{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

PRZEDMIOTY. GALERIA DESIGNU POLSKIEGO XX I XXI WIEKU

Eksponowany na wystawie pt. “Przedmioty” zabawkowy samochód z przyczepą. złożony z metalowych, drewnianych i plastikowych elementów. Samochód ma dźwig, do którego doczepiona jest zatyczka do zlewu. Na przyczepie z kolei znajduje się metalowy korek. Dzięki tym elementom zabawka może imitować mechanizm zatykania zlewu. Przypomnij o wydarzeniu

Od projektów graficznych, przez modę i meble, po gry komputerowe – najciekawsze przykłady polskiego designu ostatnich ponad 120 lat prezentowane są na stałej ekspozycji „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”.

Po raz pierwszy na wystawie stałej Muzeum Narodowe w Krakowie pokazuje najważniejsze osiągnięcia polskiego designu, doceniając jego znaczenie oraz odrębność wobec sztuk pięknych, jak i rzemiosła artystycznego. Prezentujemy przedmioty codziennego użytku, które dziś uznawane są za kultowe, a także wybitne dzieła polskich projektantów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego wzornictwa.  
Na wystawie można zobaczyć eksponaty od czasów Młodej Polski, przez modernizm i awangardę w II RP, czasy PRL, po współczesność. Osobne sale poświęcone zostały sztuce plakatu i modzie. Wybrane ramy czasowe pozwalają docenić osiągnięcia twórców pierwszych polskich stowarzyszeń projektantów na przełomie XIX i XX wieku (Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, Warsztaty Krakowskie), a jednocześnie podkreślić, że kluczowe znaczenie ma dziś dla nas dorobek XX wieku oraz dekad transformacji po 1989 roku.

Prezentacja tych 350 wyjątkowych obiektów to zapowiedź przyszłej działalności nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie w dawnym hotelu Cracovia.

Kuratorzy: Andrzej Szczerski, Magdalena Czubińska, Alicja Kilijańska, Bożena Kostuch, Joanna Kowalska, Monika Paś
Aranżer: Magdalena Paleczna
Koordynatorka: Olga Pawlak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

nazwa zadania:
Dofinansowanie projektów „PRZEDMIOTY. Galeria Designu Polskiego XX i XXI w.” i „PRZEKROJE. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI w.”

wartość dofinansowania: 192 760,51 zł
koszt całkowity: 290 025,75

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków Kamienica Szołayskich, I piętro
  • środa - niedziela: 10.00-16.00
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
Komplet dla jednej osoby z dekoracją "Nathalie & George", Porcelana Krzysztof (Kristoff), Maria Jeglińska
Porcelanowy komplet złożony z dzbanka, kubka i trzech talerzyków o różnej wielkości. Naczynia mają prostą formę, ale są zdobione czarnymi i zielonymi wzorami - kropkami, prostokątami, prostymi i krętymi liniami.
Papier Cup S, Manufaktura Porcelany, Sztybel, Liliana
Jasnoróżowy kubek porcelanowy bez ucha. Górny brzeg kubka jest nieregularny i pogrubiony, a z boku ma wgniecenie, które sprawia, że przypomina wymięty kubek papierowy.
Krzesło z kompletu mebli do sypialni Żeleńskich, Stanisław Wyspiański, fabryka: Andrzej Sydor
Drewniane krzesło projektu Stanisława Wyspiańskiego, złożone z prostych form: ma krótkie, prostokątne nogi, na których znajduje się drewniany, sześcienny blok z tapicerowanym siedziskiem. Krzesło ma prostokątne, tapicerowane oparcie.
Stołek "Plopp", Zieta Prozessdesign, Zięta, Oskar
Stołek na trzech nogach, bez oparcia, wykonany z dmuchanej stali. Nogi i siedzisko krzesła mają bardzo nieregularną formę przypominającą nadmuchany balon, co nadaje siedzisku lekkości.
Zabawka Sink Car, Bartosz Mucha, Poor Design
PRZEDMIOTY. GALERIA DESIGNU POLSKIEGO XX I XXI WIEKU
Zestaw szkieł „Na palec”, Agnieszka Bar
Komplet szklanych naczyń - szklanek, lampek do wina i misek. Każde z naczyń ma małe wgłębienie, do którego idealnie pasowałby palec.
Zestaw naczyń "Po obiedzie", Modelarnia Ceramiczna, Bogdan Kosak
Jasnoniebieski zestaw ceramiki złożony z talerza deserowego z wysokim rantem i małym kubkiem bez ucha na podstawce w kształcie odwróconej miseczki. Kubek stoi pochylony w bok.
Siedzisko "Blow", Malafor, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski
Siedzisko złożone z papierowych, nadmuchanych worków na czarnym stelażu z metalowych rurek. Worki są jasne i nadmuchane przypominają miękkie poduszki.
Stołek Ribbon, Jan Lutyk
Stołek z trzema nogami, bez oparcia. Złożony ze splecionych pasów drewnianej sklejki. Na dole nóg stołka znajdują się owalne otwory.
fot. Tomasz Markowski
Przedmioty − przestrzeń wystawy
fot. Tomasz Markowski
Sala z niebieskimi i szarymi ścianami. W sali znajdują się eksponaty: ubrania, nosidełko dla niemowlaka, dwa małe rowery, makieta pociągu. Na ścianie wiszą tablice z systemu informacji miejskiej miasta Warszawa. Na środku znajduje się drewniana ławka.
fot. Tomasz Markowski
Przedmioty − przestrzeń wystawy
fot. Tomasz Markowski
Przedmioty − przestrzeń wystawy
fot. Tomasz Markowski
Przedmioty − przestrzeń wystawy
fot. Tomasz Markowski
Sala poświęcona modzie. Po obu stronach sali są gabloty z manekinami eksponującymi ubrania damskie z różnych dekad XX wieku. Na środku stoi gablota z sukienką na manekinie. Podłoga w sali ma geometryczne zdobienia z różnych odcieni drewna.
fot. Tomasz Markowski
Sala z wystawą krzeseł. Prezentuje różne podejścia do projektu mebla: znajdują się tu krzesła drewniane, krzesła z elementami metalowymi, plastikowymi i materiałowymi, krzesła z oparciami i bez, a nawet leżak. Każde krzesło jest opatrzone podpisem.
fot. Tomasz Markowski
Sala wystawowa z bordowymi ścianami. Prezentuje eksponaty przedstawiające design po 1989 roku - krzesła, fotele, zabawki, biurko, lampy. Obiekty są wykonane z bardzo różnorodnych materiałów, choć dominuje drewno.
fot. Tomasz Markowski
Gablota z kilkoma zestawami szklanych naczyń. Zestawy są kolorowe - niektóre wyróżniają się wzorami, inne fakturą, inne barwą, a inne formą.
fot. Tomasz Markowski
Sala wystawowa z meblami z przełomu XVIII i XIX wieku. Znajdują się tutaj zestawy krzeseł i foteli projektu Stanisława Wyspiańskiego, a także kredens Ludwika Pugeta ze zwierzęcymi i geometrycznymi ornamentami.
PRZEDMIOTY. GALERIA DESIGNU POLSKIEGO XX I XXI WIEKU
PRZEDMIOTY. GALERIA DESIGNU POLSKIEGO XX I XXI WIEKU
Przedmioty − przestrzeń wystawy
Przedmioty − przestrzeń wystawy

Wystawa pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego

MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

PARTNER STRATEGICZNY MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

partner promocyjny

partnerzy galerii

Patroni medialni