Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Swoboda tajemna

Spotkanie z Markiem Szypulskim — kolekcjonerem poloników i darczyńcą Muzeum Narodowego w Krakowie

Józef Czapski, Snopki, niedatowany, olej na płótnie, Dar Józefa Czapskiego dla Polskiego Funduszu Humanitarnego w 1973 roku. Dar Polskiego Funduszu Humanitarnego dla Muzeum Narodowego w Krakowie w 2020 roku

Cykl: Swoboda tajemna
Spotkanie z Markiem Szypulskim — kolekcjonerem poloników i darczyńcą Muzeum Narodowego w Krakowie

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
15.06.2023
czwartek
18:00

15 czerwca 2023 roku (czwartek) o godz. 18.00 w kawiarni w Pawilonie Józefa Czapskiego. Wstęp wolny. Prowadzenie: Agnieszka Kosińska.

Pawilon Józefa Czapskiego zawdzięcza Markowi Szypulskiemu cztery obrazy olejne i rysunek tuszem Józefa Czapskiego, prezentowane na obecnej wystawie Czapski nabytki. Norwid w dziennikach oraz stół, na którym artysta malował w latach 70. w Lailly-en-Val  (w czytelni w Pawilonie), a także archiwalia związane m.in. z Warsztatami Artystycznymi im. Józefa Czapskiego, które nasz gość wymyślił i organizował we Francji.

 

Marek Szypulski, urodzony w 1946 roku w Warszawie, od 1973 roku mieszka we Francji. Do 1986 roku pracował w Bibliotece Instytutu Języków i Cywilizacji Wschodu w Paryżu. Doktoryzował się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie pracy Magister Samuel Typographus. Rzecz o Samuelu Tyszkiewiczu drukarzu emigracyjnym (1889–1954), wydanej w 2004 roku. Kolekcjoner poloników, darczyńca m.in. Muzeum Historii Polski, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Polskiej w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W latach 1986–1992 prowadził w Montluçon (Masyw Centralny) pracownię opraw i konserwacji książek „La Renaissance du Livre”. Pierwsze lekcje introligatorstwa pobierał u Stanisławy Jakliczowej, żony generała Józefa Jaklicza.  Od połowy lat 80. Szypulski oprawiał książki z biblioteki Instytutu Literackiego, wydawcy „Kultury”. To wtedy nawiązał osobisty kontakt z mieszkającym tam Józefem Czapskim (generałowa Jakliczowa oprawiała również książki malarza) i na jego prośbę oprawił kilkanaście najbardziej zniszczonych dzienników artysty. Jako zapłatę za tę pracę w 1988 roku otrzymał od niego dwa obrazy: Młodzieńcy na plaży w Dinard i Para. Prezentowany rysunek tuszem Szypulski kupił w 1977 roku. Będąc pod wrażeniem wspomnienia Czapskiego o André Malraux („Kultura” 1977 nr 1–2), napisał do autora list, na który otrzymał taką oto odpowiedź:

27 I 1977                                                              78600 Maisons Laffitte

Drogi Panie

Jestem prawdziwie wzruszony Pana miłym listem, po jakiemuś mi Pan pomógł [wszystkie podkreślenia - J.Cz.]. W moim wieku przy uciekającej pamięci, coraz to myślę, że muszę przestać pisać, bo myśl się rwie i słów mi brakuje – a jak decyduję się coś napisać – to mnie wciąga i nie umiem pisać krótko. Pana reakcja dodaje mi otuchy i wzrusza bardzo.

Jeżeli Pan widuje Panią Jakliczową, niech Pan się Jej ode mnie głęboko pokłoni, z wdzięcznością, myślę o tem, co zrobiła dla mnie temi wprost wspaniałemi okładkami ale nie o to tylko chodzi, chodzi o Nią samą, o Jej rzadką i dobroć i urok.

Tak się już składa, że prawie już nie wyjeżdżam do Paryża.

Rękę Pana mocno ściskam i życzę żeby droga Pana życia była i piękna i dobra.

Oddany Józef Czapski

 

W latach 1992–2012 Marek Szypulski był dyrektorem Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego (Maison de Retraite du Fonds Humanitaire Polonais), powstałego w 1957 roku w Lailly-en-Val (departament Loiret) i przeznaczonego dla polskich weteranów wojennych oraz uchodźców politycznych, którzy po II wojnie światowej pozostali we Francji. Był to ważny ośrodek pomocy, mieszczący się w Château de Fontpertuis – rezydencji otoczonej dziesięciohektarowym parkiem w pięknym rejonie doliny Loary. W ostatnich latach swojego życia mieszkali w nim m.in.: wiceadmirał Józef Unrug z żoną Zofią, ambasador Kajetan Dzierżykraj-Morawski z żoną Marią, Zofia i Kazimierz Romanowiczowie, Wiera Gran, generałowie Jan Kruszewski i Antoni Trzaska-Durski, książę Herakliusz Lubomirski, Maria Maurycowa Potocka. W latach 70. XX wieku bywali tam również Maria i Józef Czapscy, którzy odwiedzali przyjaciół, odpoczywali i tworzyli. W 1973 roku Czapski podarował Polskiemu Funduszowi Humanitarnego dwa swoje obrazy: Snopki i Kwiaty (żółte tulipany). Służący artyście stół z tego Domu (z blatem całkowicie pokrytym farbami), przez niego podpisany, został podarowany przez Marka Szypulskiego Muzeum Narodowemu w Krakowie. Możemy go oglądać w czytelni na parterze Pawilonu Józefa Czapskiego.

Marek Szypulski był również pomysłodawcą i organizatorem Warsztatów Artystycznych im. Józefa Czapskiego, odbywających się w Lailly-en-Val w latach 1995–2012, przeznaczonych dla artystów z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej i mających na celu popularyzację dorobku patrona, a także przedstawienie kultury Francji. Pamiątkowe księgi oraz dokumentacja warsztatów zostały darowane Archiwum Józefa i Marii Czapskich, znajdującemu się w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziale MNK.

Za swoją działalność Marek Szypulski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1995) i Krzyżem Oficerskim (2007) Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a także wyróżniony nagrodą Brata Alberta Chmielowskiego za działalność charytatywną w Polsce i Francji (2001), srebrnym medalem „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego (2011), odznaczeniem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2011).

Opracowała: Agnieszka Kosińska

Nagranie ze spotkania.

Głos zabierają w kolejności pojawiania się: Agnieszka Kosińska (prowadząca), Marek Szypulski, Mikołaj Kwiatkowski, Renata Szypulska, Janusz Nowak, Leon Sobczak-Szypulski, Marzena Balewska, Andrzej Makowski, Henryk Woźniakowski, Agnieszka Szypulska-Kwiatkowska.  

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję