Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Kolekcja Ceramiki

Kolekcja Ceramiki

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Kolekcja Ceramiki

Ceramika to jedna z największych kolekcji tworzących Dział Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów, licząca ponad 11 tys. zabytków, poczynając od romańskich płytek posadzkowych i średniowiecznych naczyń po prace autorstwa krakowskich artystów-ceramików wykonane na początku XXI wieku.

Poddział gromadzi ceramikę europejską, posiada obiekty wykonane w wielu krajach z rozmaitych materiałów ceramicznych, z porcelaną i fajansem na czele. Zbieramy zarówno wyroby fabryczne, jak i unikatowe, autorskie. W naszej kolekcji znajduje się także duży zespół kafli piecowych oraz przykłady dawnego garncarstwa ludowego.

Ponad 800 zabytków można zobaczyć na stałej ekspozycji w Galerii Rzemiosła Artystycznego, ceramika jest również często prezentowana podczas organizowanych przez Muzeum Narodowe wystaw czasowych, a poszczególne fragmenty kolekcji są sukcesywnie opracowywane w formie katalogów zbiorów.

Kolekcja to efekt darów wielu osób i instytucji, a także zakupów dokonywanych zarówno przez Muzeum Narodowe, jak i przez Muzeum Techniczno-Przemysłowe, którego kolekcje zostały przyłączone do zbiorów narodowych w 1950 roku. Oba zbiory znakomicie się wzajemnie uzupełniły, a dzięki ich połączeniu powstała jedna z najbogatszych, najcenniejszych i najbardziej różnorodnych kolekcji ceramiki w Polsce.

Opracowanie: dr Bożena Kostuch

Kurator kolekcji Ceramiki: dr Bożena Kostuch
bkostuch@mnk.pl
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję