{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Logo projektu Spektrum.

Projekt "Spektrum"

Projekt "Spektrum"

Muzeum Narodowe w Krakowie jest liderem projektu "Spektrum" w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne". MNK realizuje projekt SPEKTRUM w oparciu o bogate i wieloletnie doświadczenie europejskich partnerów w pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Ideą naszych działań było wypracowanie strategii, dzięki której muzea w Polsce staną się miejscem bardziej przyjaznym osobom ze spektrum autyzmu.

 W tym celu współpracujemy z instytucjami kultury i ośrodkami badawczymi z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Belgii. Jednym ze sposobów zdobywania wiedzy były odwiedziny w ramach wizyt studyjnych w licznych instytucjach kultury w miastach, w których działają nasi partnerzy. 

Elementem działań była analiza obecnej oferty edukacyjnej, dostępności instytucji kultury, wymiana dobrych praktyk i inspiracja do wypracowania nowych działań w Polsce dla widzów ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

Zaprosiliśmy pracowników polskich instytucji kultury oraz osoby działające w organizacjach do udziału w ankiecie SPEKTRUM W MUZEUM, zbierając odpowiedzi na temat doświadczeń i obserwacji na temat korzystania z oferty wystawienniczej przez osoby w spektrum autyzmu. 

W ramach projektu wspólnie z partnerami pracowaliśmy nad stworzeniem praktycznych narzędzi dla muzeów, które pomogą ocenić, jakie działania instytucja potrzebuje wdrożyć, by być bardziej otwartą na osoby z ASD i ich rodziny. 
Podczas wizyty studyjnej w Madrycie, przy współpracy pracowniczek Universidad Nacional De Educacion a Distancia (UNED), uczestniczek projektu, przygotowaliśmy wspólnie z partnerami serię filmów edukacyjnych, w których omawiamy niektóre z aspektów dostosowywania muzeum do preferencji osób z ASD.

Równolegle do trwania projektu wprowadzone zostały zmiany w samym Muzeum Narodowym w Krakowie - w ramach testowania rozwiązań i nabywania doświadczeń, wprowadziliśmy ciche godziny oraz wyposażyliśmy nasze oddziały w koszyki sensoryczne i miejsca wyciszenia dla osób o szczególnych potrzebach sensorycznych.

W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia 2022, przygotowaliśmy alternatywne oprowadzanie po wystawie Vilhelma Hammershoia, prowadzone przez i dla osób w spektrum autyzmu przez Maję Luxenberg, aktorkę, edukatorkę i samorzeczniczkę, członkinię Fundacji Dziewczyny w Spektrum. Planujemy szkolenia dla pracowników muzeów z Krakowa i Małopolski (a może nie tylko?), uwrażliwiające na potrzeby osób z autyzmem - pierwszą taką okazją był Dzień otwarty projektu Spektrum, 6 października 2022.


Podczas konferencji projektu Spektrum zaprosiliśmy muzealników i pracowników instytucji i organizacji współpracujących z osobami spektrum autyzmu, żeby zaprezentować wyniki naszej projektowej dwuipółletniej pracy. W krótkiej filmowej relacji o dniu otwartym i jego wydarzeniach opowiadają Anna Berkowicz i Agata Jabłońska z zespołu projektowego, pracowniczki MNK. - Spektrum to pionierski projekt, który wziął na warsztat bardzo realny problem, jakim jest odbiór doświadczenia muzealnego a w zasadzie wizyty w muzeum przez osoby w spektrum autyzmu. To co jest w tym projekcie najciekawsze i najcenniejsze, to jest praktyczne podejście. Jedną rzeczą jest dostrzegać problem, ale to tylko połowa sukcesu a drugą, inną, rzeczą jest potrafić coś z tym zrobić. - podkreśla Tomasz Ostrowski, zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. strategii i komunikacji.


 
ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NARZĘDZI OPRACOWANYCH PRZEZ ZESPÓŁ PROJEKTOWY! --> materiały do pobrania 


Partnerzy w Projekcie Spektrum

FARO. Vlaams Steunpunt Voor Cultureel Erfgoed VZW
Center for Museum Education of the Roma Tre University
Roma Tre University 
Universidad Nacional De Educacion a Distancia
Outside in Pathways 

Zapraszamy do kontaktu: Beata Cichy: bcichy@mnk.pl i Anna Berkowicz: aberkowicz@mnk.pl
Czas trwania projektu: 16.03.2020 - 15.10.2022