"Przegląd wojsk pod Zabłudowem" - konserwacja tapiserii
-
W Gmachu Głównym MNK trwają prace nad konserwacją wielkoformatowego obiektu "Przegląd wojsk pod Zabłudowem". Jest to jedna z czterech zachowanych do dnia dzisiejszego tapiserii, wykonanych na zamówienia Kazimierza Radziwiłła w manufakturze nieświeskiej. Jest równocześnie najbardziej reprezentacyjną i monumentalną, prezentując fundatora konno, w pozie triumfalnej, na tle sceny przemarszu wojsk w obecności króla Augusta III. Obiekt jest interesującym zabytkiem ikonograficznym do dziejów polskiej broni i barwy, prezentując wierne i często zaskakujące - jak na zastosowaną technikę - detale ubioru, uzbrojenia i oporządzenia używanego w połowie wieku XVIII.
Widoczne są przede wszystkim detale paradnego, wschodniego rzędu końskiego, odpowiadającego szczegółom konstrukcyjnym m.in. rzędowi po hetmanie Czarnieckim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, ale również interesujące są detale weksylologiczne, mundurowe oraz prezentujące detale uzbrojenia husarskiego, w tym skrzydeł paradnych, znaku hetmańskiego czy nawet sposobów noszenia kirysów z umbami.
Tapiseria będzie prezentowana na wystawie stałej „Barwa broń", w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, która zostanie otwarta w 2023 roku.
Opracowanie merytoryczne: Michał Dziewulski
Dokumentacja fotograficzna: Joanna Zawierucha-Gomułka, Pracownia Konserwacji Tkanin i Ubiorów MNK
Nadzór konserwatorski prowadzi: Anna Olkuśnik-Tabisz - Kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin i Ubiorów MNK
Wykonawcy prac: Małgorzata Dudała-Cieśla, Jolanta Żuber i Mariola Mroczek -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-