedstawiania postaci. W jego dziełach można dostrzec wpływy symbolizmu, secesji i impresjonizmu, a jednocześnie ślady indywidualnego, niepowtarzalnego stylu artysty.

Istotnym dopełnieniem wystawy będzie anglojęzyczna publikacja, w której ujęte zostaną wszystkie prace znajdujące się na wystawie, jak również inne, nieuwzględnione w programie pokazu obiekty, umożliwiając tym sposobem dalsze odkrywanie twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

Pogłębi to zainteresowanie artystą i jego spuścizną wśród międzynarodowej publiczności, szczególnie studentów kierunków artystycznych oraz fascynatów historii sztuki. Dzięki uwzględnieniu zarówno wątków biograficznych z życia artysty, jak i wydarzeń z historii Polski przełomu XIX I XX wieku, ekspozycja osadzona będzie w odpowiednim kontekście historyczno-społecznym, co z pewnością przyczyni się do łatwiejszego zrozumienia sztuki i kultury polskiej przez grono zagranicznych odbiorców. Wgląd w historię polskiego malarstwa portretowego pomoże stworzyć odpowiednią głębię narracji, a tym samym umiejscowić twórczość Stanisława Wyspiańskiego w tej przestrzeni.

Premiera publikacji zaplanowana jest w dniu wernisażu wystawy, a jej łączny nakład wyniesie 2 000 egzemplarzy.


PLANOWANE REZULTATY REALIZACJI PROJEKTU:
  • przygotowanie międzynarodowego wydarzenia kulturalnego prezentującego dziedzictwo narodowe Polski
  • zaprezentowanie kultury polskiej poprzez realizację wystawy i inne działania towarzyszące
  • współpraca i wymiana wiedzy i doświadczeń, metod pracy, dobrych praktyk w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, organizacji wystaw, promocji działań muzealnych, tworzenia programów edukacyjnych zarządzania instytucją muzealną
  • wspólne wypracowanie optymalnych metod i sposobu pracy przy organizacji wystaw
  • identyfikacja i rozwój wspólnych przedsięwzięć kulturalnych w Polsce i Wielkiej Brytanii
CELE OGÓLNE:
  • popularyzacja oraz promocja kultury Polski w Wielkiej Brytanii
  • stworzenie trwałych relacji pomiędzy specjalistami z polskich i brytyjskich instytucji kultury
  • wymiana wiedzy i doświadczeń w kluczowych obszarach działalności instytucji muzealnych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dziedzictwa kulturowego
  • budowanie kompetencji międzykulturowych na poziomie instytucjonalnym i indywidualnym
CELE SZCZEGÓŁOWE:
  • promocja kultury i sztuki polskiej poza granicami kraju
  • przekazywanie polskiego doświadczenia w sferze szeroko rozumianej kultury i sztuki
  • prezentacja wyrazistej wizji artystycznej Wyspiańskiego ukazująca nie tylko zewnętrzne cechy portretowanych postaci, ale również ich intymność i człowieczeństwo
  • przedstawienie ewolucji artystycznej Wyspiańskiego od młodzieńczego entuzjazmu do dojrzałego spojrzenia na świat
  •  pokazanie wpływu symbolizmu i secesji na twórczość Wyspiańskiego dzięki bogactwu detali, a także jego eksperymentów z formą, co dodaje im głębokości i znaczenia
  • zaoferowanie edukacyjnego aspektu pozwalającego zwiedzającym zanurzyć się w życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego
  • zainspirowanie publiczności obrazami Wyspiańskiego, jednego z najważniejszych artystów polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku
Wystawa współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura inspirująca".

Dotacja celowa na wydatki bieżące ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Zadanie: "Portrety Stanisława Wyspiańskiego w National Portrait Gallery w Londynie" w ramach Programu “Kultura inspirująca”, realizowanego we współpracy z National Portrait Gallery w Londynie oraz Instytutem Polskim w Londynie.

Wysokość dofinansowania: 50 000 PLN (2024), 330 000 PLN (2025). Całkowita wartość zadania: 297 100 PLN (2024), 935 300 PLN (2025).

Data podpisania umowy o udzielenie dotacji celowej: wrzesień 2024r.

Wystawa Stanisław Wyspiański: Portrety realizowana jest we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu British Council jako część UK/Poland Season 2025.

Wystawa współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura inspirująca".

Współorganizator wystawy

Partner wystawy

Wystawa Stanisław Wyspiański: Portrety jest wspierana przez British Council w ramach programu UK/Poland Season 2025