{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

XIX - Dział Tkanin i Ubiorów

XIX - Dział Tkanin i Ubiorów

W Dziale Tkanin i Ubiorów jest przechowywanych ponad 25 tysięcy zabytków. Kolekcję tworzą tkaniny odzieżowe i obiciowe, tkaniny służące dekoracji wnętrz, paramenty liturgiczne oraz ubiory i akcesoria mody.

Tkaniny odzieżowe i obiciowe
W grupie tkanin odzieżowych i obiciowych najliczniej reprezentowane są jedwabne tkaniny włoskie, francuskie, perskie i tureckie. Na wyróżnienie zasługują tkaniny złotolite wykonywane w Persji w czasach szacha Abbasa I Wielkiego (1588 - 1629), aksamity florenckie z XV i XVII wieku oraz wzorzyste jedwabie produkowane w manufakturach w Lyonie od końca XVII wieku. Najstarszą część kolekcji stanowi cenny zespół tkanin koptyjskich, datowanych na okres między wiekiem IV i IX.

Tkaniny dekoracyjne
Wśród tkanin dekoracyjnych na szczególne wyróżnienie zasługuje duża kolekcja kobierców: perskich, tureckich, turkmeńskich, kaukaskich i polskich. Najcenniejszym zabytkiem jest monumentalny kobierzec turecki wykonany pod koniec wieku XVI w sułtańskich warsztatach w Kairze, ozdobiony motywami chintamani. Przepięknym przykładem perskiej sztuki kobierniczej jest kobierzec ogrodowy z okresu około 1700 roku.

Na uwagę zasługują również dwa siedemnastowieczne tureckie namioty, zdobione techniką aplikacji. Jeden z nich został podobno zdobyty w bitwie pod Żurawnem w 1676 roku, w czasie wojny polsko – tureckiej (1672-1676).

W zbiorach Działu znajdują się też makaty jedwabne wykonane w manufakturze w Buczaczu, makaty tureckie i perskie oraz uszyte z tkanin francuskich i rosyjskich. Na szczególną uwagę zasługuje seria haftowanych opon wykonanych w Polsce w wieku XVIII.

Mamy także bogatą kolekcję polskich kilimów datowanych od końca wieku XVIII do okresu Art Deco, w tym kilka projektowanych przez znanych polskich artystów w okresie secesji oraz wykonanych w Warsztatach Krakowskich w latach 1913-1926.

Ubiory i akcesoria mody
Kolekcja ubiorów świeckich ilustruje przemiany w modzie od XVIII wieku po czasy niemal współczesne. Uzupełniają ją akcesoria mody: wachlarze, parasolki, nakrycia głowy, szpile do kapeluszy, szale i mantylki koronkowe. Wśród akcesoriów mody kobiecej na uwagę zasługuje kolekcja szali kaszmirowych. W zbiorach Działu XIX są również przechowywane ubiory kontuszowe od XVII do XIX wieku. Bardzo cennym zespołem są pasy kontuszowe pochodzące z wielu manufaktur polskich, perskich, tureckich, francuskich i rosyjskich.

Kostiumologiczna część kolekcji Działu XIX jest na bieżąco uzupełniana przez zakupy i dary historycznych ubiorów i akcesoriów mody, również z ostatnich 50-ciu lat.

Ważną część zbiorów stanowi bogata kolekcja tkanin i ubiorów żydowskich.

Paramenty liturgiczne
Zespół paramentów liturgicznych jest bardzo różnorodny i składa się z zabytków uszytych z wzorzystych tkanin jedwabnych, zdobionych haftem, wykonanych w technice tapiserii czy sporządzonych z kurdybanu, z okresu od XV do XX wieku. Wśród najcenniejszych należy wymienić gotyckie ornaty z haftowanymi pretekstami, osiemnastowieczny ornat wykonany techniką tapiserii w Bieździatce koło Krosna i barokową kapę z tkaniny perskiej.

Kierownik działu: Joanna Kowalska
e-mail: jkowalska@mnk.pl