Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
„Ciche godziny” w Muzeum Narodowym w Krakowie

„Ciche godziny” w Muzeum Narodowym w Krakowie

„Ciche godziny” w Muzeum Narodowym w Krakowie

02.09.2021
czwartek
Zwiedzanie Muzeum kojarzy się z ciszą, ale co gdybyśmy jeszcze bardziej wyciszyli dźwięki na wystawach, wyłączyli multimedia i przygasili światła? Od 1 września będziemy tak robić w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK! Wszystko po to, żeby pozwolić naszym widzom na odpoczynek od nadmiaru bodźców.
„Ciche godziny” to inicjatywna przeznaczona dla widzów wysoko wrażliwych, osób w spektrum autyzmu oraz wszystkich, którzy poszukują w Muzeum spokoju. W tym czasie muzyka i multimedia na wystawach pozostaną wyłączone. Zadbamy również o komfort w miejscach poza przestrzenią wystawową – pomieszczenia będą wyciemnione. Pamiętajmy, aby w czasie zwiedzania wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów. W trakcie „cichych godzin” zwiedzanie w grupach i oprowadzanie z przewodnikiem nie będzie możliwe. Przygotowujemy też „strefy wyciszenia”, które będą znajdować się w kilku oddziałach. O wszelkich zmianach i ewentualnych wyjątkach od tych zasad pracownicy MNK będą informować na bieżąco na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Wprowadzenie nowych możliwości zwiedzania to kolejny etap dostosowywania Muzeum do szczególnych potrzeb widzów. Ułatwi to dostęp do zasobów Muzeum osobom wysoko wrażliwym, w tym również widzom w spektrum autyzmu. Nad udogodnieniami dla tej grupy pracuje zespół międzynarodowego projektu "Spektrum", realizowanego w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne". Ideą projektu, w którym MNK jest liderem, jest wypracowanie strategii, dzięki której muzea staną się bardziej przyjaznym miejscem dla osób z autyzmem.

Wdrażane rozwiązania konsultowane są z lokalnymi organizacjami i specjalistami, m.in.: ze Stowarzyszeniem JestemZA, Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci Autystycznych „ZACISZE”, Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie, Fundacją Autyzm Up oraz dr Andrzejem Wolskim.

Serdecznie zapraszamy wszystkich widzów do wizyt w naszych oddziałach!
Słowa kluczowe: spektrum. ciche godziny
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję