Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

XII - Dział Malarstwa Europejskiego

XII - Dział Malarstwa Europejskiego

Zgromadzono tutaj dzieła włoskie, flamandzkie, holenderskie, niemieckie i francuskie powstałe od XIII do XX wieku, malarstwo polskie (XVI do XIX wiek), miniatury polskie i obce oraz rzeźby.

Zespół gotyckiego i wczesnorenesansowego malarstwa włoskiego jest chlubą i wizytówką kolekcji i stanowi o jej wyjątkowości. Do najbardziej interesujących pejzaży należą: gwasz autorstwa Hansa Bola Wiosna w ogrodzie zamkowym oraz olej Krajobraz z drogą nad rzeką Johannesa Pietersza Schoeffa.

Zespół miniatur portretowych “sławnych ludzi” – monarchów, wodzów, poetów, uczonych, pięknych dam, wykonany przez Wincentego de Lesseur (Leserowicza) pod koniec XVIII wieku, stanowi dopełnienie portretów Jagiellonów pędzla Cranacha, wystawionych w Galerii Malarstwa Zachodnioeuropejskiego. Obejmuje on m.in. wizerunki Anny Boleyn i Henryka VIII, Stefana Czarnieckiego, Franciszka I czy Mikołaja Kopernika.

Wśród portretów znajduje się podobizna Chopina wykonana przez Stanisława Stattlera – kopia obrazu Ary Scheffera.

W kolekcji wiele jest wykonanych w różnych technikach, portretów członków rodziny Czartoryskich. Do najbardziej interesujących wizerunków olejnych należą: Księżna Izabela Czartoryska autorstwa Marii Cecylii Cosway, Zofia z Czartoryskich Zamoyska pędzla nieznanego malarza, Książę Adam Jerzy Czartoryski w młodym wieku, kopiowany z wcześniejszego portretu przez Jana Gałuszkiewicza, Adam Kazimierz Czartoryski, przedstawiony przez Józefa Grassiego oraz namalowany przez Teodora Axentowicza Książę Władysław Czartoryski.

Interesujący ze względu na tematykę jest zespół czterech gwaszy namalowany w Paryżu przez Pierre’a Paula Sevina (1679 rok), dokumentujący wizytę polskiego posła Jana Tracha Gnińskiego u wielkiego wezyra Kara Mustafy w latach 1677-1678.

W kolekcji znajduje się wiele obrazów o tematyce historycznej – wśród nich dzieła Jana Matejki: Polonia, zakuwana w kajdany po powstaniu styczniowym czy olejny szkic konia księcia Witolda – studium do Bitwy pod Grunwaldem – a także anonimowy Król Jan III Sobieski pod Wiedniem w roku 1683. Nie brak również dzieł o tematyce obyczajowej, jak choćby płótno Jana Piotra Norblina Kiermasz w parku na Powązkach.

Kierownik działu: dr Dorota Gorzelany
dgorzelany@mnk.pl
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję