Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pracownia Konserwacji Malarstwa w Gmachu Głównym

Pracownia Konserwacji Malarstwa w Gmachu Głównym

To trzecia – po pracowniach w Sukiennicach i w Muzeum Książąt Czartoryskich – muzealna pracownia specjalizująca się w konserwacji malarstwa. Powstała w 1995 roku. Zatrudnia obecnie czterech dyplomowanych konserwatorów, sprawujących opiekę głównie nad XIX- i XX-wiecznymi i obiektami sztuki polskiej, które przechowywane są w Gmachu Głównym. Konserwuje się tutaj również obiekty z innych oddziałów Muzeum.

J. Mehofferowa, Dziewczynka - przed konserwacją. W latach 2010–2013 Pracownia wykonała szereg ważnych prac konserwacyjnych nad obiektami przeznaczonymi do nowo zaaranżowanej Galerii w Sukiennicach. Odrestaurowano między innymi: Pejzaż ze stogiem, Wóz z sianem, Pole łubinu i Wilczyce Władysława Podkowińskiego, Zuzannę i starców Franciszka Żmurki, Wigilię na Syberii Jacka Malczewskiego oraz Bitwę pod Zborowem Jana Piotra Norblina.

Pracownia, oprócz działalności bieżącej, zajmuje się kompleksową konserwacją grup obrazów jednego autora, przykładowo Zbigniewa Pronaszki, Alfonsa Karpińskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Witkacego. Prace te związane są często z wystawami monograficznymi. Przykładem jest przeprowadzona w latach 2000–2004 konserwacja około pięćdziesięciu prac Olgi Boznańskiej na ówcześnie planowaną wystawę. Wiele jej obrazów nie było eksponowanych od momentu przejęcia przez Muzeum Narodowe w Krakowie ze względu na zły stan zachowania. W trakcie prac zastosowano metodę oczyszczania spudrowanej warstwy malarskiej z równoczesną jej impregnacją, a do uzupełniania dużych powierzchni ubytków podobrazia opracowano także skład kitu, który był odpowiedni do tekturowego podłoża. Dzięki zabiegom konserwatorskim poprawiono stan techniczny obrazów i przywrócono im walory estetyczne umożliwiające eksponowanie.

Od 2010 roku działalność Pracowni skoncentrowała się na pracach konserwatorskich przy ok. dwudziestu obrazach Olgi Boznańskiej z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, między innymi: Dziewczynce z chryzantemami, Kwiaciarkach, Portrecie panny Deuringer, Portrecie Feliksa Jasieńskiego, Portrecie Henryka Sienkiewicza oraz Portrecie pani Bankiewiczowej.

Pracownia prowadzi również prace z dziedziny profilaktyki konserwatorskiej. W celu utrzymania odpowiednich warunków przechowywania i ekspozycji prowadzona jest stała kontrola warunków klimatycznych i oświetleniowych w galeriach i magazynach, konserwatorzy nadzorują pakowanie i transport obiektów muzealnych, wykonują opisy i kontrolują stan zachowania obiektów wypożyczanych oraz obejmują opieką wystawy czasowe organizowane w Gmachu Głównym.

Zespół:
  • Urszula Małecka – kierownik 
  • Małgorzata Golińska
  • Anna Rydzewska
  • Dorota Wierzbicka-Miłkowska

Kontakt:
Gmach Główny MNK
al. 3 Maja 1
tel.  +48 012  433-55-81


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję