Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Przykłady realizacji Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Książąt Czartoryskich

Przykłady realizacji Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Książąt CzartoryskichTrzej filozofowie

Obraz Trzej filozofowie Bernarda Strozziego (1582–1644), zwanego Il Cappuccino lub Il Prete Genovese, jest jednym z pięciu dzieł tego autora przechowywanych w polskich zbiorach. Artysta działał w Genui w I poł. XVII wieku i uchodzi obecnie za jednego z ważniejszych wczesnobarokowych malarzy włoskich. We wszystkich większych muzeach na świecie można oglądać obrazy jego autorstwa lub przypisane warsztatowi artysty. Obecnie prowadzone są prace nad korpusem dzieł Bernarda Strozziego, gdyż rośnie znaczenie i podkreślana jest odrębność jego malarstwa w XVII-wiecznych Włoszech. Trzej filozofowie, których właścicielem jest Muzeum Narodowe w Krakowie, są powtórzeniem obrazu znajdującego się w prywatnych zbiorach Palazzo Cattaneo Adorno w Genui.

Praca konserwatorska nad obrazem oraz przeprowadzone analizy fizykochemiczne (badanie składu pierwiastkowego nieinwazyjną metodą spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej, a szczególnie analiza rentgenogramu) pozwoliły na odtworzenie procesu malowania. Badania te zostały przeprowadzone w LANBOZ-ie (Laboratorium Analiz I Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych) Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zebrane informacje i ich interpretacja pozwoliły postawić hipotezę, że obraz jest repliką wykonaną przez samego Bernarda Strozziego równolegle z obrazem Trzej filozofowie ze zbiorów Palazzo Catteneo Adorno w Genui.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję