Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - PODSUMOWANIE 2022 ROKU

TP MNK - PODSUMOWANIE 2022 ROKU

KOMUNIKAT NR 4/2022

1 .W dniu 26 pażdziernika 2022 środa godzina 12.00 w Krakowie ul. Pijarska 15 na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich

     Oddział MNK  wykład p. Katarzyny PŁONKA-BAUS o zgromadzonej kolekcji połączony z obejrzeniem eksponatów w salach

           wystawienniczych.

2. W dniu 17 listopada 2022 r czwartek godz.10.30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie "MIRYS. PORTRETY"

    Pałac Biskupa Erazma Ciołka Oddział MNK Kraków ul. Kanonicza 17.

3. W dniu 20 listopada 2022 r niedziela godz.13.00 Sala Samurajów w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie

     w ramach DNIA OTWARTYCH DRZWI w MUZEACH KRAKOWSKICH p .Małgorzata BUYKO  przedstawi historię i współczesność Towarzystwa

    Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie "PRZYJACIELE od 119 LAT".

4. W dniu 14 grudnia 2022 r środa godz.15.00 w Sali Samurajów Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie Al. 3 Maja 1 tradycyjne spotkanie Opłatkowe.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

W tym roku z uwagi na niepewną sytuację ogólną i ewentualne zagrożenie nawrotu zachorowań nie planujemy wycieczek poza teren miasta Krakowa. Możemy korzystać z szerokiej propozycji

wystawienniczej Muzeum Narodowego w Krakowie i jego Oddziałów .Planujemy oprowadzania

kuratorskie o czym powiadomimy członków Towarzystwa .

Dziękujemy za uiszczanie składek członkowskich ,które możemy uiszczać zarówno w czasie poniedziałkowych dyżurów jak i na konto Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie nr 23 1500 1979 1219 7003 4661 0000 SANTANDER BANK POLSKA SA.

 

 

 

 

Przypominamy, iż w 2023 roku będziemy obchodzić jubileusz 120-lecia naszego Towarzystwa.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o nadsyłanie na nasz adres e mail

                               towarzystwoprzyjaciolmnk@gmail.com

krótkich wypowiedzi -wspomnień związanych  z członkostwem w Towarzystwie Przyjaciół  MNK.

Przypominamy nasz numer telefonu 797 160 272 .

 

 

Naszą działalnością zainteresowała się Pani Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki

Senioralnej dr Anna Okońska-Walkowicz ,która zaprosiła przedstawicieli Zarządu naszego Towarzystwa do udziału w bardzo ciekawej konferencji  03 czerwca 2022r w  Collegium  Novum 

dotyczącej Aktywności i Integracji Osób Starszych  połączonej z obchodami 40 lecia najstarszego Uniwersytetu Trzeciego wieku UJ . Tematyka konferencji wiązała się z poszerzeniem wiedzy na temat przyspieszania procesów uczenia się ,warunków im sprzyjających oraz specyfiki uczenia się w starości , realizowania idei XX i XXI wieku uczenia się przez całe życie. Na konferencji pani Małgorzata Buyko zabrała głos przedstawiając prowadzone u nas działania aktywizujące seniorów.

Pani Pełnomocnik Anna Okońska-Walkowicz bardzo serdecznie nas powitała i była bardzo zainteresowana naszą działalnością .

 Zamierzamy zaprosić po wakacjach, w dogodnym terminie dla Pani Pełnomocnik, na spotkanie z członkami naszego Towarzystwa  celem podzielenia się doświadczeniami .

 

Składamy życzenia udanego wypoczynku wakacyjnego i do zobaczenia.

 Prezes Towarzystwa Przyjaciół MNK Małgorzata  BUYKO
Sekretarz Towarzystwa Przyjaciół MNK Teresa BUCZYŃSKA

 

KOMUNIKAT NR 3/2022

Szanowni Państwo członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół

Muzeum Narodowego w Krakowie.
Okres minionego półrocza 2022 roku przyniósł wiele wydarzeń i zmian.
Od 16 maja 2022r. zostało ogłoszone oficjalne odwołanie stanu epidemii pandemicznej w Polsce.

 

W lutym 2022r  wznowiono dyżury Zarządu Towarzystwa w poniedziałki w stałych godzinach od 12.00 do 15.45 w  hallu na parterze Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie

Al 3 Maja 1. W miesiącach lipcu i sierpniu br nastąpi przerwa wakacyjna.

Ponownie planujemy dyżury Zarządu TP MNK:

05.09   03.10  07.11   05.12  w godzinach 12.00 do 15.45.

Udało się nam zorganizować dwa oprowadzania  kuratorskie po wystawach w Gmachu Głównym

Muzeum :

               28 kwietnia 2022r pani kurator Aleksandra Krypczyk de Barra  niezwykle interesująco

przedstawiła nam sylwetkę i dzieła duńskiego artysty Vilhelma HAMMERSHOIA

               06 maja 2022r kurator wystawy dzieł Jacka MALCZEWSKIEGO pani Urszula Kozakowska -Zaucha  ze swadą przekazała frapujące i mało nam znane informacje o twórcy, jego życiu i prezentowanym  malarstwie.

 

Wiele czasu i uwagi Zarząd naszego Towarzystwa poświęcił  uporządkowaniu bazy adresowej

 i dokumentacji  związanej z naszą działalnością statutową.

 Komunikację z członkami  Towarzystwa utrzymujemy poprzez adresy e mail i kontakty telefoniczne  a także informacje zamieszczane na stronie internetowej .Pozwala nam ta forma wzajemnego komunikowania się na znaczną oszczędność finansową .

         

  Zmiany w przepisach prawnych wymusiły uporządkowanie relacji pomiędzy naszym Stowarzyszeniem a Dyrekcją Muzeum Narodowego w Krakowie.

Z dniem 05 maja 2022r została zawarta Umowa prawna określająca wzajemne zobowiązania i świadczenia tzw. barterowa, która będzie odnawiana co rocznie .W myśl umowy jesteśmy zobligowani do udzielania pomocy przy organizacji wydarzeń muzealnych, prowadzenie spotkań, odczytów, udział w realizacji wydarzeń muzealnych organizowanych i koordynowanych  przez Sekcję Organizacji  Wydarzeń jak i szczególnie włączanie się  z pomocą do warsztatów i projektów Działu Edukacji MNK. Przykładem tego typu działań, do których zapraszani byli nasi członkowie to udział w projekcie „Malczewianki” w czerwcu  br., a także w  lipcu w przestrzeni

plenerowej u „Czapskich „ i w sierpniu w kamienicy Szołayskich.

 

Zgodnie z obowiązującym Statutem Towarzystwa w ramach naszej działalności jesteśmy zobowiązani nie tylko do zwiedzania wystaw, zabytków kultury i sztuki udziału w prelekcjach i wykładach, upowszechniania wiedzy o sztuce, roli i działalności Muzeum Narodowego w Krakowie i jego Oddziałach ale również do wspomagania finansowego zakupów dzieł sztuki  oraz uzyskiwanie funduszy na działalność artystyczną Muzeum.

23 maja 2022 zawarliśmy na rzecz Muzeum  umowę wsparcia finansowego zakupu tryptyku autorstwa Adama Wsiołkowskiego „Felek i ja” dofinansowując zakup ze środków własnych Towarzystwa kwotą w wysokości 5.000 zł (pięć tysięcy złotych).

 

Jak w ubiegłych latach  bo od 2015roku ,nawet w okresie pandemii, również w 2022 roku w związku z przypadającą 140 rocznicą urodzin kompozytora  humanisty i wizjonera, Karola Szymanowskiego który w swojej ulubionej góralskiej chacie mieszkał i tworzył w Zakopanem

w Willi Atma  Towarzystwo wystąpiło o uzyskanie dotacji finansowej aby na koncertach rozbrzmiewała  muzyka twórcy Harnasiów.

 

Z pełną  satysfakcją chcemy się podzielić informacją z członkami  naszego Towarzystwa  iż została przyznana dotacja finansowa z Funduszu Promocji Kultury Urzędu Miasta Zakopane  w kwocie 22.000 zł oraz od Ministra. Kultury i Dziedzictwa Narodowego  z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w kwocie 40.000 zł na realizację zadania publicznego „Karol z Atmy”. Wartość tradycji -wyzwania współczesności w 140 rocznicę urodzin kompozytora.

 

   Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie od maja 2022 do 15 grudnia 2022 będą odbywały się koncerty dzięki

uzyskanym przez nasze Towarzystwo funduszom. Na wszystkie koncerty jest wstęp wolny’

Uzyskane fundusze zostaną spożytkowane wyłącznie na honoraria dla artystów, stroiciela fortepianu, podatek dla ZAiKS, afisz i materiały reklamy promocyjnej.

Polecamy członkom naszego Stowarzyszenia a szczególnie melomanom aby indywidualnie pojechali do Zakopanego i w willi Atma mogli posłuchać muzyki Karola Szymanowskiego

na koncertach w dniach:

11 sierpnia br. Nuty Podhala i Jazz, 
15 września br.
W przestrzeni muzyki nowej. Światowe prawykonania,     
3 października br. 
140 urodziny Karola Szymanowskiego. Światowe prawykonania.
20 października br.
Na nutę pieśni .W kręgu liryki – serio i buffo.
10 listopada br. W centrum: Szymanowski. Skrzypcowy „Koloryzm”,
15 grudnia br. Na nutę świąteczną. Wspólne kolędowanie.

 

Kuratorem muzycznym ds. Programowych Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie jest profesor Akademii Muzycznej im, Krzysztofa Pendereckiego Kierownik Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego

profesor Małgorzata Janicka -Słysz odpowiedzialna za koncepcję i poziom merytoryczny programu, współpracę z artystami i prowadzenie koncertów.

Profesor Małgorzata Janicka-Słysz swoją pasją, miłością do muzyki i bezinteresownym działaniem

na rzecz udostępniania szerokiemu kręgu odbiorców  twórczości Karola Szymanowskiego

zasługuje na słowa uznania i podziękowania ‘.

Słowa uznania również dla kierującej Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie pani Agnieszki Gąsienicy-Giewont  odpowiedzialną za udostępnianie Oddziału w czasie koncertów i nadzór nad działaniami organizacyjnymi.

ATMA rozbrzmiewająca muzyką na koncertach ma trwałe miejsce w historii Miasta Zakopane.

 

KOMUNIKAT NR2/2022

Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w organizowanym w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie al.3 Maja 1 oprowadzaniu kuratorskim wystaw:

1 - 28 kwietnia 2022r. godzina 13.00 (czwartek) duński artysta VILHELM HAMMERSH0I "ŚWIATŁO i CISZA"
2 - 06 maja 2022 r. godzina 13.00 (piątek) JACEK MALCZEWSKI "ROMANTYCZNY"


Prosimy o potwierdzanie e-mailem uczestnictwa, lista chętnych członków Towarzystwa Przyjaciół MNK zostanie przekazana do kasy Muzeum.
Wstęp po okazaniu legitymacji naszego Towarzystwa z aktualnie opłaconymi składkami.
Jeżeli ilość chętnych będzie przekraczała dopuszczalną liczbę zwiedzających to istnieje możliwość na wystawę J. Malczewskiego zorganizować kolejny termin.
Przesyłamy życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych w zdrowiu, spokoju i pokoju.
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół MNKKOMUNIKAT NR 1/2022

Witamy Państwa w 2022 roku.

Z żalem informujemy, że w dniu 22.12.2021 r. zmarła nasza koleżanka DANUTA SZUST wieloletni członek  naszego stowarzyszenia, która od 2008 r. pełniła funkcję Sekretarza w Zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie. Pożegnanie pogrzebowe miało miejsce na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w dniu 30.12.2021r. Dla uczczenia pamięci Danuty Towarzystwo Przyjaciół MNK   zamówiło w jej intencji mszę świętą w dniu 08 marca 2022 r. o godz.12.00 w Kościele Karmelitów na Piasku Kraków ul. Karmelicka. 

W zaistniałej sytuacji, celem zapewnienia ciągłości działania naszego stowarzyszenia Prezes
i Zarząd TP MNK podjęli jednogłośnie decyzję o powierzeniu funkcji Sekretarza pani  Teresie Buczyńskiej - dotychczasowemu członkowi Zarządu. Nie ulega zmianie aktualna liczba członków

Zarządu do czasu kolejnego, zgodnie ze Statutem Towarzystwa, zebrania wyborczego w 2024r. Zarząd zajmował się sprawami organizacyjno-porządkowymi dotyczącymi prowadzonej dokumentacji oraz wprowadzaniem w obowiązki nowo wybranych:

Skarbnika p. Antoniego KAWALERA i  Sekretarza p. Teresę BUCZYŃSKĄ.

Niestety  trwająca, w dalszym ciągu sytuacja  zagrożenia pandemicznego i wynikające z tego ograniczenia dot. wspólnego bezpieczeństwa nie pozwala na spotkania w licznym gronie, organizowanie wycieczek itp. Proponujemy korzystanie z propozycji Działu Edukacji MNK oraz możliwości indywidualnego zwiedzania i oprowadzania na  wystawach w małych grupach. 

W dniu 15 grudnia 2021 r o godz.15.00, udało się zorganizować spotkanie z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych, w Sali Samurajów MNK, członków Towarzystwa, na którym Prezes  p. Małgorzata Buyko przekazała wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne.

Spotkanie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu chórów krakowskich  Lutnia Krakowska, Echo
i  Albertinum.

Planujemy prowadzenie w miarę możliwości dyżurów poniedziałkowych w Gmachu Głównym MNK w następujących  terminach:

07.02.2022        07.03.2022        04.04.2022          09.05.2022         06.06.2022 .

Prosimy o uiszczanie corocznych składek członkowskich w kwocie 50 zł rocznie zarówno
w czasie poniedziałkowych dyżurów  jak i bezpośrednio na konto Towarzystwa Przyjaciół  MNK

nr 23 1500 1979 1219 7003  4661 0000 SANTANDER BANK POLSKA SA.

Dziękujemy za dokonane wpłaty.

Zbierane fundusze pozwalają na dokonywanie zakupów eksponatów dla Muzeum Narodowego
w Krakowie, ponadto stanowią podstawę, po podstemplowaniu legitymacji do bezpłatnego wejścia na wystawy eksponowane w  krakowskich  Oddziałach Muzeum Narodowego.


Jednocześnie przypominamy, że po dwóch latach nie płacenia  składek członkowskich

dokonujemy skreślenia z ewidencji członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego
w Krakowie bez powiadomienia osoby zainteresowanej. Istnieje możliwość zawieszenia członkostwa po zgłoszeniu listownym lub osobistym do TP  MNK.

Wzrastające koszty wysyłki informacji do członków Stowarzyszenia poprzez Pocztę Polską SA wymuszają zmianę formy przesyłania komunikatów  poprzez : e-maile na adresy internetowe. Ponadto przy  kasach biletowych poszczególnych Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie  będą umieszczane  informacje  z treścią komunikatu Towarzystwa

Komunikaty będą umieszczane na naszej  stronie internetowej: https://mnk.pl/towarzystwo-przyjaciol-mnk,  adres e-mail: towarzystwoprzyjaciolmnk@gmail.com, nr telefonu: 797 160 272


                                                                                              Prezes TPMNK

                                                                                              Małgorzata Buyko
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję