Zabytkowe siodło ze zbrojowni Piotra Moszyńskiego
-
Praca konserwatora tkanin zabytkowych wymaga skupienia i wielkiej cierpliwości. Dziś jesteśmy z kolejną wizytą w Pracowni Konserwacji Tkanin i Ubiorów, która mieści się w Gmachu Głównym MNK. Zobaczcie jak nasza konserwatorka Natalia Słomka-Groń odnawia zabytkowe siodło, które pochodzi ze zbrojowni Piotra Moszyńskiego i jest datowane na lata II połowę XVIII wieku. Obiekt został odczyszczony mechanicznie, a wszelkie uszkodzenia zabezpieczono metodą igłową. Ubytki uzupełniono przy pomocy lokalnych podkładów, wykorzystując tkaninę wełnianą, którą zafarbowano w odpowiednim kolorze.
Jak pisze Michał Dziewulski - kustosz Dział Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów: „Siodło należy do typu polskiego, ale wyraźne są ślady wpływów wschodnich, które ukształtowały w wieku XVI i XVII polską sztukę siodlarską: łęk przedni wysoki, zakończony jest kulą, ławki zaś ułożone są prostopadle grzbietu końskiego. Z polskich cech badacze wymieniają pokrycie drewna korą brzozową oraz użycie czerwonego aksamitu do wyłożenia elementów wierzchnich siodła. Siodło posiada proste, mosiężne ozdoby w formie stylizowanej gwiazdy. Sposób wykonania tego siodła odpowiada, wg Zdzisława Żygulskiego, niektórym opisom siodeł wykonywanych przez cechy siodlarskie w XVIII-wiecznym Krakowie, ale niestety nie możemy na razie potwierdzić pochodzenia naszych zabytków z tego właśnie warsztatu”.
Zakonserwowane siodło będzie prezentowane w 2023 roku, na nowej ekspozycji w galerii „Broń i Barwa w Polsce”. Będą tam prezentowane największe w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zbiory militariów.
Konserwacja: Natalia Słomka-Groń, opieka konserwatorska: Anna Olkuśnik-Tabisz; Opracowanie merytoryczne: Michał Dziewulski; Zdjęcia i tekst: Joanna Zawierucha-Gomułka / Pracownia Konserwacji Tkanin Ubiorów MNK -
-
-
-
-
-
-
-
-