Projekt "Spektrum"
W tym celu współpracujemy z instytucjami kultury i ośrodkami badawczymi z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Belgii. Jednym ze sposobów zdobywania wiedzy były odwiedziny w ramach wizyt studyjnych w licznych instytucjach kultury w miastach, w których działają nasi partnerzy.
Elementem działań była analiza obecnej oferty edukacyjnej, dostępności instytucji kultury, wymiana dobrych praktyk i inspiracja do wypracowania nowych działań w Polsce dla widzów ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
Zaprosiliśmy pracowników polskich instytucji kultury oraz osoby działające w organizacjach do udziału w ankiecie SPEKTRUM W MUZEUM, zbierając odpowiedzi na temat doświadczeń i obserwacji na temat korzystania z oferty wystawienniczej przez osoby w spektrum autyzmu.
W ramach projektu wspólnie z partnerami pracowaliśmy nad stworzeniem praktycznych narzędzi dla muzeów, które pomogą ocenić, jakie działania instytucja potrzebuje wdrożyć, by być bardziej otwartą na osoby z ASD i ich rodziny.
Podczas wizyty studyjnej w Madrycie, przy współpracy pracowniczek Universidad Nacional De Educacion a Distancia (UNED), uczestniczek projektu, przygotowaliśmy wspólnie z partnerami serię filmów edukacyjnych, w których omawiamy niektóre z aspektów dostosowywania muzeum do preferencji osób z ASD.
Równolegle do trwania projektu wprowadzone zostały zmiany w samym Muzeum Narodowym w Krakowie - w ramach testowania rozwiązań i nabywania doświadczeń, wprowadziliśmy ciche godziny oraz wyposażyliśmy nasze oddziały w koszyki sensoryczne i miejsca wyciszenia dla osób o szczególnych potrzebach sensorycznych.
W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia 2022, przygotowaliśmy alternatywne oprowadzanie po wystawie Vilhelma Hammershoia, prowadzone przez i dla osób w spektrum autyzmu przez Maję Luxenberg, aktorkę, edukatorkę i samorzeczniczkę, członkinię Fundacji Dziewczyny w Spektrum. Planujemy szkolenia dla pracowników muzeów z Krakowa i Małopolski (a może nie tylko?), uwrażliwiające na potrzeby osób z autyzmem - pierwszą taką okazją był Dzień otwarty projektu Spektrum, 6 października 2022.
Podczas konferencji projektu Spektrum zaprosiliśmy muzealników i pracowników instytucji i organizacji współpracujących z osobami spektrum autyzmu, żeby zaprezentować wyniki naszej projektowej dwuipółletniej pracy. W krótkiej filmowej relacji o dniu otwartym i jego wydarzeniach opowiadają Anna Berkowicz i Agata Jabłońska z zespołu projektowego, pracowniczki MNK. - Spektrum to pionierski projekt, który wziął na warsztat bardzo realny problem, jakim jest odbiór doświadczenia muzealnego a w zasadzie wizyty w muzeum przez osoby w spektrum autyzmu. To co jest w tym projekcie najciekawsze i najcenniejsze, to jest praktyczne podejście. Jedną rzeczą jest dostrzegać problem, ale to tylko połowa sukcesu a drugą, inną, rzeczą jest potrafić coś z tym zrobić. - podkreśla Tomasz Ostrowski, zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. strategii i komunikacji.
ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NARZĘDZI OPRACOWANYCH PRZEZ ZESPÓŁ PROJEKTOWY! --> materiały do pobrania
Partnerzy w Projekcie Spektrum
FARO. Vlaams Steunpunt Voor Cultureel Erfgoed VZW
Center for Museum Education of the Roma Tre University
Roma Tre University
Universidad Nacional De Educacion a Distancia
Outside in Pathways
Zapraszamy do kontaktu: Beata Cichy: bcichy@mnk.pl i Anna Berkowicz: aberkowicz@mnk.pl
Czas trwania projektu: 16.03.2020 - 15.10.2022