Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

MNK w projekcie Wirtualne Muzea Małopolski

MNK w projekcie Wirtualne Muzea Małopolski

Rozwój technologiczny sprawia, że kultura analogowa ze względu na utrudniony do niej dostęp, staje się coraz mniej atrakcyjna, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Jednym z rozwiązań jest cyfryzacja i udostępnianie dzieł w Internecie. Coraz więcej instytucji kultury, w tym placówek muzealnych, podążając tym tropem, digitalizuje swoje zasoby.
Muzeum Narodowe w Krakowie jest jednym z 35 małopolskich muzeów biorących udział w projekcie Wirtualne Muzea Małopolski realizowanym przez Małopolski Instytut Kultury i Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Projekt ten polega na digitalizacji, a następnie prezentacji na nowo powstałym portalu www.muzea.malopolska.pl 700 obiektów wybranych ze zbiorów partycypujących w projekcie instytucji oraz na uruchomieniu Regionalnej Pracowni Digitalizacji – centrum, w którym są tworzone cyfrowe wizerunki eksponatów, a także powstają treści merytoryczne, ułatwiające współczesnemu odbiorcy poznanie i zrozumienie kontekstu, w jakim powstało dane dzieło.

Dzięki wdrożeniu najnowocześniejszych technologii zwiedzający będzie mógł nie tylko odwiedzić oddziały MNK o każdej porze, z dowolnego miejsca, w wybrany przez siebie sposób, ale także lepiej poznać interesujące go obiekty muzealne. Przybliżając, obracając i powiększając widziany na ekranie monitora czy wyświetlacza obraz – wizerunek obiektu, będzie mógł dokładnie go obejrzeć bez obawy o zniszczenie, czy naruszenie muzealnej etykiety. Dodatkowo na portalu, dostępnym również jako strona mobilna oraz dedykowana aplikacja mobilna, przedstawione będą eksponaty, które ze względów konserwatorskich pozostają w muzealnych magazynach. Nareszcie więc oczom zwiedzających ukaże się to, co na co dzień jest niedostępne.

Projekt Wirtualne Muzea Małopolski wraz z tradycyjnymi formami zwiedzania stanowi komplementarną część oferty kulturalnej Małopolski. Wirtualna wystawa jest okazją do uzyskania kompetencji niezbędnych do pełnego zrozumienia dzieła sztuki. Proponowane interpretacje, ćwiczenia, różne punkty widzenia, którymi dzielą się eksperci, mogą wpłynąć na zmianę optyki i zainspirować do spojrzenia na kulturowe dziedzictwo Małopolski z nowej, szerszej perspektywy.

Portal Wirtualne Muzea Małopolski wystartował 25 września 2013 r.

W wirtualnym wymiarze znajdziemy m.in. egipski sarkofag z mumią kapłanki bogini Izydy, włosy solne, naszywki z kombinezonu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego czy kajak ks. Karola Wojtyły. To tylko wybrane przykłady z długiej i imponującej listy obiektów, które w łatwy sposób – za pomocą jednego kliknięcia – będą dostępne przez 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy wymienić, że swoje zbiory udostępnią w ten sposób, między innymi: Muzeum Narodowe i Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce czy Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.

Podkreślmy, że jeszcze nikt w Polsce nie zdecydował się na zdigitalizowanie tak dużej liczby eksponatów i umieszczenie ich w jednym miejscu. To sprawia, że mamy do czynienia z nowatorskim i unikatowym projektem w skali całego kraju, a dzięki temu Małopolska staje się liderem digitalizacji obiektów muzealnych w Polsce.

Portal WMM tworzy nową jakość w zakresie poznawania muzealnych eksponatów – będą one dostępne na ekranie naszego komputera, tabletu lub smartfona w postaci strony internetowej i aplikacji mobilnej. Dla użytkowników tych rozwiązań przygotowano wiele ciekawych niespodzianek. Każdy z nas będzie mógł skanować fotokody obiektów muzealnych, robić sobie zdjęcia z eksponatami w 3D, przeglądać katalogi z wirtualnymi eksponatami, tworzyć prywatne kolekcje dzieł sztuki, przeglądać prezentacje tematyczne i grać w fabularną grę Obrońcy czasu. Wirtualne Muzea Małopolski – jako pierwszy portal muzealny w Polsce – wykorzystują gamifikację do stworzenia innowacyjnej i atrakcyjnej formy kontaktu użytkowników z kulturą.
Niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest zastosowanie audiodeskrypcji części eksponatów, dzięki której dostęp do nich mają także osoby niewidome i niedowidzące.

Warto podkreślić, że jednym z celów tego projektu jest także utworzenie pierwszej w Polsce Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Jej powstanie daje niepowtarzalną szansę na zachowanie zabytków, które mimo postępu techniki konserwacji zagrożone są całkowitą i bezpowrotną degradacją. Pomyślne zakończenie tego pilotażowego projektu otwiera przed małopolskimi muzeami szansę na kontynuowanie digitalizacji cennych obiektów.

Wybór eksponatów do digitalizacji nie był przypadkowy. To obiekty wytypowane przez muzea i zarekomendowane przez Radę Ekspertów.

Portal „Wirtualne Muzea Małopolski” realizowany jest w oparciu o technologię wykonawcy firmy Comarch S.A. we współpracy z podwykonawcą MobileMS.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.

Słowa kluczowe: projekt, digitalizacja
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję