{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pracownia Konserwacji Tkanin

Pracownia Konserwacji Tkanin

Pierwsza wzmianka o konserwacji tkanin w Muzeum Narodowym w Krakowie pochodzi z roku 1910. "Udało się doprowadzić do zupełnego ładu dział tkanin i haftów. Reperowano szereg zniszczonych okazów…" – czytamy w tym sprawozdaniu.

Funkcjonująca obecnie Pracownia Konserwacji Tkanin i Ubiorów formalnie powstała w roku 1938. Sprawuje ona opiekę konserwatorską nad wszystkimi obiektami tekstylnymi znajdującymi się w różnych Działach naszego Muzeum: Tkanin, Sztuki Dalekiego Wschodu, Sztuki Cerkiewnej, Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej, Militariów, w Domu Józefa Mehoffera, w Domu Jana Matejki oraz w Muzeum Książąt Czartoryskich. Jest to największa i jedna z najcenniejszych kolekcji tekstyliów w Polsce. Zgromadzono w niej obiekty wykonane różnorodnymi technikami i z różnych surowców włókienniczych: tkaniny archeologiczne, tapiserie, kobierce, kilimy, makaty, tkaniny jedwabne europejskie i orientalne, szaty i paramenty liturgiczne, sztandary, ubiory oraz akcesoria związane z modą.

Bez mała stuletnia działalność Pracowni pozwala poznać i ocenić różne, zmieniające się na przestrzeni wieku sposoby konserwacji. Daje to dzisiaj możliwość ich obiektywnej oceny i pomaga w wyborze najwłaściwszych metod konserwatorskich, zgodnych z ogólnoświatowymi zasadami oraz etyką tego zawodu. Wszystkie prace konserwatorskie przeprowadza się w oparciu o przygotowywane indywidualnie dla każdego obiektu programy. Współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin: chemii, fizyki, i mikrobiologii. To właśnie od wyników laboratoryjnych analiz często uzależnione są sposoby konserwowania i eksponowania zabytkowych tkanin. Z powodu bardzo dużego zróżnicowania obiektów pod względem materiałów, technik wykonania i pierwotnego przeznaczenia od konserwatorów wymaga się wszechstronnego przygotowania i ciągłego poszerzania wiedzy. Sprzyja temu wymiana doświadczeń z innymi placówkami w kraju i za granicą.

Działalność Pracowni nie ogranicza się tylko do konserwacji tkanin. Niezwykle ważna jest profilaktyka muzealna. W oparciu o międzynarodowe normy dotyczące warunków klimatycznych i oświetleniowych regularnie kontrolowane są ekspozycje tkanin w galeriach. Systematycznie dokonuje się też przeglądów tekstyliów przechowywanych w magazynach.

Konserwatorzy uczestniczą również w urządzaniu wystaw, wystawiają opinie konserwatorskie dotyczące stanu zachowania, a także współtworzą raport z oceny ryzyka dla kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wnikliwe przeanalizowanie wszystkich zagadnień ochrony obiektów tekstylnych (przechowywania w magazynach, eksponowania i transportu) prowadzi do zmian organizacyjnych powalających skuteczniej przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom.


W ciągu minionych lat w Pracowni wykonano wiele prac konserwacyjnych o dużym znaczeniu:
  • w latach 1966–1967 przygotowano do ekspozycji zbiór haftów średniowiecznych na wystawę w Sztokholmie
  • w latach 70. w ramach współpracy międzynarodowej przeprowadzono konserwację sukni dworskiej z początku XVII wieku z Stadtmuseum w Dreźnie
  • w latach 80. poddano renowacji znaczną część muzealnej kolekcji wachlarzy
  • w roku 2002 za konserwację chorągwi moskiewskiej, tzw. Chorągwi Carów Szujskich, minister Kultury i Sztuki przyznał wyróżnienie Sybilla 2002 w kategorii "Dokonania z zakresu konserwacji".
Od 2013 roku pracownia bierze udział w projekcie konserwatorsko-badawczym "Nagrobna chorągiew Jana Skargi Pawęskiego – badania, konserwacja, ekspozycja".

W 2014 roku został przeprowadzony remont jednego z magazynów Działu Tkanin. Zakupiono też specjalistyczny sprzęt do przechowywania zabytków. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Dzięki wygodnym w obsłudze, nowoczesnym szafom i regałom, od września 2015 roku stanie się możliwe organizowanie spotkań studyjnych dla niewielkich grup publiczności, poświęconych historii dawnych tkanin. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu w tej sprawie.


ZESPÓŁ: 
  • Anna Olkuśnik-Tabisz, atabisz@mnk.pl – starszy konserwator, kierownik pracowni
  • Paweł Piechnik – starszy konserwator
  • Natalia Słomka-Groń – konserwator
  • Joanna Zawierucha-Gomułka – konserwator
  • Magdalena Kasprzak – adiunkt
  • Katarzyna Kękuś – adiunkt
  • Małgorzata Dolińska - adiunkt
  • Gabriela Biś - asystent konserwatorski
  • Mariola Mroczek – starszy renowator
Kontakt:
Gmach Główny MNK
al. 3 Maja 1
tel.  +48 12 433 55 83
konstk@mnk.pl