Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

„Ciche godziny” w Muzeum Narodowym w Krakowie

„Ciche godziny” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Zwiedzanie Muzeum kojarzy się z ciszą, ale co gdybyśmy jeszcze bardziej wyciszyli dźwięki na wystawach, wyłączyli multimedia i przygasili światła? Od 1 września będziemy tak robić w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK! Wszystko po to, żeby pozwolić naszym widzom na odpoczynek od nadmiaru bodźców.
„Ciche godziny” to inicjatywna przeznaczona dla widzów wysoko wrażliwych, osób w spektrum autyzmu oraz wszystkich, którzy poszukują w Muzeum spokoju. W tym czasie muzyka i multimedia na wystawach pozostaną wyłączone. Zadbamy również o komfort w miejscach poza przestrzenią wystawową – pomieszczenia będą wyciemnione. Pamiętajmy, aby w czasie zwiedzania wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów. W trakcie „cichych godzin” zwiedzanie w grupach i oprowadzanie z przewodnikiem nie będzie możliwe. W Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przygotowaliśmy specjalne "strefy wyciszenia", w których zwiedzający mogą odpocząć. Pracujemy nad wprowadzeniem kolejnych stref.

Wprowadzenie nowych możliwości zwiedzania to kolejny etap dostosowywania Muzeum do szczególnych potrzeb widzów. Ułatwi to dostęp do zasobów Muzeum osobom wysoko wrażliwym, w tym również widzom w spektrum autyzmu. Nad udogodnieniami dla tej grupy pracuje zespół międzynarodowego projektu "Spektrum", realizowanego w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne". Ideą projektu, w którym MNK jest liderem, jest wypracowanie strategii, dzięki której muzea staną się bardziej przyjaznym miejscem dla osób z autyzmem.

Wdrażane rozwiązania konsultowane są z lokalnymi organizacjami i specjalistami, m.in.: ze Stowarzyszeniem JestemZA, Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci Autystycznych „ZACISZE”, Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie, Fundacją Autyzm Up oraz dr Andrzejem Wolskim.

W strefie wyciszenia w Muzeum Książąt Czartoryskich dostępne są koszyki sensoryczne, gdzie znajdziecie przedmioty, które pozwolą Wam się odstresować m.in. kołdrę obciążeniową, którą podarowała nam firma VEST-POL POLAND Sp. z o.o. Sp. k. Kołdra obciążeniowa naciska na ciało dając odprężenie i relaks. Pomaga się uspokoić przy nadmiernym pobudzeniu, zmniejszając niepokój, ułatwia koncentrację.

Serdecznie zapraszamy wszystkich widzów do wizyt w naszych oddziałach!
Słowa kluczowe: spektrum. ciche godziny
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję