Dział Sztuki Nowoczesnej
Dział sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie gromadzi dzieła sztuki powstałe w okresie od ok. 1764 do ok. roku 1914: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę i fotografię. Obiekty te prezentowane są w ramach ekspozycji w Domu Jana Matejki, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, w Domu Józefa Mehoffera oraz będą prezentowane na wystawie Sytuacja się zmieniła.
Dział sztuki nowoczesnej
Kierownik: Urszula Kozakowska-Zaucha
ukozakowska@mnk.pl
Kolekcja Działu należy do największych i najbardziej różnorodnych w zbiorach Muzeum. W jej skład wchodzą:
1. Kolekcja malarstwa i rysunku polskiego XIX wieku, w której skład wchodzą dzieła powstałe głównie w wieku XIX, ale również w 2 połowie wieku XVIII oraz na początku wieku XX. Są to prace takich artystów jak: Franciszek Smuglewicz, Marcello Bacciarelli, Jan Matejko, Maurycy Gottlieb, Henryk Rodakowski, Witold Pruszkowski, Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz. W ramach kolekcji cenny jest zbiór prac Piotra Michałowskiego oraz Henryka Siemiradzkiego. Szeroko reprezentowana jest twórczość Aleksandra Kotsisa, Aleksandra Gierymskiego. Dział posiada również zespół malarstwa portretowego XVIII-XIX wieku.
Kontakt:
dr Aleksandra Krypczyk de Barra akrypczyk@mnk.pl
dr Barbara Ciciora bciciora@mnk.pl
2. Kolekcja sztuki przełomu XIX i XX wieku - jest to szczególnie bogaty zbiór sztuki odpowiadający podstawowym założeniom estetycznych i ideowych epoki. Obejmuje on dzieła malarskie, rysunkowe i graficzne najwybitniejszych polskich artystów tego czasu: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera Olgi Boznańskiej, Jana Stanisławskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego, Ferdynanda Ruszczyca a także oraz rzeźbiarzy Ludwika Pugeta, Konstantego Laszczki czy Wacława Szymanowskiego. Uzupełnieniem tych prac jest największa w zbiorach kolekcja plakatów młodopolskich. Są to w większości dary osób prywatnych, w tym przede wszystkim Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego, Erazma Barącza, Leona Kostki, czy Stanisława Tomkowicza.
Kontakt:
Urszula Kozakowska-Zaucha: ukozakowska@mnk.pl - sztuka Młodej Polski
Beata Studziżba-Kubalska bstudzizba@mnk.pl- twórczość Józefa Mehoffera
Krystyna Kulig Janarek kkulig@mnk.pl
Irena Buchenfeld ibuchenfeld@mnk.pl
3. Kolekcja dawnej fotografii, która obejmuje ponad 80 tys. obiektów polskich i obcych z lat 1850-1945. Składa się z dwóch zasadniczych zespołów: fotografii i reprodukcji. Wśród fotografii przeważają odbitki, ale są także klisze, dagerotypy oraz pojedyncze odbitki na metalu, skórze i ceracie. Wśród autorów znajdują się najbardziej znani fotograficy, m.in.: Karol Beyer, Michał Greim, Ignacy Krieger czy Walery Rzewuski. W bogatej i różnorodnej kolekcji są m.in. portrety znanych osobistości oraz dokumentacja zabytków sztuki: architektury, malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Znajdują się tu również archiwalne fotografie przedstawiające wnętrza i budynki oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Reprodukcje pochodzą z czasopism wydawanych w XIX i początku XX wieku, są wśród nich również wytworne heliograwiury. Oddzielną kategorię stanowi kolekcja pocztówek, licząca ponad 6 tys. obiektów. Przeważają w niej reprodukcje, znacznie mniej jest pocztówek o charakterze odbitek fotograficznych, ze znaczkiem i korespondencją.
Kontakt:
Rafał Róg rrog@mnk.pl
Magdalena Święch mswiech@mnk.pl
dr Joanna Kostecka jkostecka@mnk.pl