XVI - Księgozbiór Czartoryskich
Ważnych informacji dotyczących problemów emigracji i sprawy polskiej w latach 1800-1918, dostarcza zbiór druków ulotnych opracowanych przedmiotowo. Wyodrębnione w osobnym katalogu wraz z dostępnymi jedynie poprzez katalog alfabetyczny, stanowią ok. 20000 jednostek.
Bardzo cenny jest również zbiór czasopism liczący około 3800 tytułów, obejmujący periodyki polskie i obce, wydawane od XVII wieku do czasów współczesnych. Najstarszą pozycją jest "Gazette de France" z lat 1635-1684, będąca zbiorem gazet francuskich, złączonych jedną oprawą na początku XIX wieku. Dobrze reprezentowane są czasopisma z XVIII i XIX wieku, wśród których znajdują się tytuły francuskie, niemieckie, angielskie oraz polskie. Wśród prasy polskiej z XVIII wieku warto wymienić między innymi "Gazety Polskie", "Monitor", "Zabawy Przyjemne i Pożyteczne". Szczególnego znaczenia nadaje kolekcji zbiór czasopism oraz gazet krajowych i emigracyjnych, pochodzących z XIX wieku. Na uwagę zasługuje chociażby kompletne wydanie dziennika krakowskiego "Czas", wychodzącego w latach 1848-1939, który w formie zdigitalizowanej jest dostępny na stronie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
Muzykalia (druki i zapisy rękopiśmienne) kolekcjonowane przez kilka wieków przez miłośników muzyki, głównie przez rodzinę Czartoryskich, tworzą zbiór o bardzo zróżnicowanym spektrum. Obejmują wszystkie gatunki i formy muzyki świeckiej i religijnej, polskiej i zagranicznej znane od XIII wieku po wiek XX. Punktem ciężkości zbioru jest europejska, salonowa muzyka fortepianowa XIX wieku.
Księgozbiór Czartoryskich uzupełniany jest systematycznie, dotyczy to wydawnictw ciągłych: periodycznych, seryjnych, zbiorowych a także wydawnictw zwartych mieszczących się w profilu zbiorów, dotyczących kolekcji Biblioteki i Muzeum Książąt Czartoryskich.