Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Pracownia Konserwacji Tkanin

Pracownia Konserwacji Tkanin

Pracownia Konserwacji Tkanin

Pierwsza wzmianka o konserwacji tkanin w Muzeum Narodowym w Krakowie pochodzi z roku 1910. "Udało się doprowadzić do zupełnego ładu dział tkanin i haftów. Reperowano szereg zniszczonych okazów…" – czytamy w tym sprawozdaniu.

Funkcjonująca obecnie Pracownia Konserwacji Tkanin i Ubiorów formalnie powstała w roku 1938. Sprawuje ona opiekę konserwatorską nad wszystkimi obiektami tekstylnymi znajdującymi się w różnych Działach naszego Muzeum: Tkanin, Sztuki Dalekiego Wschodu, Sztuki Cerkiewnej, Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej, Militariów, w Domu Józefa Mehoffera, w Domu Jana Matejki oraz w Muzeum Książąt Czartoryskich. Jest to największa i jedna z najcenniejszych kolekcji tekstyliów w Polsce. Zgromadzono w niej obiekty wykonane różnorodnymi technikami i z różnych surowców włókienniczych: tkaniny archeologiczne, tapiserie, kobierce, kilimy, makaty, tkaniny jedwabne europejskie i orientalne, szaty i paramenty liturgiczne, sztandary, ubiory oraz akcesoria związane z modą.

Bez mała stuletnia działalność Pracowni pozwala poznać i ocenić różne, zmieniające się na przestrzeni wieku sposoby konserwacji. Daje to dzisiaj możliwość ich obiektywnej oceny i pomaga w wyborze najwłaściwszych metod konserwatorskich, zgodnych z ogólnoświatowymi zasadami oraz etyką tego zawodu. Wszystkie prace konserwatorskie przeprowadza się w oparciu o przygotowywane indywidualnie dla każdego obiektu programy. Współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin: chemii, fizyki, i mikrobiologii. To właśnie od wyników laboratoryjnych analiz często uzależnione są sposoby konserwowania i eksponowania zabytkowych tkanin. Z powodu bardzo dużego zróżnicowania obiektów pod względem materiałów, technik wykonania i pierwotnego przeznaczenia od konserwatorów wymaga się wszechstronnego przygotowania i ciągłego poszerzania wiedzy. Sprzyja temu wymiana doświadczeń z innymi placówkami w kraju i za granicą.

Działalność Pracowni nie ogranicza się tylko do konserwacji tkanin. Niezwykle ważna jest profilaktyka muzealna. W oparciu o międzynarodowe normy dotyczące warunków klimatycznych i oświetleniowych regularnie kontrolowane są ekspozycje tkanin w galeriach. Systematycznie dokonuje się też przeglądów tekstyliów przechowywanych w magazynach.

Konserwatorzy uczestniczą również w urządzaniu wystaw, wystawiają opinie konserwatorskie dotyczące stanu zachowania, a także współtworzą raport z oceny ryzyka dla kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wnikliwe przeanalizowanie wszystkich zagadnień ochrony obiektów tekstylnych (przechowywania w magazynach, eksponowania i transportu) prowadzi do zmian organizacyjnych powalających skuteczniej przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję