Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - PODSUMOWANIE 2020 ROKU

TP MNK - PODSUMOWANIE 2020 ROKU

Minął  kolejny  rok  w  którym zaplanowano spotkania i wycieczki a mianowicie:

w dniu 16 stycznia odbył się wykład p.Zbigniewa Porady „Polscy artyści w olimpijskich konkursach sztuki" -. W pierwszej połowie XX wieku największym wydarzeniom sportowym często towarzyszyły szeroko zakrojone wystawy o sportowej tematyce. W latach 1912–1948, równolegle do Igrzysk Olimpijskich odbywały się Olimpijskie Konkursy Sztuki, których celem było nagradzanie najlepszych dzieł o tematyce sportowej.

Dnia 30 stycznia w Szpitalu im. Dr J.Babińskiego w Kobierzynie miało miejsce spotkania członków Towarzystwa z dr Maciejem Bobrem  rzecznikiem prasowym Szpitala na temat historii i dnia dzisiejszego Szpitala w Kobierzynie.

W dniu 5 lutego odbyło się zwiedzanie wystawy „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”. Po wystawie oprowadzał nas kurator wystawy Światosław Lenartowicz.

W dniu 13 lutego uczestniczyliśmy w wykładzie p. Łucji Skoczeń-Rąpałowej konserwatorki papieru, na temat  "Czy  nasze  wnuki  będą  mogły  oglądać  pastele    St. Wyspiańskiego". Na ile można spowolnić degradację dzieł. Wystawa to wysiłek pracy wielu osób, specjalistów z różnych dziedzin, których pracy w zasadzie nie widać.. Dzięki nim bezcenne dzieła sztuki, które powierzono pieczy muzeum, zachowane zostaną dla przyszłych pokoleń. Uczestniczyliśmy także w zwiedzaniu wystawy "Wyspiański skarby ze Lwowa".              .                                                                               .            
18 lutego zwiedzaliśmy wystawę w Muzeum Podgórza „Krakowskie Drogi Żelazne". Była to pierwsza wystawa w Muzeum Podgórza, która prezentowała funkcjonowanie wewnątrz miasta środka transportu, będącego jednym z najważniejszych wynalazków cywilizacyjnych XIX w.  Poznaliśmy nieznaną nam historię kolei, unikatowe dokumenty, projekty, fotografie obiektów i taboru a także specyfikę kolejowej kultury materialnej i technicznej oraz zmieniający się przez lata etos pracy kolejarzy.


12 marca miało się odbyć Walne zebranie Sprawozdawczo Wyborcze.


Niestety w związku z ogłoszoną pandemią zamknięto m.innymi i muzea. Zebranie zostało odłożone na czas nieokreślony.


Planowano jeszcze spotkania:

1/ w Muzeum Nowej Huty „Mój nowy dom Huta im. Lenina".

2/ drugą część spotkania w zespole szpitalno parkowym w Kobierzynie

3/ w Muzeum im. Emeryka Czapskiego wykład na temat „Uwaga Fałszerstwo”.

Spotkania te także się nie odbyły z uwagi na pandemię. Pomimo istniejącej sytuacji nie zawiesiliśmy całkowicie działalności gdyż zgodnie z naszym statutem, zamieszczonym na stronie Muzeum Narodowego w zakładce  Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie, jest nie tylko organizowanie zwiedzania wystaw i zabytków kultury i sztuki, propagowanie wiedzy o sztuce ale także wspomaganie finansowe Muzeum, poprzez zakup dzieł sztuki, pokrywanie kosztów konserwacji i pomoc w uzyskiwaniu środków na artystyczną działalność Oddziału Muzeum Narodowego "Atma” w Zakopanem. Na tego typu działalność przeznaczamy znaczną część naszych składek członkowskich. Zapraszamy do indywidualnego zwiedzania Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Mamy nadzieję że spotkamy się w normalnych warunkach i snujemy już plany na przyszłość.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję