Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Czaprak na konia z rzędu po hetmanie Stefanie Czarnieckim

Czaprak na konia z rzędu po hetmanie Stefanie Czarnieckim

W Pracowni Konserwacji Tkanin i Ubiorów MNK, rozpoczęły się prace konserwatorskie nad obiektem "Czaprak na konia z rzędu po hetmanie Stefanie Czarnieckim". Jest to jeden z cenniejszych obiektów Muzeum Narodowego w Krakowie, który przez wiele lat był dostępny dla publiczności w Gmachu Głównym MNK, na ekspozycji "Broń i barwa w Polsce".

Pracownia Konserwacji Tkanin, Katarzyna KękuśJak napisał kurator zbiorów Michał Dziewulski: Rząd koński należący wg tradycji do hetmana Stefana Czarnieckiego należy do paradnych oporządzeń jeździeckich, wykonanych na terenie Imperium Osmańskiego w 1. ćw. XVII wieku, w stylu zwanym przez niektórych historyków "imperialnym", charakteryzującym się bogatą kameryzacją, zwłaszcza za pomocą turkusów, inkrustowanych złotem nefrytów i macicy perłowej. Jednym z wyróżniających się elementów rzędu jest bogato kameryzowany i haftowany czaprak, połączony z podkładem pod siodło. Nie wiadomo w jaki sposób obiekt ten mógł znaleźć się w posiadaniu polskiego hetmana – czy był zdobyczą wojenną, prezentem dyplomatycznym, czy może po prostu zakupem w okresie, gdy wyroby osmańskie cieszyły się popularnością wśród szlachty i magnaterii.

Anna Olkuśnik-Tabisz - kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin i Ubiorów MNK mówi: Czaprak jest w bardzo złym stanie zachowania, konieczna jest jego gruntowna konserwacja. Równocześnie prowadzone są w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ badania, które pozwolą stworzyć strategię ochrony tego wyjątkowego obiektu. Prace konserwatorskie potrwają około 2 lat.

Nadzór merytoryczny - Anna Olkuśnik-Tabisz
Wykonawca - Katarzyna Kękuś

opracowanie: JZG / Pracownia Konserwacji Tkanin i Ubiorów MNK

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję