Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kolekcja Tkanin i Ubiorów

Kolekcja Tkanin i Ubiorów

W kolekcji tkanin i ubiorów jest przechowywanych ponad 25 tysięcy zabytków. Zbiór tworzą tkaniny odzieżowe i obiciowe, tkaniny służące dekoracji wnętrz, paramenty liturgiczne oraz ubiory i akcesoria mody.

Tkaniny odzieżowe i obiciowe
W grupie tkanin odzieżowych i obiciowych najliczniej reprezentowane są jedwabne tkaniny włoskie, francuskie, perskie i tureckie. Na wyróżnienie zasługują tkaniny złotolite wykonywane w Persji w czasach szacha Abbasa I Wielkiego (1588 - 1629), aksamity florenckie z XV i XVII wieku oraz wzorzyste jedwabie produkowane w manufakturach w Lyonie od końca XVII wieku. Najstarszą część kolekcji stanowi cenny zespół tkanin koptyjskich, datowanych na okres między wiekiem IV i IX.

Tkaniny dekoracyjne
Wśród tkanin dekoracyjnych na szczególne wyróżnienie zasługuje duża kolekcja kobierców: perskich, tureckich, turkmeńskich, kaukaskich i polskich. Najcenniejszym zabytkiem jest monumentalny kobierzec turecki wykonany pod koniec wieku XVI w sułtańskich warsztatach w Kairze, ozdobiony motywami chintamani. Przepięknym przykładem perskiej sztuki kobierniczej jest kobierzec ogrodowy z okresu około 1700 roku.

Na uwagę zasługują również dwa siedemnastowieczne tureckie namioty, zdobione techniką aplikacji. Jeden z nich został podobno zdobyty w bitwie pod Żurawnem w 1676 roku, w czasie wojny polsko – tureckiej (1672-1676).

W zbiorach  znajdują się też makaty jedwabne wykonane w manufakturze w Buczaczu, makaty tureckie i perskie oraz uszyte z tkanin francuskich i rosyjskich. Na szczególną uwagę zasługuje seria haftowanych opon wykonanych w Polsce w wieku XVIII.

Mamy także bogatą kolekcję polskich kilimów datowanych od końca wieku XVIII do okresu Art Deco, w tym kilka projektowanych przez znanych polskich artystów w okresie secesji oraz wykonanych w Warsztatach Krakowskich w latach 1913-1926.

Ubiory i akcesoria mody
Kolekcja ubiorów świeckich ilustruje przemiany w modzie od XVIII wieku po czasy niemal współczesne. Uzupełniają ją akcesoria mody: wachlarze, parasolki, nakrycia głowy, szpile do kapeluszy, szale i mantylki koronkowe. Wśród akcesoriów mody kobiecej na uwagę zasługuje kolekcja szali kaszmirowych. W zbiorach są również przechowywane ubiory kontuszowe od XVII do XIX wieku. Bardzo cennym zespołem są pasy kontuszowe pochodzące z wielu manufaktur polskich, perskich, tureckich, francuskich i rosyjskich.

Kostiumologiczna część kolekcji jest na bieżąco uzupełniana przez zakupy i dary historycznych ubiorów i akcesoriów mody, również z ostatnich 50. lat.

Ważną część zbiorów stanowi bogata kolekcja tkanin i ubiorów żydowskich.

Paramenty liturgiczne
Zespół paramentów liturgicznych jest bardzo różnorodny i składa się z zabytków uszytych z wzorzystych tkanin jedwabnych, zdobionych haftem, wykonanych w technice tapiserii czy sporządzonych z kurdybanu, z okresu od XV do XX wieku. Wśród najcenniejszych należy wymienić gotyckie ornaty z haftowanymi pretekstami, osiemnastowieczny ornat wykonany techniką tapiserii w Bieździatce k. Krosna i barokową kapę z tkaniny perskiej.

Opracowanie: Joanna Regina Kowalska

Kurator kolekcji tkanin i ubiorów: Joanna Regina Kowalska
e-mail: jkowalska@mnk.pl
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję