Nowy nabytek do Domu Józefa Mehoffera
Muzeum Narodowe w Krakowie zwróciło się w roku 2014 do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o dofinansowanie w ramach programu MKiDN 2015 "Kolekcje – priorytet 4 - kolekcje muzealne" zakupu witraża Józefa Mehoffera "Wiara, Nadzieja, Miłość", który został zdeponowany przez prywatnego właściciela w MNK i wystawiany jest w Domu Józefa Mehoffera. Wniosek zyskał akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kompozycja witrażowa Wiara-Nadzieja-Miłość, arcydzieło sztuki dekoracyjnej Józefa Mehoffera, stała się w kwietniu 2015 własnością Muzeum.
Kompozycja "Wiara, Nadzieja, Miłość" jest repliką, drugim egzemplarzem witraża do kaplicy grobowej Grauerów w Opawie na Morawach (Czechy), zrealizowanego według projektu Józefa Mehoffera w 1901 r. Na zamówienie artysty wykonała ją warszawska firma witrażownicza Franciszka Białkowskiego i Władysława Skibińskiego. Od roku 1905, wraz z repliką innego z witraży opawskich – Caritas, stanowiła stały element wystroju kolejnych mieszkań Mehofferów.
Józef Mehoffer w roku 1901 zaprojektował do grobowej, neogotyckiej kaplicy rodziny Grauerów sześć witraży. Tworzą one ideową i stylistyczną całość, geneza zaś ich programu ikonograficznego związana jest ze śmiercią żony kupca Ignacego Grauera – Reginy. Fakt ten został przywołany w kompozycji "Wiara, Nadzieja, Miłość", w wyobrażeniu leżącej na marach kobiety, jakby skamieniałej, upodobnionej do nagrobnej rzeźby. Centralnym wątkiem tematycznym zespołu witraży opawskich jest idea nieśmiertelności duszy, która splata się z ideą miłosierdzia – miłości Boga i miłości bliźniego.
W kompozycji "Wiara, Nadzieja, Miłość", sięgając do dawnych, ikonograficznych wzorów sztuki chrześcijańskiej, Józef Mehoffer wyobraził przejście duszy ludzkiej do wieczności; symbolizuje ją nagie, uskrzydlone dziecko, które znad ciała zmarłej kieruje się ku postaciom trzech teologicznych cnót, stojących u bram raju. Właściwa dziełu dekoracyjność, dążenie do stylizacji są znamienne dla "Sztuki ok. 1900".
Aktualnie, w oknach kaplicy Grauerów znajdują się kopie witraży Mehoffera, oryginały zaś (z wyjątkiem jednego egzemplarza), przeniesiono do Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie.
Opracowanie: Beata Studziżba-Kubalska - kustosz Muzeum Józefa Mehoffera
Goście zwiedzający Dom Józefa Mehoffera podczas Nocy Muzeów 2015 mieli szansę bliżej poznać jego historię w trakcie specjalnego spotkania z kustoszem.
Dzieło zostało zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach programu "Kolekcje – priorytet 4 – Kolekcje muzealne”.