Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Józef Jarema: głos plastyka
Cykl: Swoboda tajemna

Józef Jarema: głos plastyka

Józef Jarema, fot. Christian Leprette, zdjęcie dzięki uprzejmości autora

Cykl: Swoboda tajemna
Józef Jarema: głos plastyka

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
30.01.2018
wtorek
17:00
wstęp wolny
Pawilon Józefa Czapskiego (oddział MNK) i Sekcja Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszają na dwa spotkania poświęcone Józefowi Jaremie (1900-1974) pt. "Józef Jarema: głos plastyka". W rozmowie udział biorą: Karolina Czerska, Anna Baranowa i Agnieszka Kosińska. Pokażemy nieznane zdjęcia autorstwa Christiana Leprette’a z codziennego życia Marii Sperling i Józefa Jaremy.
  • 30 stycznia 2018, wtorek godzina 17.00: Józef Jarema: głos plastyka 1.
  • 6 lutego 2018, wtorek, godzina: 17.00: Józef Jarema: głos plastyka 2.

Spotkania odbędą się w sali wystaw na I piętrze w Pawilonie Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12.

Karolina Czerska pracuje nad biografią artystyczną Józefa Jaremy w kontekście awangard europejskich od lat 20. do lat 70. XX wieku. Książka będzie obejmować twórczość plastyczną, teatralną oraz działalność publicystyczną Jaremy – nie tylko z okresu pobytu w Polsce, ale także z czasów jego działalności we Włoszech, Francji oraz w związku z jego kontaktami międzynarodowymi i z aktywnością Art Clubu – niezależnego, międzynarodowego stowarzyszenia artystów, którego Jarema był współzałożycielem i pierwszym prezesem. Będzie to także pierwsza biografia obejmująca całe życie tego fascynującego człowieka i wiecznie poszukującego artysty.

Karolina Czerska, ur. 1983, doktor literaturoznawstwa, romanistka, teatrolog. Współredaktorka książek "Les cordonniers" de Tadeusz Kantor/"Szewcy" Tadeusza Kantora (2010) i Performatywność reprezentacji (2013). Autorka artykułów z zakresu historii teatru, literatury i sztuki XIX-XXI wieku, wykładowczyni, tłumaczka z języka francuskiego, m.in. Michel Kichka, Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu (2015) i Henri Kichka, Byłem więźniem dziesięciu obozów. 1940-1945 (2017). W 2018 roku ukaże się jej książka Tadeusz Kantor i Maurice Maeterlinck: wspólnota i odrębność dramaturgii istnienia (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego). Obecnie przygotowuje wystawę Cricot idzie! (Cricoteka, 2018). Trenuje karate tradycyjne.

Anna Baranowa, ur. 1959, historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw. Zajmuje się sztuką XIX-XXI wieku. Jest autorką książki Osobno i razem. Szkice o twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret (2015). Od wielu lat bada życie i twórczość artystów z kręgu Józefa Czapskiego, w tym szczególnie Piotra Potworowskiego, którego biografię pisze. Zawodowo związana jest z Instytutem Historii Sztuki UJ i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 2003 kieruje Sekcją Sztuki Nowoczesnej przy Oddziale Krakowskim SHS. Jest członkinią Sekcji Polskiej AICA. Lubi pisać listy.Wystąpienie K. Czerskiej zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizator

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję