Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Portret Szymona Darowskiego

Portret Szymona Darowskiego

Jan Matejko, fragment "Portretu Szymona Darowskiego"

Portret Szymona Darowskiego

19 czerwca 2016 r. Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki dotacji MKiDN zakupiło niezwykły obraz "Portret Szymona Darowskiego" pędzla Jana Matejki z 1858 r.
Jan Matejko, Portret Szymona Darowskiego, 1858 r.Portretowany Szymon Darowski (1824-1899) to krakowski budowniczy, zaprzyjaźniony z rodziną Matejków, a zwłaszcza z Franciszkiem, starszym bratem malarza. Był uczestnikiem powstań - krakowskiego w 1846 i styczniowego w 1863 roku.

Pierwotnie obraz był własnością samego Jana Matejki. Po jego śmierci - przynajmniej do 1894 - znajdował się w rękach rodziny artysty.

Po raz ostatni dzieło było udostępnione publiczności w 1938 r. podczas wystawy poświęconej setnej rocznicy urodzin Jana Matejki. Od tamtego momentu portret pozostawał w rękach prywatnych. Jego pojawienie się po niemal 80 latach w sprzedaży aukcyjnej było wyjątkową okazją do pozyskania dzieła do zbiorów publicznych. Dlatego 19 czerwca 2016 Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki finansowej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło ten cenny obraz w domu aukcyjnym Agra Art.

Zakup dzieła sfinansowany ze środków

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję