Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pracownia Konserwacji Rzemiosła Artystycznego

Pracownia Konserwacji Rzemiosła Artystycznego

Historia Pracowni
W okresie przed I wojną światową i w dwudziestoleciu międzywojennym nie było w Muzeum Narodowym w Krakowie pracowni konserwacji rzemiosła. Nie znaczy to jednak, że nie dokładano starań, by dbać o kondycję zabytków. W sprawozdaniach z tamtych lat odnaleźć można informacje o zlecaniu prywatnym pracowniom artystów rzemieślników odnawiania i naprawiania cennych obiektów.

II wojna światowa przyniosła straty nie tylko z powodu rekwirowania zabytków, ale także likwidowania magazynów, z których obiekty zabierane były w pośpiechu i bez właściwego opakowania, a następnie umieszczane w prowizorycznych pomieszczeniach, w których ulegały dewastacji.

W 1948 roku założona została Pracownia Konserwacji Ceramiki i Rzemiosła Artystycznego, która faktycznie działała jednak w latach 1956–1974, a w 1975 roku przekształciła się w Pracownię Konserwacji Rzemiosła Artystycznego. W poszczególnych okresach funkcjonowania zakres podejmowanych w niej działań ulegał zmianom. Od 1993 roku obowiązuje nowy zakres kompetencji pracowni muzealnych, aktualny do dnia dzisiejszego.

O Pracowni
Pracownia Konserwacji Rzemiosła Artystycznego zajmuje się konserwacją obiektów ceramicznych, szklanych i wykonanych z materiałów organicznych. Obejmuje swoją opieką obszerny zbiór zabytków: naczynia szklane i ceramiczne od starożytnych po współczesne, figurki gliniane, rzeźby i XX-wieczne kompozycje ceramiczne, witraże, malarstwo na szkle, obiekty emaliowane, inkrustowane i pokryte dalekowschodnią laką, wachlarze z piór i inne akcesoria strojów, różnego rodzaju biżuterię i bibeloty, a także wyroby z kości, korala, z macicy perłowej, z suszonych owoców, traw i wikliny oraz materiałów łączonych.

W Pracowni wykonuje się pełne, częściowe i zabezpieczające zabiegi konserwatorskie, wykorzystywane są aktualnie dostępne środki i materiały konserwatorskie, zaś sama praca oparta jest głównie na nieinwazyjnych metodach badawczych.
Dużą część działalności Pracowni zajmuje profilaktyka konserwatorska: dbanie o odpowiednie warunki przechowywania zbiorów w magazynach i właściwy sposób ich eksponowania na wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie, wykonywanie przeglądów kontrolujących stan zachowania obiektów, sprawowanie nadzorów konserwatorskich przy organizacji wystaw, opinie i zalecenia konserwatorskie itp.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję