Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Swoboda tajemna

Poeta rozmawia z malarzem

Na zdjęciu: Maja Zagajewska, JCz, Adam Zagajewski, foto autor nieznany, za zgodą Wydawnictwa a5.

Cykl: Swoboda tajemna
Poeta rozmawia z malarzem

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
04.07.2023
wtorek
18:00
wstęp wolny

Sailly, Francja, 1986, foto © Maja Wodecka, z Archiwum Adama Zagajewskiego, za zgodą Wydawnictwa a5. 4 lipca (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00 w kawiarni w Pawilonie Józefa Czapskiego,  wstęp wolny (również na wystawę „Czapski nabytki. Norwid w dziennikach” w godzinach 10.00-18.00) spotkanie z książką Adama Zagajewskiego Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim.

O wspólnocie odczuwań poety i malarza z gośćmi Jackiem Waltosiem, malarzem, rzeźbiarzem, krytykiem sztuki, przyjacielem Adama Zagajewskiego i Andrzejem Franaszkiem, edytorem książki, biografem Miłosza, Herberta i Czapskiego rozmawia Agnieszka Kosińska.

Adam Zagajewski urodzony w 1945 roku we Lwowie, zmarły w 2021 roku w Krakowie, poeta, eseista, przyjaciel Józefa Czapskiego, popularyzator jego dzieła, członek Rady Programowej Pawilonu Józefa Czapskiego.  


Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego, 22 kwietnia 2016 roku, Gmach Główny MNK, foto: Mirosław Żak, Pracownia fotograficzna MNK. Na książkę składają się: listy, wiersze, fragmenty dziennika Józefa Czapskiego, rozmowa o Czapskim, niezapomniane eseje Zagajewskiego o artyście Piłowanie i błysk oraz Granit i tęcza, a także posłowia do tomu korespondencji Czapskiego z Ludwikiem Heringiem i Tumultu i widm oraz tekst ostatni poświęcony przyjacielowi, tworzony w 2020 roku na kanwie jego obrazów pt. Nad Lemanem. Edycję uzupełnia posłowie i komentarze Andrzeja Franaszka oraz zdjęcia i reprodukcje archiwaliów i obrazów.

Książka do nabycia w sklepiku muzealnym w kawiarni PJC od 4 lipca. 

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego, 22 kwietnia 2016 roku, Gmach Główny MNK, foto: Mirosław Żak, Pracownia fotograficzna MNK. „Poeci – jak my wszyscy – idą w półmroku, w którym wiedza, rozum i inteligencja zmieszane są z ignorancją, a grube płótno tajemnicy wisi nad nimi jak gałęzie drzew w miejskim parku – idą po omacku, ostrożnie, z zapalonymi latarkami, które nie oświetlają ich twarzy” – pisał Adam Zagajewski w eseju Lustro kłamie w tomie Poeta rozmawia z filozofem (Zeszyty Literackie, 2007).
Oprac. A. KosińskaKontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję