{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

XII - Dział Malarstwa Europejskiego

XII - Dział Malarstwa Europejskiego

Zgromadzono tutaj dzieła włoskie, flamandzkie, holenderskie, niemieckie i francuskie powstałe od XIII do XX wieku, malarstwo polskie (XVI do XIX wiek), miniatury polskie i obce oraz rzeźby.

Zespół gotyckiego i wczesnorenesansowego malarstwa włoskiego jest chlubą i wizytówką kolekcji i stanowi o jej wyjątkowości. Do najbardziej interesujących pejzaży należą: gwasz autorstwa Hansa Bola Wiosna w ogrodzie zamkowym oraz olej Krajobraz z drogą nad rzeką Johannesa Pietersza Schoeffa.

Zespół miniatur portretowych “sławnych ludzi” – monarchów, wodzów, poetów, uczonych, pięknych dam, wykonany przez Wincentego de Lesseur (Leserowicza) pod koniec XVIII wieku, stanowi dopełnienie portretów Jagiellonów pędzla Cranacha, wystawionych w Galerii Malarstwa Zachodnioeuropejskiego. Obejmuje on m.in. wizerunki Anny Boleyn i Henryka VIII, Stefana Czarnieckiego, Franciszka I czy Mikołaja Kopernika.

Wśród portretów znajduje się podobizna Chopina wykonana przez Stanisława Stattlera – kopia obrazu Ary Scheffera.

W kolekcji wiele jest wykonanych w różnych technikach, portretów członków rodziny Czartoryskich. Do najbardziej interesujących wizerunków olejnych należą: Księżna Izabela Czartoryska autorstwa Marii Cecylii Cosway, Zofia z Czartoryskich Zamoyska pędzla nieznanego malarza, Książę Adam Jerzy Czartoryski w młodym wieku, kopiowany z wcześniejszego portretu przez Jana Gałuszkiewicza, Adam Kazimierz Czartoryski, przedstawiony przez Józefa Grassiego oraz namalowany przez Teodora Axentowicza Książę Władysław Czartoryski.

Interesujący ze względu na tematykę jest zespół czterech gwaszy namalowany w Paryżu przez Pierre’a Paula Sevina (1679 rok), dokumentujący wizytę polskiego posła Jana Tracha Gnińskiego u wielkiego wezyra Kara Mustafy w latach 1677-1678.

W kolekcji znajduje się wiele obrazów o tematyce historycznej – wśród nich dzieła Jana Matejki: Polonia, zakuwana w kajdany po powstaniu styczniowym czy olejny szkic konia księcia Witolda – studium do Bitwy pod Grunwaldem – a także anonimowy Król Jan III Sobieski pod Wiedniem w roku 1683. Nie brak również dzieł o tematyce obyczajowej, jak choćby płótno Jana Piotra Norblina Kiermasz w parku na Powązkach.

Kierownik działu: dr Dorota Gorzelany
dgorzelany@mnk.pl