Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Swoboda tajemna

Swoboda tajemna

Cykl spotkań, prelekcji, dyskusji, koncertów, pokazów filmowych oraz wystaw w Pawilonie Józefa Czapskiego, prowadzonych przez Agnieszkę Kosińską. Chcemy łączyć sztuki i światy, tak jak robił to Józef Czapski w swoim życiu i dziele.
„Człowiek żyje dzięki sekundom innego wymiaru. (…) Prostota sztuki. (…) Czym jest sztuka, po co jest sztuka? Świadomość życia, jakiego życia? Jaka świadomość? Może trzeba nie myśleć o tym, nie stawiać nawet zapytań, być i malować, i podpisywać, »jak umiem«”. Józef Czapski: wpisy w dzienniku pod datami: 17 i 18 kwietnia 1963 roku;

Nazwę naszego cyklu nadał tytuł książki Józefa Czapskiego.

Powyżej fragment obrazu Józefa Czapskiego pt. „Le Loiret”, 1976, olej na płótnie, 54 x 65 cm, z kolekcji Barbary i Richarda Aeschlimannów.

Wydarzenia w cyklu

14.10.2020
18:00
MNK Czapscy
W Sieci

Janusz Strzałecki – kapista nieznany. Spotkanie z Anną Zelmańską-Lipnicką

Janusz Strzałecki (1902–1983), współzałożyciel Komitetu Paryskiego. Malarz, pedagog, organizator szkolnictwa artystycznego, twórca poszukujący – człowiek, którego malarskie rozterki, rodzinne korzenie, życie osobiste, przyjaźnie artystyczne i ideowe wybory zadecydowały o jego miejscu w dziejach malarstwa polskiego minionego stulecia. Jest jednak postacią zapomnianą i niedocenianą.
16.09.2019
16:00-21:00
MNK Czapscy
Event

PAOLA W PAWILONIE ŁUK I STRZAŁY MUZYKI, POEZJI, NAUKI I POKOJU PONAD GRANICAMI

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie oraz redakcja kwartalnika „Konteksty” wydawanego przez Instytut Sztuki PAN w Warszawie, która dokumentuje projekt – zapraszają na spotkanie z Paolą Giacomini, Zygmuntem Koniecznym oraz Jackiem Podsiadło zatytułowane Łuk i strzały Muzyki, Poezji, Nauki i Pokoju ponad granicami, które odbędzie się 16 września 2019, w Pawilonie Józefa Czapskiego (w kawiarni La Petite France), w godzinach 16.00–21.00.
06.06.2018
18:00
MNK Czapscy
Wykład

Instynkt teatralny, czyli o teatrze Cricot

W artykułach Józefa Jaremy publikowanych w latach 1934-1938 pojawia się wielokrotnie kategoria instynktu teatralnego. Wszystko, cokolwiek dzieje się na scenie, musi mieć powód artystyczny, sceniczny pretekst. Założyciel teatru Cricot I czerpał inspirację do swojej działalności teatralnej z najważniejszych wydarzeń, spektakli, teatrów (przede wszystkim nieinstytucjonalnych), kierunków, twórców, idei i form artystycznych początku XX wieku.
30.01.2018
17:00
MNK Czapscy
Wykład

Józef Jarema: głos plastyka

Pawilon Józefa Czapskiego (oddział MNK) i Sekcja Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszają na dwa spotkania poświęcone Józefowi Jaremie (1900-1974) pt. "Józef Jarema: głos plastyka". W rozmowie udział biorą: Karolina Czerska, Anna Baranowa i Agnieszka Kosińska. Pokażemy nieznane zdjęcia autorstwa Christiana Leprette’a z codziennego życia Marii Sperling i Józefa Jaremy.
Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję