Cykl: Swoboda tajemna Józef Jarema: głos plastyka
Pawilon Józefa Czapskiego (oddział MNK) i Sekcja Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszają na dwa spotkania poświęcone Józefowi Jaremie (1900-1974) pt. "Józef Jarema: głos plastyka". W rozmowie udział biorą: Karolina Czerska, Anna Baranowa i Agnieszka Kosińska. Pokażemy nieznane zdjęcia autorstwa Christiana Leprette’a z codziennego życia Marii Sperling i Józefa Jaremy.
- 30 stycznia 2018, wtorek godzina 17.00: Józef Jarema: głos plastyka 1.
- 6 lutego 2018, wtorek, godzina: 17.00: Józef Jarema: głos plastyka 2.
Spotkania odbędą się w sali wystaw na I piętrze w Pawilonie Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12.
Karolina Czerska pracuje nad biografią artystyczną Józefa Jaremy w kontekście awangard europejskich od lat 20. do lat 70. XX wieku. Książka będzie obejmować twórczość plastyczną, teatralną oraz działalność publicystyczną Jaremy – nie tylko z okresu pobytu w Polsce, ale także z czasów jego działalności we Włoszech, Francji oraz w związku z jego kontaktami międzynarodowymi i z aktywnością Art Clubu – niezależnego, międzynarodowego stowarzyszenia artystów, którego Jarema był współzałożycielem i pierwszym prezesem. Będzie to także pierwsza biografia obejmująca całe życie tego fascynującego człowieka i wiecznie poszukującego artysty.
Karolina Czerska, ur. 1983, doktor literaturoznawstwa, romanistka, teatrolog. Współredaktorka książek "Les cordonniers" de Tadeusz Kantor/"Szewcy" Tadeusza Kantora (2010) i Performatywność reprezentacji (2013). Autorka artykułów z zakresu historii teatru, literatury i sztuki XIX-XXI wieku, wykładowczyni, tłumaczka z języka francuskiego, m.in. Michel Kichka, Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu (2015) i Henri Kichka, Byłem więźniem dziesięciu obozów. 1940-1945 (2017). W 2018 roku ukaże się jej książka Tadeusz Kantor i Maurice Maeterlinck: wspólnota i odrębność dramaturgii istnienia (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego). Obecnie przygotowuje wystawę Cricot idzie! (Cricoteka, 2018). Trenuje karate tradycyjne.
Anna Baranowa, ur. 1959, historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw. Zajmuje się sztuką XIX-XXI wieku. Jest autorką książki Osobno i razem. Szkice o twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret (2015). Od wielu lat bada życie i twórczość artystów z kręgu Józefa Czapskiego, w tym szczególnie Piotra Potworowskiego, którego biografię pisze. Zawodowo związana jest z Instytutem Historii Sztuki UJ i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 2003 kieruje Sekcją Sztuki Nowoczesnej przy Oddziale Krakowskim SHS. Jest członkinią Sekcji Polskiej AICA. Lubi pisać listy.
Wystąpienie K. Czerskiej zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.