Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Uwertura dla "Karola z Atmy”

Uwertura dla "Karola z Atmy”

15 października w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem W miesiącu urodzinowym kompozytora, zabrzmiał – po raz pierwszy – utwór młodego kompozytora Jarosława Płonki "Uwertura dla  Karola z Atmy” inspirowany muzyką Karola Szymanowskiego.

Wpisał się on w ramy projektu Instytutu Muzyki i Tańca "Kolekcje" – "Zamówienia kompozytorskie".

 
 
 
 
 
 
 
 Wystąpili:
Jan Kalinowski – wiolonczela
Kwartet Airis:
Aleksandra Czajor – I skrzypce, Grażyna Zubik – II skrzypce
Natalia Warzecha – altówka, Katarzyna Detko – wiolonczela

Autor – Jarosław Płonka, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Konserwatorium w Rotterdamie, tak opisuje swój utwór: "Kompozycja Year of Silence na wiolonczelę i kwartet smyczkowy jest moim hommage dla postaci i twórczości Karola Szymanowskiego. Choć język dźwiękowy tej kameralnej kompozycji jest kontynuacją moich zainteresowań i ciągłych poszukiwań na polu nowych brzmień instrumentów smyczkowych, to główne idee i charakter utworu inspirowane były duchem czasu, w którym żył sam kompozytor (fin de siècle), jego bliskością z naturą (Tatry), a także poszukiwaniami nowatorskiego języka muzycznego. Te dwie ostatnie inspiracje najsilniej znalazły swoje odzwierciedlenie w Year of Silence, stając się autorskim komentarzem na temat współczesnego świata. W przeciwieństwie do Szymanowskiego, nie udaję się w swojej muzyce do świata baśni i orientu, ale wręcz przeciwnie: wszechobecnej przeciętności, ery antybohaterów, rozwijającej się w zawrotnym tempie technologii i uzależnionego od niej społeczeństwa. W kwestii samych środków dźwiękowych dążę do połączenia trzech światów dźwiękowych: diatoniki, chromatyki i mikrofonowości, dla których wspólnym mianownikiem jest ciągła transformacja artykulacji."

Kontekst dla nowego utworu stworzą: "Pieśń Roksany" z opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego (wersja na wiolonczelę i kwartet smyczkowy autorstwa Jarosława Płonki), Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo Witolda Lutosławskiego (w 100-lecie urodzin kompozytora) oraz IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz.

Wykonawcami koncertu będą młodzi utalentowani artyści: wiolonczelista Jan Kalinowski, znany z propagowania i wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej oraz Kwartet smyczkowy AIRIS złożony z absolwentek Akademii Muzycznej w Krakowie: skrzypaczki Aleksandry Czajor i Grażyny Zubik, altowiolistki Natalii Warzechy i wiolonczelistki Katarzyny Detko. Kwartet jest członkiem europejskiej akademii muzyki kameralnej.

W programie:
Karol Szymanowski (1882–1937)
Pieśń Roksany z opery Król Roger
w wersji na wiolonczelę i kwartet smyczkowy (oprac. Jarosław Płonka)

Grażyna Bacewicz (1909–1969)
IV Kwartet smyczkowy
I Andante. Allegro
II Andante
III Allegro giocoso

Witold Lutosławski (1913–1994)
Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo

Jarosław Płonka (1984)
Year of Silence na wiolonczelę i kwartet smyczkowy (prawykonanie)

Słowo o muzyce:
dr Małgorzata Janicka-Słysz, kurator ds. programowych "Atmy"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje” – priorytet "Zamówienia kompozytorskie”", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Honorowy Patronat Medialny

Patroni medialni

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję