Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - PODSUMOWANIE 2018 ROKU

TP MNK - PODSUMOWANIE 2018 ROKU

W minionym roku członkowie TPMNK obejrzeli szereg ciekawych wystaw w krakowskich muzeach a to:

 

          „Szlachetne Zdrowie"

          Historię powstania Hotelu Cracowia

          "Stanisław Wyspiański znany i nieznany”

          Antyki okiem kolekcjonera

          Franciszek Wyspiański – rzeźbiarz

          W gmachu MNK – Wokół Wyspiańskiego

          Panegiryki dla królów polskich

          Polski dizajn po 1989 r.

          Polski Komiks

          Od kolekcjonerstwa do muzealnictwa

          Witraże Józefa Mehoffera

          Złotnictwo w zbiorach MNK

 

Wysłuchaliśmy także ciekawych prelekcji o:

 

          Sanatorium w środku miasta

          Żydzi i Polacy w 1000 leciu

          Prace Artura Grottgera w zbiorach Niedzielskich

          O Matejkach na co dzień i od święta.

 

Uczestniczyliśmy w jedno i kilkudniowych wycieczkach do:

 

          Doliny Chochołowskiej i Zakopanego

          Do Kielc , Zagnańska, Miedzianej Góry

          Do Szczecina, Kamienia Pomorskiego i Stargardu.

          Do Zwierzyńca, Zamościa, Bełżca, Jarosławia

          Do Chabówki i Rabki.

Po wystawach muzealnych oprowadzali nas pracownicy muzeum, na ogół kuratorzy tych wystaw.     

15 marca  odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze TPMNK  urozmaicone wykładem o historii kolejnictwa.  Rozwój transportu kolejowego rozpoczął się w 1825 r., kiedy to Stephenson uruchomił pierwszą linię kolei publicznej. Jej znaczenie polegało na tym, że udowodniono możliwość użytkowania pociągu ciągnionego przez parowóz a tym samym przewożenia towarów o znacznej masie. Ten interesujący wykład wygłosił Alfred Ciechanowicz członek Towarzystwa Przyjaciół naszego muzeum.

Ciekawą prelekcję wygłosiła 23 marca na Zamku w Niepołomicach Dorota Gorzelany. Opowiedziała nam o Antykach okiem kolekcjonera. Wystawa w Zamku Królewskim w Niepołomicach stwarza okazję obcowania ze świetnymi zbiorami pamiątek historycznych i dzieł sztuki. Część zbiorów sztuki starożytnej była okresowo eksponowana na zamku w Niepołomicach.
 
Rok ten był bogatym rokiem wycieczkowym, naszym seniorom nie brakuje kondycji. Jednodniowa wycieczka do Doliny Chochołowskiej i do „Atmy" w Zakopanem odbyła się 14 kwietnia. Przywitała nas iście po góralska Agnieszka Gąsienica-Giewont kierownik Oddziału naszego Muzeum „Atma".26 maja odbyła się jednodniowa wycieczka do Kielc, Zagnańska, Samsonowa, Miedzianej Góry. Temat „Geologia, marmury kieleckie i COP",  na której zaprzyjaźniony, z członkami TPMNK. Dariusz Kowalski przedstawił nam uroki ziemi kieleckiej. .

W Tyńcu 14 czerwca odbył się coroczny piknik z udziałem chóru Lutnia Krakowska. Były śpiewy, tańce i oczywiście tradycyjna kiełbaska z grila.
 
14 czerwca zwiedziliśmy wystawę w gmachu głównym MNK „Teraz komiks", po której oprowadzał nas kurator wystawy Wojciech Jama. Niecodzienna wystawa zainteresowała  dorosłych i dzieci zgromadzonymi eksponatami w postaci rysunków obrazujących 150 lat historii komiksu. Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowe w Krakowie pokazano oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty związane z komiksem w Polsce. Zobaczyliśmy ponad 600 obiektów w tym szkice, plansze, albumy, gazetki, znaczki i zabawki.

W specjalnie zorganizowanej dla nas 21 czerwca prelekcji, kolejny raz Janina Skorupska przybliżyła nam „Prace Artura Grottgera w zbiorach Niedzielskich". Kolekcja Niedzielskich, choć może nie była szczególnie ceniona czy znana, to przy okazji przypominała o wielu innych, dziś zapomnianych i niedocenionych kolekcjach i kolekcjonerach.

Jak co rocznie zorganizowaliśmy od 2 do 7 lipca dla członków towarzystwa  wycieczkę tym razem do Ziemi Szczecińskiej. Zwiedzaliśmy Filharmonię Szczecińską, Zamek Książąt Pomorskich –  historyczną siedzibę rodu Gryfitów. Przedstawiciele Zarządu spotkali się z zarządem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zwiedzaliśmy także Kamień Pomorski, który położony jest na Pobrzeżu Szczecińskim. Uczestniczyliśmy w koncercie organowym w Kamieniu Pomorskim. Należy wspomnieć także o największym w Polsce a odwiedzonym przez nas Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, który wywarł na nas niezapomniane wrażenie. 

17 – 19 września odbyła się kolejna wycieczka do Zwierzyńca, Zamościa, Bełżca, Jarosławia. Zwiedzaliśmy w Zamościu Muzeum Zamojskie, Rynek Wielki Starego Miasta, kamienice ormiańskie, ratusz, fortyfikacje z XVI i XVII w. otaczające Zamość. Naszym Gospodarzem i przewodnikiem był wieloletni dyrektor Muzeum Zamojskiego, Andrzej Urbański. Bełżec to tragiczne i przygnębiające miejsce. Nazistowski Obóz w Bełżcu został utworzony w ramach akcji Reinhardt; prowadzono w nim eksterminację Żydów. Wywarł on na nas niesamowicie wstrząsające wrażenie.  W Jarosławiu na szczególna uwagę zasługuje muzeum mieszczące się w Kamienicy Orsettich, Kolegiata pw. Bożego Ciała, rynek starego miasta z ratuszem i zabytkową studnią.

12 października uczestniczyliśmy w wycieczce do Chabówki i Rabki W Chabówce istnieje Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni. Zachwyciły nas prezentowane, wycofane z ruchu parowozy, lokomotywy, wagony i inny tabor kolejowy.


W Rabce zwiedziliśmy Muzeum Władysława Orkana mieszczące się w zabytkowym drewnianym kościele z XVII w.  Zebrano tu głównie przedmioty kościelnej i ludowej sztuki sakralnej.   

7 listopada spotkaliśmy się w nowym oddziale Muzeum Historycznego Krakowa przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Budynek ten był dawnym Zajazdem. Po remoncie odzyskał swój pierwotny blask a w jego murach zagościło Muzeum Podgórza.. Historia jego odkrywana jest na wystawie stałej „ Miasto pod kopcem Kraka".

15 listopada zajmującą prelekcję wygłosiła p, Prezes Małgorzata Buyko, przedstawiając Matejków na co dzień i od święta. Jan Matejko to malarz powszechnie znany, postać wręcz pomnikowa. Teodora Matejkowa, już za życia mistrza owiana była czarną legendą ale czy słusznie?14 grudnia odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe – z dyrekcją MNK oraz  z chórem Lutnia Krakowska.


Spotkanie to oprócz życzeń było także podsumowaniem minionego roku.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję