{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Swoboda tajemna

Swoboda tajemna - Moja przygoda z Conradem

Andrzej Busza, fot. Wit Busza

Cykl: Swoboda tajemna
Swoboda tajemna - Moja przygoda z Conradem

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
29.11.2018
czwartek
17:00
wstęp wolny
Spotkanie z Andrzejem Buszą, z udziałem Mariana Kisiela oraz Janusza Pasterskiego.
Józef Czapski w eseju „Proust w Griazowcu” (z tomu „Czytając”) pisał: „Nie znam polskiego pisarza tamtego pokolenia, który by osiągnął stopień doskonałości literackiej, do jakiego wzniósł się Conrad-Korzeniowski. Nigdzie w jego dziele nie spotykamy żadnego zbaczania w kierunku dydaktycznym, żadnego zakradania się tendencji. A jednak właśnie jego twórczość budzi w uważnym czytelniku ogrom problemów i idei, więcej, uczy hartu, wierności, sensu każdego rzetelnego wysiłku. Conrad, syn zesłanego patrioty, urodzony w głębi Rosji, człowiek, który przez całe życie odznaczał się kultem dla podstawowych uczuć wierności i honoru, był jakby zmuszony wewnętrznie opuścić swój kraj, wyrzec się języka, stać się obcym pisarzem w obcym świecie, aby w końcu znaleźć atmosferę, w której był zdolny stworzyć dzieło wolne od bezpośredniej tendencji, od dydaktyzmu”.

Andrzej Busza, urodzony 17 listopada 1938 roku w Krakowie, miał pięć lat, kiedy po raz pierwszy, dzięki wujowi Witowi Tarnawskiemu, zetknął się z Conradem... w Jerozolimie, dokąd wygnały rodzinę Buszów i Tarnawskich wypadki II wojny światowej. Pasją Wita Tarnawskiego, syna Apolinarego Tarnawskiego, lekarza, założyciela słynnego sanatorium w Kosowie (obecnie Ukraina), było pisarstwo Conrada. Pracę magisterską na University College of London, gdzie studiował anglistykę, poświęcił Busza polskim wpływom w dziele Conrada. Poznał także synów autora „Jądra ciemności”. Odtąd jego praca badawcza, kontynuowana na University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie, skupia się wokół tego pisarza.

Busza, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, krytyk literacki, nauczyciel gimnazjalny i akademicki, wykładowca literatury angielskiej, jest w Polsce wciąż mało znany.

Całe życie Buszy przebiega w żywiole języków i kultur. Kraków, Pokucie, wojenna Palestyna, powojenny Londyn, Vancouver. „Ale ja nigdy nie czułem się tułaczem. (…) Moim rodzicom i mnie (niemowlęciu) udało się ujść Armii Czerwonej. Przez Rumunię i Cypr dostaliśmy się na Bliski Wschód do Ziemi Świętej, jak nazywano wtedy Palestynę. Tam wśród osiołków, złocistych skał i gajów oliwkowych przeżyłem pierwsze beztroskie i szczęśliwe lata. Inaczej mówiąc, jako dziecko nie doświadczyłem uczucia utraty bliskiego mi krajobrazu, ponieważ krajobrazem mego dzieciństwa był właśnie ten południowo-wschodni zakątek Morza Śródziemnego”. – powie w rozmowie z Edwardem Zymanem.

Wiersze Andrzej Busza tworzy po polsku, choć ostatnio także po angielsku.

Opracowała: Agnieszka Kosińska



Będzie można kupić tomy wierszy Andrzeja Buszy: „Atol”, „Kohelet” oraz dwujęzyczny, wspólny z Bogdanem Czaykowskim „Pełnia i przesilenie. Full Moon and Summer Solstice” i otrzymać autograf poety. 

Spotkanie odbędzie się w Kawiarni Kultury w Pawilonie Józefa Czapskiego i poprowadzi je Agnieszka Kosińska.

Wydarzenie z cyklu