Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum Forum

fot. Karol Kowalik - Pracowania Fotograficzna MNK

Muzeum Forum

Muzeum Forum to projekt, którego celem jest wyraziste zaznaczenie obecności MNK w przestrzeni publicznej, stworzenie specjalnego "forum", czyli miejsca spotkań artystów i widzów, mieszkańców miasta i gości. Tym forum jest plac przed Gmachem Głównym Muzeum przy alei 3 Maja 1.
Muzeum Forum wpisało się w propagowaną od wielu lat przez Zofię Gołubiew (dyrektor MNK w latach 2000-2015) ideę muzeum otwartego – otwartego na publiczność, artystów i aktualną problematykę, związaną nie tylko ze sztuką aktualną, ale też z otaczającą nas rzeczywistością. Po latach prowadzenia takiej polityki okazało się, że muzealne mury są niewystarczające. Dialog z publicznością chcemy prowadzić też poza naszymi galeriami i wystawami, a czasem – zwyczajnie – chcemy, żeby nasze Muzeum było dla niej miejscem zabawy, odpoczynku, a wreszcie oderwania się od codzienności i aby otaczająca rzeczywistość nosiła znamiona sztuki.

Działalność Muzeum Forum zainicjowała debata publiczna zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 2009 roku. Jednak już w początkach budowy Gmachu, w latach 30. XX wieku, jego architekci zakładali stworzenie od strony głównej fasady publicznego placu rekreacyjnego. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał prace. Po wojnie, w czasach PRL-u, władze miasta ustawiły przed Gmachem niechciany w miejscu, gdzie był zaplanowany, pomnik Stanisława Wyspiańskiego, a następnie zlokalizowały przed budynkiem parking naziemny, który został zlikwidowany w 2011 roku.

MNK prowadziło działalność w przestrzeni publicznej, zanim jeszcze powstało Muzeum Forum. W 2004 roku powstała Galeria na Plantach, będąca zapowiedzią otwarcia Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Chodziło o wykorzystanie citylightów do promocji największych polskich artystów secesji. W następnym roku plenerowa wystawa nawiązująca do otwarcia Galerii Sztuki Polskiej XX wieku pojawiła się na Błoniach i przed Gmachem Głównym MNK. W 2008 roku MNK zorganizowało galerię reklamującą arcydzieła polskiej sztuki XIX wieku na płocie ogradzającym remontowane Sukiennice.

W ramach projektu "Przewodnik" opierającego się na pytaniu o instytucję Muzeum w 2005 roku Joanna Rajkowska przeprowadziła na Błoniach akcję "Wyjście. Czekając na 624 pracowników Muzeum". Artystką kierowała potrzeba zobaczenia wszystkich ludzi, którzy pracują dla Muzeum. "Chciałabym aby opuścili swoje miejsca pracy, wyszli z piwnic, pokojów i kanciap, zostawili biura, małe budki, sale wystawowe i warsztaty. Chciałabym zobaczyć, jak otwierają się drzwi Muzeum i wielka masa ludzi powoli schodzi po schodach. Niewiele więcej od nich chcę, tyle żeby uścisnąć im dłonie i pójść z nimi na Krakowskie Błonia i wypić grzane wino…" – tłumaczyła. Z 624 pracowników Muzeum pojawiło się około 50 osób.