Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - PODSUMOWANIE 2020 ROKU

TP MNK - PODSUMOWANIE 2020 ROKU

Minął  kolejny  rok  w  którym zaplanowano spotkania i wycieczki a mianowicie:

w dniu 16 stycznia odbył się wykład p.Zbigniewa Porady „Polscy artyści w olimpijskich konkursach sztuki" -. W pierwszej połowie XX wieku największym wydarzeniom sportowym często towarzyszyły szeroko zakrojone wystawy o sportowej tematyce. W latach 1912–1948, równolegle do Igrzysk Olimpijskich odbywały się Olimpijskie Konkursy Sztuki, których celem było nagradzanie najlepszych dzieł o tematyce sportowej.

Dnia 30 stycznia w Szpitalu im. Dr J.Babińskiego w Kobierzynie miało miejsce spotkania członków Towarzystwa z dr Maciejem Bobrem  rzecznikiem prasowym Szpitala na temat historii i dnia dzisiejszego Szpitala w Kobierzynie.

W dniu 5 lutego odbyło się zwiedzanie wystawy „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”. Po wystawie oprowadzał nas kurator wystawy Światosław Lenartowicz.

W dniu 13 lutego uczestniczyliśmy w wykładzie p. Łucji Skoczeń-Rąpałowej konserwatorki papieru, na temat  "Czy  nasze  wnuki  będą  mogły  oglądać  pastele    St. Wyspiańskiego". Na ile można spowolnić degradację dzieł. Wystawa to wysiłek pracy wielu osób, specjalistów z różnych dziedzin, których pracy w zasadzie nie widać.. Dzięki nim bezcenne dzieła sztuki, które powierzono pieczy muzeum, zachowane zostaną dla przyszłych pokoleń. Uczestniczyliśmy także w zwiedzaniu wystawy "Wyspiański skarby ze Lwowa".              .                                                                               .            
18 lutego zwiedzaliśmy wystawę w Muzeum Podgórza „Krakowskie Drogi Żelazne". Była to pierwsza wystawa w Muzeum Podgórza, która prezentowała funkcjonowanie wewnątrz miasta środka transportu, będącego jednym z najważniejszych wynalazków cywilizacyjnych XIX w.  Poznaliśmy nieznaną nam historię kolei, unikatowe dokumenty, projekty, fotografie obiektów i taboru a także specyfikę kolejowej kultury materialnej i technicznej oraz zmieniający się przez lata etos pracy kolejarzy.


12 marca miało się odbyć Walne zebranie Sprawozdawczo Wyborcze.


Niestety w związku z ogłoszoną pandemią zamknięto m.innymi i muzea. Zebranie zostało odłożone na czas nieokreślony.


Planowano jeszcze spotkania:

1/ w Muzeum Nowej Huty „Mój nowy dom Huta im. Lenina".

2/ drugą część spotkania w zespole szpitalno parkowym w Kobierzynie

3/ w Muzeum im. Emeryka Czapskiego wykład na temat „Uwaga Fałszerstwo”.

Spotkania te także się nie odbyły z uwagi na pandemię. Pomimo istniejącej sytuacji nie zawiesiliśmy całkowicie działalności gdyż zgodnie z naszym statutem, zamieszczonym na stronie Muzeum Narodowego w zakładce  Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie, jest nie tylko organizowanie zwiedzania wystaw i zabytków kultury i sztuki, propagowanie wiedzy o sztuce ale także wspomaganie finansowe Muzeum, poprzez zakup dzieł sztuki, pokrywanie kosztów konserwacji i pomoc w uzyskiwaniu środków na artystyczną działalność Oddziału Muzeum Narodowego "Atma” w Zakopanem. Na tego typu działalność przeznaczamy znaczną część naszych składek członkowskich. Zapraszamy do indywidualnego zwiedzania Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Mamy nadzieję że spotkamy się w normalnych warunkach i snujemy już plany na przyszłość.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję