Projekty digitalizacyjne
Projekt digitalizacji i opracowania wzornika huty J. Schreiber&Neffen
Muzeum Narodowe w Krakowie jest partnerem Morawskiej Galerii w Brnie w projekcie finansowanym z funduszy Grupy Wyszehradzkiej. Projekt skupia się na opracowaniu i digitalizacji wzornika huty szkła J Schreiber&Neffen działającej na terenie dzisiejszych Moraw w latach 1874-1945.
MNK w projekcie Wirtualne Muzea Małopolski
Rozwój technologiczny sprawia, że kultura analogowa ze względu na utrudniony do niej dostęp, staje się coraz mniej atrakcyjna, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Jednym z rozwiązań jest cyfryzacja i udostępnianie dzieł w Internecie. Coraz więcej instytucji kultury, w tym placówek muzealnych, podążając tym tropem, digitalizuje swoje zasoby.
Cyfrowe oblicze sztuki
Podsumowanie projektów digitalizacyjnych "Budowa infrastruktury digitalizacyjnej dla kultury w sieci” i "Centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych MNK”, dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego "Kultura+".
Centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych MNK
Celem projektu jest stworzenie centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych w naszym Muzeum poprzez zakup infrastruktury umożliwiającej kompleksowe ich opracowanie cyfrowe i merytoryczne dla udostępnienia w sieci wiedzy i świadomości o piśmienniczych skarbach odnoszących się do przeszłości Polski.
Krajobraz Małopolski na szklanych negatywach
Celem projektu jest digitalizacja unikatowej kolekcji szklanych negatywów fotograficznych muzeów Małopolski i ich popularyzacja online tak, aby umożliwić e-zwiedzającym wycieczkę w przeszłość – do miejsc i ludzi, by bohaterowie klisz szklanych wrócili do nas z zapomnienia.
Budowanie struktury digitalizacyjnej dla kultury w sieci
Istotą projektu był zakup najbardziej nowoczesnego sprzętu fotograficznego, służącego do digitalizacji zgromadzonych w Muzeum obiektów wielkoformatowych, pozwalający odzwierciedlić najdrobniejsze szczegóły digitalizowanego dzieła, zarówno jeśli chodzi o strukturę, jak i skalę barwną.
Wszyscy Święci w MNK
Przedmiotem projektu jest digitalizacja bezcennej kolekcji grafik z wizerunkami świętych postaci, także przedstawień mariologicznych i zapomnianych patronów oraz popularyzacja on-line tego, dotąd niepublikowanego w całości zbioru, by umożliwić dostęp do bogatego i często wykorzystywanego przez badaczy i naukowców zasobu ikonograficznego.
Skarby piśmiennictwa w zbiorach Fundacji XX. Czartoryskich
Przedmiotem projektu było udostępnienie on-line na stronach Biblioteki Narodowej w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie 210 tys skanów z 370 obiektów. Udostępnienie zostało poprzedzone przygotowaniem konserwatorskim oraz digitalizacją.
Bliżej kultury
"Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji".