120 lat towarzystwa przyjaciół MNK
Dwuletnie uczestnictwo w projekcie HISA nie przeszkodziło w kontynuowaniu naszej dotychczasowej działalności. Zawsze bierzemy udział w bogatej ofercie wystaw Muzeum Narodowego i jego oddziałów oraz innych placówek. Szukamy bowiem w muzea.ch tego, co jest ciekawe, ważne, wyjątkowe, niepowtarzalne. Ułatwia nam to fachowa interpretacja przewodników i kustoszy Muzeum, dzięki czemu możemy lepiej rozumieć i podziwiać dane obiekty.
Chętnie uczestniczymy w wykładach i prezentacjach pracowników Muzeum oraz naszych członków i osób zapraszanych z zewnątrz. Duże zainteresowanie towarzyszyło wykładom koleżeńskim wygłoszonym np. przez Małgorzatę Buyko, Janinę Skorupską i Alfreda Ciechanowicza.
Niezmiennie popularnością cieszą się wycieczki jednodniowe np. do Tarnowa, Sandomierza, Opola, Katowic, Zakopanego, Rabki itp. oraz kilkudniowe np. Łodzi, Trójmiasta, Torunia i Bydgoszczy, Warszawy, Cieszyna i zachodniej części Moraw, Białegostoku i na Podlasie. Dzięki tym wyjazdom nawiązaliśmy ciekawą współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a niezapomniane wrażenie zostawiły wspomnienia z mało nam znanej Ziemi Szczecińskiej.
Do tradycji należą coroczne spotkania opłatkowe z koncertem kolęd Chóru Męskiego „Lutnia Krakowska”. Istniejący od 1899 roku chór, prowadzony obecnie przez Wiktorię Darmoń wielokrotnie uczestniczył we wspólnych inicjatywach. Prezes Chóru Zdzisław Oleniak, jak i wielu innych chórzystów są długoletnimi członkami Towarzystwa pracujący w składzie Zarządu jak i Komisjach Rewizyjnych. Zawsze w czerwcu chór organizował pikniki z grillem w Tyńcu, gdzie pogłębiała się integracja naszych stowarzyszeń.
TPMN współpracowało zawsze z organizacjami o podobnym profilu. Kolejnym przykładem może być Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, które jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Zakopiańskim Oddziałem kierowała pani Agnieszka Gąsienica-Giewont, która zapraszała nas na piękne koncerty i wystawy w willi „Atma”. Opiekę merytoryczną nad całym przedsięwzięciem sprawowała prof. Małgorzata Janicka-Słysz. Współpraca polegała na współfinansowaniu przedsięwzięć zakopiańskiego oddziału w latach 2015-2022.
Od 2022 roku obowiązuje nas nowa umowa barterowa z Dyrekcją Muzeum, w ramach której świadczymy usługi na rzecz Działu Edukacji. Współpraca z Działem Edukacji oraz innymi pracownikami Muzeum Narodowego w Krakowie układa się bardzo dobrze za co serdecznie jesteśmy wdzięczni.
Lata 2018 i 2019 były niezwykle intensywne, jeśli chodzi o wystawy, wykłady, spacery po Krakowie, krótsze i dłuższe wycieczki. Nikt nie przewidział, że za rok sytuacja ulegnie diametralnej zmianie…
Wybuch pandemii w marcu 2020 roku przerwał działalność instytucji kulturalnych. Pomimo zaistniałej sytuacji nie zawiesiliśmy całkowicie naszej działalności. Zgodnie z naszym Statutem, zamieszczonym na stronie głównej Muzeum Narodowego w zakładce TPMN zachęcaliśmy w miarę możliwości do indywidualnego zwiedzania wszystkich Oddziałów MN oraz do korzystania z zajęć online przygotowanych przez Dział Edukacji. Wspomagaliśmy finansowo Muzeum poprzez zakup dzieł sztuki, pokrywanie kosztów konserwacji i pomoc w uzyskiwaniu środków na działalność artystyczną „Atmy”. Głównym celem naszego Towarzystwa od zawsze było wspieranie finansowe Muzeum oraz propagowanie wiedzy o sztuce.
W wyniku różnych życiowych sytuacji w minionych latach odeszli z naszego grona koleżanki i koledzy: Michał Łuszczkiewicz, Hanna Haber, Danuta Szust, Anna Referda, Anna Szerer. W styczniu 2023 roku został wybrany nowy skład Zarządu. Niezmiennie od 2008 roku Prezesem Towarzystwa jest pani Małgorzata Buyko – emerytowana kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie.
Skład Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie:
Małgorzata Buyko - prezes,
Teresa Buczyńska -sekretarz,
Antoni Kawaler - skarbnik,
Anna Gasek - v-ce prezes,
Janina Skorupska-Szarlej - v-ce prezes,
Halina Russek - członek Zarządu,
Wanda Żuraniewska - członek Zarządu,
Irena Salamon - członek Zarządu,
Ewa Skwarczyńska - członek Zarządu.
Wszystkie funkcje sprawowane w Zarządzie są wykonywane społecznie.
Jubileusz 120-lecia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie jest okazją do refleksji. My, obecni członkowie Towarzystwa, możemy kontynuować i rozwijać idee założycieli, czyli wspierać i propagować działania Muzeum Narodowego w Krakowie. Pragniemy nadal uświadamiać społeczeństwu rolę instytucji, jaką jest Muzeum, przypominać o dobrach jakie się w nim znajdują.
Historia Towarzystwa została opisana przez Panią Prezes Małgorzatę Buyko w publikacji „110 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie” (wyd.2013 r.). Działalność TPMN była również przedmiotem prac naukowych ( m.in. p Agnieszki Szostak z Instytutu Kultury UJ: „Współpraca muzeum z organizacją pozarządową na przykładzie działalności wybranych muzeów krakowskich.”)
Ostatnie 10 lat było dla nas czasem wyjątkowym, potwierdzającym, że Towarzystwo działa prężnie, mimo pandemii i innych losowych przeciwności. Obecne TPMN liczy 290 członków. Warto zaznaczyć, że spotykają się tu ludzie różnych profesji i w różnym wieku.
Łączy nas chęć obcowania ze sztuką, dążenie do poszerzania swojej wiedzy, wreszcie – radość ze wspólnych spotkań. Jest to szczególnie widoczne podczas zwiedzania wystaw, wykładów i odczytów, podczas wspólnych wyjazdów na wycieczki. Frekwencja zawsze jest ogromna. Na tym właśnie polega fenomen naszego Towarzystwa.
Osoby zainteresowane szczegółową działalnością naszego Towarzystwa odsyłamy do strony internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie - zakładka Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego.
Tekst opracowały: Halina Russek i Wanda Żuraniewska
PODZIĘKOWANIA
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie serdecznie dziękuję Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Kierownikom i Pracownikom wszystkich Oddziałów Muzeum za okazaną nam życzliwość i wsparcie w naszej działalności.
Podziękowania kierujemy również do zaprzyjaźnionych muzeów w Krakowie i w całej Polsce.