Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Filiżanka ze spodkiem z legendarnego serwisu w MNK

Filiżanka ze spodkiem z legendarnego serwisu w MNK

Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie wzbogaciły się o niezwykle rzadki zabytek – to filiżanka i spodek pochodzące z tzw. serwisu prezydenckiego, serwisu wykonanego w Ćmielowie dla Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego.

Komplet charakteryzuje się szlachetną prostotą, którą podkreślają wyważone proporcje oraz oszczędne, a zarazem efektowne złocenia: orzeł polski wyraźnie odcinający się od tła, pokryte matowym złotem uszko oraz precyzyjnie modelowany w reliefie szlak liści laurowych. Sama porcelana ma znakomitą jakość - jest cienka, przeświecająca i nieskazitelnie biała.

Do dziś przetrwało niewiele naczyń z tej legendarnej zastawy – Muzeum Narodowe do tej pory posiadało jedynie okrągły półmisek oraz talerz płytki. W polskich zbiorach muzealnych także można natrafić przede wszystkim na pojedyncze talerze, inne naczynia należą do rzadkości.

Zbigniew M. Stadnicki, znakomity badacz i wielbiciel ćmielowskiej porcelany, w 1980 roku pisał na łamach "Szkła i Ceramiki", że serwis wyprodukowany został w fasonie "Empire” (na nóżce), z płaszczyznami w fasonie "Spała”, w dekoracji 3000 techniką inkrustacji, jednak spotykane naczynia o innych kształtach świadczą, że nie był to jedyny "fason prezydencki” pochodzący z Ćmielowa. Dowodzi tego zdjęcie zamieszczone 16 sierpnia 1930 roku w tygodniku "Światowid”, na którym widnieje filiżanka identyczna jak ta, którą zakupiło Muzeum Narodowe w Krakowie. Prasowa informacja o dostarczeniu serwisu z Ćmielowa dla Prezydenta RP sprawiła, że obecnie datowany jest on właśnie na rok 1930.

Bożena Kostuch
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję