Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wilhelm Sasnal, "Crawl in Black/Kraul Czarnego"

Wilhelm Sasnal, "Crawl in Black/Kraul Czarnego"

Muzeum Narodowe w Krakowie  otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Regionalne kolekcje sztuki współczesnej" na zakup obrazu "Crawl in Black/Kraul Czarnego" Wilhelma Sasnala.
Namalowany w 2015 roku dużych rozmiarów obraz powstał po pobycie artysty na wyspie Leros, na którą dopływali wtedy uchodźcy z pobliskiej Turcji. Jest to dramatycznie, w skrócie perspektywicznym, przedstawiona ręka płynącego człowieka. Dzieło nawiązuje do problemu świata współczesnego jakim jest trwający wielki proces emigracji uchodźców do Europy z ogarniętej wojną Syrii. Uchodźcy przedostawali się na greckie wyspy na najbardziej prymitywnych łodziach. Ręka pływaka zagarniającego wodę jest, z jednej strony, ręką współczesnego Ikara, który chce zrealizować swoje marzenie o lepszym życiu, z drugiej strony ręką desperata, który nie mając nic do stracenia decyduje się na działanie na granicy rozsądku.

Wilhelm Sasnal jest czołowym, cieszącym się światową sławą malarzem swego pokolenia. Jego wybory tematów i motywów wzięte są z obserwacji realnego świata i w twórczy sposób komentują rzeczywistość. Międzynarodową popularność zdobył dzięki lapidarności, zwięzłości i aktualności swego malarstwa.

Prace Sasnala znajdują się m. in. w zbiorach Centre Pompidou w Paryżu, w Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, w Museum of Modern Art i Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Artysta należy do jednych z najbardziej cenionych w artystycznym świecie a jego twórczość traktowana jest jako wyraz talentu, pracy i wizytówka polskiej współczesnej sztuki.

Zakup dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu "Regionalne kolekcje sztuki współczesnej", w ramach zadania pt. Wilhelm Sasnal, „Crawl in Black/Kraul Czarnego”.

Zakup dofinansowany ze środków MKiDN

Słowa kluczowe: nowe nabytki