{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

XX + XXI. Rzeźba

Ciemnobrązowa rzeźba przedstawiająca uproszczoną sylwetkę siedzącej dziewczynki ze schyloną głową. Przypomnij o wydarzeniu

„XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej” w czerwcu powiększy się o przestrzeń poświęconą rzeźbie od połowy XX wieku do czasów współczesnych. Jest to ostatnia w kolejności zwiedzania sala, która stanowi dopełnienie galerii rzeźby początku XX wieku  urządzonej w holu II piętra i w ten sposób spina wielowątkową historię polskiej rzeźby nowoczesnej w jedną całość.

Przełomowy charakter rzeźby XX wieku jest szczególnie widoczny w jego drugiej połowie. Wzrost znaczenia koncepcji przestrzeni spowodował wówczas gwałtowne odejście od rzeźby figuralnej w stronę form eksperymentalnych: instalacji i environment. Figura, choć przestała być wyłącznym synonimem rzeźby, wciąż jednak stanowi ważny wątek twórczych poszukiwań: poddawana przekształceniom, deformowana – obrazuje napięcie między akademicką tradycją i tendencjami awangardowymi, stając się nośnikiem nowych znaczeń. XX i XXI wiek w rzeźbie to także wielość niestosowanych dotychczas tworzyw i świeże spojrzenie na tradycyjne materiały. 

Ograniczona przestrzeń ekspozycyjna podyktowała syntetyczny pokaz prac rzeźbiarskich, które są ze sobą powiązane kilkoma wątkami tematycznymi odzwierciedlonymi w treści, lecz także i w formie eksponowanych dzieł.

Tematy cielesności oraz ciała jako symbolu, motyw pamięci, a także szeroko rozumiany nurt konstrukcyjny – wszystko to przenika idea przestrzeni i przestrzenności.

Wystawa prezentuje zarówno kanoniczne, jak i nieoczywiste dzieła słynnych rzeźbiarzy oraz prace twórców niesłusznie zapomnianych lub niedostatecznie obecnych w dyskursie sztuki nowoczesnej. Dobór i układ dzieł skłaniają do odkrycia na nowo polskiej rzeźby nowoczesnej.


Kuratorka: Agata Małodobry
Koordynator: Katarzyna Stolarz
Projektanci aranżacji: Wzorro Design

Realizacja wystawy "XX + XXI. Rzeźba". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wysokość dofinansowania: 171 500 zł
Całkowity koszt zadania: 186 842,03 zł

Autor: Agata Małodobry
Słowa kluczowe:

XX + XXI, Rzeźba, wystawy stałe

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Katarzyna Kobro (1898–1951)

Akt dziewczęcy

1948 (odlew 1989)

Do rzeźby pozowała artystce jej dwunastoletnia córka Nika. Dziewczynka o szczupłej, nieco przygarbionej sylwetce siedzi bezpośrednio na podłodze. Drobną budowę ciała podkreślają rozbijające bryłę prześwity. Forma rzeźby jest uproszczona, niektóre fragmenty ciała zostały ukazane w silnie zaburzonej perspektywie. Figura modelowana jest jednak spokojniej niż pozostałe rzeźbiarskie akty kobiece Kobro z tego samego roku, odznacza się większą płynnością kształtu – w taki sposób rzeźbiarka oddała dziewczęcą delikatność córki.

Ciemnobrązowa rzeźba przedstawiająca uproszczoną sylwetkę siedzącej dziewczynki ze schyloną głową.
XX + XXI. Rzeźba
XX + XXI. Rzeźba
XX + XXI. Rzeźba - Wernisaż
XX + XXI. Rzeźba - Wernisaż

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat Honorowy Marszałka Województwa Małopolskiego

Mecenas Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w.

Mecenas MNK

Partner Strategiczny MNK

Partnerzy promocyjni

Patroni medialni