Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Uwertura dla "Karola z Atmy”

Uwertura dla "Karola z Atmy”

15 października w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem W miesiącu urodzinowym kompozytora, zabrzmiał – po raz pierwszy – utwór młodego kompozytora Jarosława Płonki "Uwertura dla  Karola z Atmy” inspirowany muzyką Karola Szymanowskiego.

Wpisał się on w ramy projektu Instytutu Muzyki i Tańca "Kolekcje" – "Zamówienia kompozytorskie".

 
 
 
 
 
 
 
 Wystąpili:
Jan Kalinowski – wiolonczela
Kwartet Airis:
Aleksandra Czajor – I skrzypce, Grażyna Zubik – II skrzypce
Natalia Warzecha – altówka, Katarzyna Detko – wiolonczela

Autor – Jarosław Płonka, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Konserwatorium w Rotterdamie, tak opisuje swój utwór: "Kompozycja Year of Silence na wiolonczelę i kwartet smyczkowy jest moim hommage dla postaci i twórczości Karola Szymanowskiego. Choć język dźwiękowy tej kameralnej kompozycji jest kontynuacją moich zainteresowań i ciągłych poszukiwań na polu nowych brzmień instrumentów smyczkowych, to główne idee i charakter utworu inspirowane były duchem czasu, w którym żył sam kompozytor (fin de siècle), jego bliskością z naturą (Tatry), a także poszukiwaniami nowatorskiego języka muzycznego. Te dwie ostatnie inspiracje najsilniej znalazły swoje odzwierciedlenie w Year of Silence, stając się autorskim komentarzem na temat współczesnego świata. W przeciwieństwie do Szymanowskiego, nie udaję się w swojej muzyce do świata baśni i orientu, ale wręcz przeciwnie: wszechobecnej przeciętności, ery antybohaterów, rozwijającej się w zawrotnym tempie technologii i uzależnionego od niej społeczeństwa. W kwestii samych środków dźwiękowych dążę do połączenia trzech światów dźwiękowych: diatoniki, chromatyki i mikrofonowości, dla których wspólnym mianownikiem jest ciągła transformacja artykulacji."

Kontekst dla nowego utworu stworzą: "Pieśń Roksany" z opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego (wersja na wiolonczelę i kwartet smyczkowy autorstwa Jarosława Płonki), Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo Witolda Lutosławskiego (w 100-lecie urodzin kompozytora) oraz IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz.

Wykonawcami koncertu będą młodzi utalentowani artyści: wiolonczelista Jan Kalinowski, znany z propagowania i wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej oraz Kwartet smyczkowy AIRIS złożony z absolwentek Akademii Muzycznej w Krakowie: skrzypaczki Aleksandry Czajor i Grażyny Zubik, altowiolistki Natalii Warzechy i wiolonczelistki Katarzyny Detko. Kwartet jest członkiem europejskiej akademii muzyki kameralnej.

W programie:
Karol Szymanowski (1882–1937)
Pieśń Roksany z opery Król Roger
w wersji na wiolonczelę i kwartet smyczkowy (oprac. Jarosław Płonka)

Grażyna Bacewicz (1909–1969)
IV Kwartet smyczkowy
I Andante. Allegro
II Andante
III Allegro giocoso

Witold Lutosławski (1913–1994)
Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo

Jarosław Płonka (1984)
Year of Silence na wiolonczelę i kwartet smyczkowy (prawykonanie)

Słowo o muzyce:
dr Małgorzata Janicka-Słysz, kurator ds. programowych "Atmy"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje” – priorytet "Zamówienia kompozytorskie”", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Honorowy Patronat Medialny

Patroni medialni